Z Polski płyną informacje, że ludzie przestają zgłaszać się na szczepienia. Spadek dziennej liczby szczepień przeciw COVID-19 widoczny jest także w powiecie lęborskim. Patrząc na mapę świata, Polska z 58% zaszczepionej populacji mieści się w grupie krajów takich jak Bangladesz, Laos lub Meksyk. Mamy jeden z najgorszych wyników wśród krajów Unii Europejskiej
Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podczas niedawnej konferencji prasowej przekazali, że akcja szczepień przeciw koronawirusowi „dobiega końca”. Część pacjentów rezygnuje z podania drugiej dawki, co wymusza utylizację szczepionek, a już szczepienia najmłodszych, w wieku 5-11 lat nazwano „totalną porażką”. Zdaniem niektórych lekarzy może mieć to związek z niedawnym ogłoszeniem przez ministra zdrowia początku końca pandemii.
Spadki liczby szczepień zauważyć można w powiecie lęborskim. Dziennie średni szczepi się po 100-130 osób i to przede wszystkim trzecią dawką. Wskaźnik liczby osób w pełni zaszczepionych wynosi w powiecie 54% a więc poniżej średniej krajowej.
Na spadek liczby szczepień wypływa wiele czynników. Po pierwsze jest do deklaracja ministra Adama Niedzielskiego o końcu pandemii i piątej fali oraz to, że w ostatnich tygodniach setki osób zakaziło się Omikronem. Większość z nich nie potwierdziła oficjalnie zakażenia testem PCR, pozostając (lub nie) w domach po zrobieniu tanich testów antygenowych, sprzedawanych w sklepach i aptekach. Dla tej grupy pacjentów na szczepienie, jeśli podjęliby nim decyzję, i tak byłoby za wcześnie.
Mimo tendencji malejących wciąż kilkadziesiąt osób dziennie w powiecie lęborskim odbiera pozytywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
Pomorskie pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców znajduje się od wielu miesięcy na drugim, za Mazowszem, miejscu w Polsce.
Procentowa liczba osób w pełni zaszczepionych wśród mieszkańców gmin i miast powiatu lęborskiego:
Łeba – 64,8%
Lębork – 56,7%
Nowa Wieś Lęborska – 51%
Wicko – 49,4%
Cewice – 48,9%