08/05/2024
Aktualności

Lęborski szpital klasy B. Ministerstwo szykuje klasyfikację

Lęborski szpital klasy B. Ministerstwo szykuje klasyfikację

Ministerstwo Zdrowia przygotowało symulację kategoryzacji szpitali. Podzielono je na te, które finansowo wychodzą najlepiej i najgorzej. Jak wypadła lecznica z Lęborka?

reklama

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności ma scentralizować zarządzanie szpitalami poprzez powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. Placówki lecznicze zostały podzielone na klasy od A do D, gdzie A jest najlepszą ekonomicznie placówką a D najgorszą.

Kategorię A uzyskały szpitale w dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej, B – szpitale wymagające wdrożenia działań optymalizacyjnych, C – placówki wymagające wdrożenia działań naprawczo-wdrożeniowych, D – podmioty wymagające pilnych działań naprawczo-wdrożeniowych. Do tych ostatnich wchodziłby wskazany przez ministra zdrowia komisarz.

Ministerstwo przygotowało symulację kategoryzacji szpitali na podstawie danych z roku 2020. Z dokumentu ujawnionego przez Związek Miasto Polskich wynika, że na Pomorzu najwyższą kategorię A mogą otrzymać szpital MSWiA w Gdańsku, Szpital Polanki w Gdańsku, Szpital Wojskowy w Helu, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku, Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, szpital dla nerwowo-psychicznie chorych w Starogardzie i Szpitale Tczewskie.  

SPS ZOZ w Lęborku przypisano do kategorii B czyli placówek wymagających wdrożenia działań optymalizacyjnych. Identyczną kategorię otrzymały szpitale w Słupsku, Bytowie, Chojnicach, Człuchowie czy Kartuzach.

Najgorzej na Pomorzu wypadły szpital w Miastku i Sztumie. Otrzymały one kategorię C.

Związki samorządów zarządzających szpitalami krytykują proponowany projekt ustawy przede wszystkim w zakresie niepotrzebnej centralizacji systemu i rozmydleniu kompetencji i obawie przed arbitralnymi decyzjami Agencji Rozwoju Szpitali.

reklama