09/05/2024
Aktualności

Na spotkaniu tłumaczyli szczegóły budowy elektrowni jądrowej

Na spotkaniu tłumaczyli szczegóły budowy elektrowni jądrowej

Eldorado promieniujące z terenu gminy Choczewo na ościenne gminy i powiat lęborski. Takie wnioski można wyciągnąć z protokołu po spotkaniu grupy roboczej ws. budowy elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino”. Temat budowy „atomówki” na Pomorzu wywołuje wśród okolicznych mieszkańców wiele emocji. Część z nich zawiązała nawet komitet protestacyjny sprzeciwiając budowie w pobliżu Słajszewa elektrowni. Z drugiej strony wielu mieszkańców liczy na pozytywy wartej ok. 50 mld zł energetycznej inwestycji. Elektrownia jądrowa ma zostać wybudowano kilkanaście kilometrów od granic powiatu lęborskiego i 30 km od Lęborka.

reklama

Podczas spotkania pod koniec stycznia br. w którym udział wzięli przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych oraz urzędnicy z gminy i sołtysi poruszano tematy związane z lokalizacja elektrowni, infrastruktury towarzyszącej, bazy zakwaterowania dla budowniczych elektrowni czy potencjalnych kierunkach rozwoju gminy.

Dlaczego nad morzem?

Joanna Szostek, p.o. kierownika ds. komunikacji i Zarzadzania Interesariuszami PEJ przekazała, że wybór lokalizacji poprzedziły szczegółowe badania jakie spółka prowadziła od 2017 roku. Przy wyborze lokalizacji wzięto pod uwagę takie czynniki jak: gęstość zaludnienia, właściwości terenu, dostęp do wody chłodzącej, obecnie zagospodarowanie terenu , środowisko przyrodnicze czy istniejąca infrastruktura. Istotne jest, że wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizacje inwestycji w takim wariancie. Spółka ubiegać się będzie o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych (środowiskowej i lokalizacyjnej).

Jakie korzyści dla regionu?

Budowa elektrowni jądrowej wg. inwestora stworzy kilka tysięcy nowych miejsc pracy i da impuls do rozwoju nie tylko gminy Choczewo, ale i całego Pomorza. Zarówna gmina w której posadowiona zostanie elektrownia, jak i gminy sąsiadujące otrzymywać mają wysokie wpływy z podatków gwarantowane w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych tłumaczyli, że w przeciwieństwie do zysków z turystyki, które w znacznej mierze mogą być sezonowe i uzależnione od warunków pogodowych, budowa elektrowni jądrowej gwarantuje zainteresowanie bazą noclegową przez 12 miesięcy w roku. Zakłada się, że na etapie budowy liczba zatrudnionych pracowników może wynosić około 8 tysięcy osób, które zostaną zakwaterowane w dużej części również w istniejącej bazie noclegowej sektora prywatnego (około 3 tysięcy osób). W związku z budową spółka zamierza zbudować w Choczewie i okolicach bazę zakwaterowania dla 4 tysięcy pracowników elektrowni w tym 1 tysiąc dla pracowników ulokowanych w tymczasowej bazie kontenerowej w bezpośrednim sąsiedztwie budowy elektrowni.

Infrastruktura. Co powstanie przy okazji budowy elektrowni?

Aby obiekt jądrowy mógł powstać i funkcjonować, niezbędne jest zbudowanie infrastruktury towarzyszącej (m.in. dróg, linii kolejowych, sieci elektroenergetycznych, konstrukcji morskiej do wyładunku materiałów wielkogabarytowych, sieci wodno-kanalizacyjnych, zaplecza mieszkaniowo-gastronomicznego, obiektów usługowych itp.). Inwestycje te będą realizowane w pierwszej kolejności ponieważ powinny być gotowe przed rozpoczęciem budowy elektrowni tj. na koniec 2026 roku.                 

Na spotkaniu zaprezentowano dwa warianty poprowadzenia drogi dojazdowej do elektrowni. Brana pod uwagę jest opcja połączenia drogi do elektrowni z przyszłą drogą ekspresową S6 poprzez węzeł Łęczyce lub Strzebielino. W celu minimalizacji wpływów inwestycji na życie mieszkańców preferowanym rozwiązaniem jest wybudowanie nowych dróg, położonych z dala od gospodarstw domowych a nie modernizacja istniejących. Dzięki temu transport na teren budowy elektrowni nie będzie uciążliwy dla mieszkańców.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe współpracuje także z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A w zakresie budowy linii kolejowych prowadzących do elektrowni.

W planach jest także budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej z możliwością podłączenia sąsiednich miejscowości do oczyszczalni ścieków przy elektrowni, budowa sieci gazowej i światłowodu z którego pośrednio korzystać by mogli także mieszkańcy.

Funkcjonowanie elektrowni jądrowej w gminie to także szansa na powstanie posterunku policji, nowe gabinety lekarskie, rozbudowa szkół i budowa żłobka. W pobliżu elektrowni ma stanąć duże centrum informacyjno-szkoleniowe z symulatorem sterowni bloków jądrowych wraz z bazą hotelową.  

Wycinka lasów. Ile drzew pójdzie pod topór?

Wg. pracowników PEJ w przypadku budowy na preferowanej lokalizacji maksymalny obszar przedsięwzięcia na etapie budowy elektrowni to obszar około 500ha co stanowi poniżej 5% obszarów leśnych w gminie. Wyłączony z produkcji leśnej na okres eksploatacji i likwidacji elektrowni będzie znacznie mniejszy. Jego ostateczna wielkość zależeć będzie od szeregu czynników, m.in. wybranego wariantu technicznego czy opcji realizacji rurociągów i kanałów na potrzeby poboru i zrzutu wód chłodniczych. Spółka rozpatruje możliwość dodatkowych nasadzeń w przyszłości.

Turystyka w pobliżu elektrowni? Spółka ma plan

Realizacja projektu budowy elektrowni jądrowej spowoduje rewizję istniejącej oferty turystycznej (ścieżki rowerowe, boiska, czy strefy wypoczynku). Preferowanym przez spółkę będzie rozbudowa już istniejących tras i obiektów, a nie realizacja zupełnie nowych projektów. Na czas budowy niektóre ścieżki rowerowe (np. międzynarodowa trasa rowerowa R10) mogą być wyłączone na odcinku realizacji inwestycji. W tym celu konieczne będzie zbudowanie dróg objazdowych.

W związku budową elektrowni w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” jedyna droga z Słajszewa prowadząca nad morze zostanie wyłączona z użytkowania. Inwestor ma zapewnić wybudowanie zastępczej infrastruktury dostępowej do morza, która będzie mogła być wykorzystywana przez mieszkańców oraz turystów.

reklama