05/05/2024
Aktualności

732 uchodźców z Ukrainy dotarło do powiatu lęborskiego

732 uchodźców z Ukrainy dotarło do powiatu lęborskiego

Coraz więcej uchodźców z pogrążonej wojnie Ukrainy dociera na Pomorze. W powiecie lęborskim odnotowano już 732 takie osoby (stan na 17 marca). Szczegółową informację nt. sytuacji uchodźców na naszym terenie oraz podejmowanych działaniach przedstawiła na czwartkowej sesji Rady Powiatu Lęborskiego Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska. Spośród 732 zewidencjonowanych uchodźców 245 z nich przebywa w Łebie, 233 w Lęborku, 119 w gminie Wicko, 106 w Nowej Wsi Lęborskiej i 29 w gminie Cewice.

reklama

Powiat Lęborski zabezpieczył miejsca kwaterunkowe dla uchodźców, większość z nich przyjęli jednak do domów mieszkańcy. Alicja Zajączkowska podziękowała za ten gest. Mieszkańcy zrobili to i nadal robią z dobrego serca nie pytając o warunki czy rekompensaty za utrzymanie gości z Ukrainy.

– Cały czas trwają rozmowy z wojewodą pomorskim w sprawie przyjmowania grup zorganizowanych do ośrodków które prowadzą działalność gospodarczą. W przypadku działań naszych jednostek podległych to na SOR w szpitalu zgłosiło się do tej pory 10 osób. 3 kobiety zgłosiły się do szpitala w celu prowadzenia ich ciąż. Do Powiatowego Urzędu Pracy zgłosiło się 28 osób z Ukrainy. Urząd Pracy dysponuje dla uchodźców 287 ofertami pracy w tym 255 dla kobiet –   – mówiła na sesji Starosta. – Do szkół przyjęto w powiecie lęborskim 106 dzieci, do przedszkoli 18. W Lęborku do szkół przyjęto 39 osób, w Wicku 8, w Nowej Wsi Lęborskiej 5, w Cewicach 9, w Łebie 57. Do szkoł ponadgimnazjalnych zgłosiło się łącznie 6 uczniów w tym 4 do I LO i 2 do Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. W Łebie gdzie zgłosiło się najwięcej uczniów przygotowywane są dwa oddziały przygotowawcze. Natomiast w Lęborku dzieci zostały przyłączane do istniejących już klas. Przygotowujemy się do tego jak przyjąć dzieci z klas technikalnych, zawodowych i tych co będą chciały zdawać maturę w języku ukraińskim. Takie możliwości formalne są wiec będziemy to organizowali – dodała

Sytuacje osób i rodzin u których mieszkają uchodźcy monitoruje też policja. Otrzymała ona dodatkowe zdanie spisywanie relacji uchodźców pod kątem dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie.

Władze powiatu regularnie uczestniczą w wideokonferencjach z wojewodą, dwa razy odbyły się też duże spotkania sztabu kryzysowego.

Starostwo Powiatowe włączyło się także w zbiórki pomocy rzeczowej na rzecz Caritas, PCK i Związku Ukraińców w Lęborku. Powstała też na bieżąco aktualizowana baza tłumaczy języka rosyjskiego i ukraińskiego, przekazywana jest gminom i innym służbom co ma ułatwić porozumiewanie się w różnych sytuacjach z osobami potrzebujących wsparcia.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zadeklarowała się udzielać w godzinach popołudniowych specjalistycznej pomocy dla potrzebujących obywateli Ukrainy. Do dyspozycji uchodźców jest też bezpłatny punkt pomocy prawnej.

Powiat we współpracy z lęborskim oddziałem Związku Ukraińców planuje uruchomić też naukę języka polskiego dla uchodźców.

reklama