21/05/2024
Aktualności

Petycja i projekt uchwały antydyskryminacyjnej w lęborskim ratuszu

Petycja i projekt uchwały antydyskryminacyjnej w lęborskim ratuszu

Czy Rada Miejska Lęborka podejmie uchwałę przeciw dyskryminacji osób niezaszczepionych? Petycja w sprawie przyjęcia tzw. Uchwały Antydyskryminacyjnej wpłynęła 22 lutego br. do ratusza. Wniosek wraz z 50 podpisami złożył Jarosław Gryń, nieformalny szef „Grupy Roboczej Lębork” walczącej z dyskryminacją szczepionkową.

reklama

Wniosek grupy mieszkańców poparł już w mediach społecznościowych radny Platformy Obywatelskiej Tomasz Sopyłło. „Od dłuższego czasu dość jasno przestawiam swój pogląd co do obowiązku szczepień. Na pierwszy rzut oka są zapisy w petycji, które budzą pewne kontrowersje. Być może wynikają ze złego sformułowania, a nie intencji wnioskodawcy. Co do zasady – od początku jestem zwolennikiem dobrowolności szczepień, która wynika zresztą z obecnego prawa. Profesor Gut, autorytet ws szczepień, jasno określił „jest to rachunek zysków i strat”, a więc do każdego należy rozważenie „za” i „przeciw” i podjęcie na tej podstawie odpowiedzialnej decyzji. I jaka by ona nie była – najważniejsze że została podjęta świadomie i dobrowolnie” – napisał na swoim oficjalnym profilu radny Sopyłło.

reklama

W petycji skierowanej do Rady Miejskiej Lęborka wnioskodawcy swój wniosek argumentują m.in. tak: „Jak wiemy, w naszym kraju, trwa program szczepień przeciwko wirusowi Covid 19. Sczepienia, teoretycznie dobrowolne, stają się często powodem sporów oraz podziałów społecznych, w związku z częstymi próbami ingerencji w prawo wolnego wyboru, co do poddania się procedurze szczepienia. Jak wynika z naszych obserwacji, zdarzają się przypadki nieoficjalnego wywierania presji na osoby niezaszczepione, w celu przymuszenia ich do szczepień. Zdarza się to zarówno w sektorze publicznym i prywatnym. Powołując się na Art. 32 Konstytucji RP, który mówi, że: „Wszyscy maja prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny” zwracamy się z prośbą o symboliczne zaznaczenia stanowiska Rady miasta Lęborka, w tej sprawie poprzez przyjęcie proponowanej przez nas Uchwały Antydyskryminacyjnej.   

Wnioskodawcy oczekują, że Rada Miejska w Lęborku przyjmie oficjalne stanowisko w którym zobowiąże się do stania na straży prawa i dochowania wszelkich starań by zgodnie z Art. 32 Konstytucji RP mieszkańcy Lęborka, zwłaszcza w wieku szkolnym nie byli poddawani żadnym działaniom antydyskryminacyjnym ze względu na presję medialną, polityczną w kontekście tzw. Narodowego Programu Szczepień.

Rada miała by też twardo zaznaczyć, że przeciwstawia się jakimkolwiek próbom podziału mieszkańców na kategorię lepszą (zaszczepionych) i gorszą (niezaszczepionych) stosowanie do art. 39 Konstytucji RP poprzez dyskryminację osób niezaszczepionych w pracy, działalności społecznej i innych czy też ograniczeniu im korzystania np. z obiektów miejskich.

reklama