04/05/2024
Aktualności

W lęborskim szpitalu z wyżywieniem chorych nie jest źle…

W lęborskim szpitalu z wyżywieniem chorych nie jest źle…

Na wyżywienie pacjenta ochrona zdrowia przeznacza dzisiaj średnio 6-7 zł ! Wszyscy mamy świadomość, że jest to głodowa stawka, za którą trudno stworzyć choremu pełnowartościowy posiłek. Ostatnio stawka ta została realnie obniżona wskutek wzrostu kosztów przygotowania posiłków. Jakby tego było mało, także obecna inflacja, a co za tym idzie wzrost cen żywności – pogłębia problem żywienia chorych w szpitalu. Szpitale nie od dziś zmagają się z problemem niewystarczających funduszy na żywienie pacjentów. Najwyższa Izba Kontroli już w 2018 r. informowała, że brak jest stosownych norm w tym zakresie. Jak zauważyła NIK, szpitalne posiłki są nieadekwatne do stanu zdrowia chorego. W większości szpitali posiłki były przygotowywane z surowców niskiej jakości, o niewłaściwych wartościach odżywczych.

reklama

Żywienie pacjentów w szpitalu finansuje się w ramach kontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie szpitalne – obejmuje ono świadczenia medyczne, a także towarzyszące. Dzienną stawkę żywieniową ustala kierownik podmiotu leczniczego. Koszty leczenia wraz ze świadczeniami towarzyszącymi są bardzo często wyższe niż wartość kontraktu, co wymusza na świadczeniodawcy ograniczenie kosztów, często są to ograniczenia kosztów wyżywienia pacjentów. Należy przy tym pamiętać, że w cenę szpitalnego posiłku wchodzą również koszty firmy dostarczającej jedzenie, a także wody, prądu, gazu, transportu, koszt naczyń i wywóz odpadów.

Nasza redakcja postanowiła sprawdzić, jak kwestia wyżywienia pacjentów wygląda w naszym szpitalu czyli w… Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku i wystosowała w tej sprawie zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej. Z odpowiedzi, jakiej w dn. 13.09.br udzielił Dyrektor SPSZOZ w Lęborku – Marta Frankowska wynika, że minimalny dzienny koszt posiłków i napojów na osobę (pacjenta) w lęborskiej placówce wynosi… 34,05 zł (!), co aż 5-krotnie przewyższa średnią, ogólnokrajową stawkę wyżywienia pacjenta (!). Pani Dyrektor załączyła też do swojej odpowiedzi przykładowy jadłospis tygodniowy chorego z tzw. „dietą podstawową” (patrz plik jpg poniżej). Nie wygląda on najgorzej, a jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie ? Możecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami w „komentarzach”… 

reklama
reklama