03/05/2024
Aktualności

Czy wejherowski czołg pójdzie na żyletki?

Czy wejherowski czołg pójdzie na żyletki?

Tydzień temu, Rada Powiatu Wejherowskiego podjęła uchwałę (nr VI/XXX/422/22) w sprawie usunięcia symboli przemocy i komunizmu w powiecie wejherowskim. Uchwała, która przy jednym głosie wstrzymującym się przeszła większością głosów, jest w zasadzie „apelem do władz samorządowych miast i gmin” naszego powiatu.

reklama

W uzasadnieniu wnioskodawcy – Przewodniczącego Klubu Radnych PIS Rady Powiatu Wejherowskiego czytamy… Mając na uwadze wydarzenia ostatnich tygodni i wojnę która toczy się na Ukrainie, należy podkreślić, że naszym obowiązkiem jest usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw czy symboli, które w swej istocie odwołują się do przemocy i symbolizują zniewolenie. Jak Prezes podkreślił IPN dr Karol Nawrocki w swym oświadczeniu w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej, cyt. Władze Rosji próbują zarazem uzasadnić swą agresją, sięgając do najgorszych wzorców propagandy z czasów komunistycznych i do pseudohistorycznych argumentów… Jakże wymowne były zdjęcia, które obiegły świat w ostatnich dniach… rosyjski czołg z flagą ZSRS zmierzający w stronę Chersonia” i dalej… Apeluję do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli upamiętniających wciąż osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm…. W to miejsce godnie upamiętnijmy prawdziwych Bohaterów.”


Takim wymownym symbolem minionych czasów w naszym powiecie jest czołg T-34-85
stojący w Wejherowie (przy ul. Strzeleckiej – przyp.), który choć formalnie ma upamiętniać polskich żołnierzy z I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, to w istocie jest symbolem komunizmu i sowieckiej przemocy. Należy dodać, iż w/w pojazd jest radzieckiej konstrukcji i tego rodzaju czołgi służyły również do pacyfikacji robotników i mieszkańców Poznania w czerwcu 1956 r., a także w czasie powstania grudniowego 1970 roku na Wybrzeżu. Dzisiejsze obrazy z Ukrainy, gdzie rosyjskie czołgi wykorzystuje się do walki bezbronną ludnością z miast i wsi są dobitnym przykładem, że te pojazdy nie powinny być w żadnym przypadku eksponowane w polskich miastach.

Niech ten symbol zniewolenia, tak kultywowany w czasach PRL, jak i wszystkie inne symbole
upamiętniające minione czasy komunizmu znikną z naszych miast i gmin powiatu wejherowskiego. Na koniec należałoby przytoczyć wypowiedziane kilkanaście lat temu słowa ks. dziekana Daniela Nowaka cyt. czołg nie jest pomnikiem, ale eksponatem”.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w wg stanu na koniec 2021 roku w Polsce istniało blisko 60 pomników czołgów i dział samobieżnych, w tym 49 czołgów T34-85, 2 czołgi T34-76, 5 dział samobieżnych IS-2 i 1 działo samobieżne ISU-122.

reklama
reklama