25/04/2024
Aktualności

Lębork. Komisja przydzieli tanie mieszkania

Lębork. Komisja przydzieli tanie mieszkania

Rada Miejska Lęborka przyjęła tydzień temu tryb i zasady regulujące nabór wniosków na najem lokali mieszkalnych wybudowanych w najbliższych latach przez Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. Mieszkań takich ma w Lęborku powstać około stu, pierwsze z nich mają być gotowe w IV kwartale 2023 roku. Docelową grupa najemców są osoby o umiarkowanych dochodach, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a jednocześnie posiadają za wysokie dochody a przydział mieszkań komunalnych.

reklama

Wielorodzinne budynki z rządowymi dotacjami na atrakcyjnych warunkach najmu z opcją dojścia do własności powstaną przy ulicach Obrońców Wybrzeża, Mieszka I i Stryjewskiego.

Mieszkania na podstawie wniosków rozdzieli Komisja Przydziału Mieszkań na Wynajem powołana przez Burmistrza Lęborka. W jej skład wejdą dwaj przedstawicieli Rady Miejskiej, pracownik ratusza oraz dwóch przedstawicieli Lęborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Aby starać się o najem trzeba będzie spełnić bezwarunkowo cztery warunki:

– wnioskodawca oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Lęborku,

– prawo do ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego mają najemcy, których średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego nie przekracza iloczynu wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie za ubiegły rok, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny, oraz współczynnika 1,2.

75% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,

105% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,

145% w trzyosobowym gospodarstwie domowym,

170% w czteroosobowym gospodarstwie domowym,

170% w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każda kolejną osobę w gospodarstwie domowym

– prawo do ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego mają najemcy, którzy składając wniosek o zawarcie umowy najmu złożą deklaracje o wniesieniu partycypacji w wysokości i terminie określonym prze LTBS.

– prawo do ubieganie się o najem lokalu mieszkalnego mają najemcy, którzy składając wniosek złoża oświadczenie o wniesienie kaucji zabezpieczającej umowę najmu lokalu w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal.

Przy przydziale mieszkań ustalono też dodatkowe kryteria fakultatywne podlegające ocenie Komisji Przydziału Mieszkań na Wynajem.

Dodatkowe punkty można będzie otrzymać m.in. za osoby zmieniające miejsce zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki poza miejscem obecnego zamieszkania, osoby w gospodarstwie domowym do 16 roku życia legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub w wieku od 16 do 18 lat z znacznym stopniem niepełnosprawności, dziecko w rodzinie wnioskodawcy, osoby powyżej 60 roku życia, rozliczanie się z podatku dochodowego w Lęborku, zamieszkiwanie w budynkach przeznaczonych do rozbiórki.  

 Przyjęty Regulamin ogólnie określa zasady przydziału mieszkań, szczegóły zostaną określone w regulaminie pracy Komisji Przydziału Mieszkań na Wynajem. Termin przyjmowania pierwszych wniosków nie został jeszcze ustalony.

Program budowy mieszkań na wynajem to oferta skierowana m.in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Cześć lokali przeznaczonych będzie również dla osób po 60 roku życia. Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania będą mogły zamieszkać w nowych lokalach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności. Pozyskanie w najbliższych latach, kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań na budownictwo mieszkaniowe, pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę lokalnym firmom budowlanym.

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, partycypacji przyszłych mieszkańców i preferencyjnych kredytów:

– dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa,

– dotacja z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% wartości inwestycji oraz kolejne 10% wartości inwestycji do wysokości odpowiadającej wartość gruntu,

– partycypacja przyszłych lokatorów (25% wartości lokalu)

– preferencyjny kredyt (30-35%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu).

Planuje się by w 2022 roku w ramach programu mieszkań na wynajem rozpoczęły się budowy czterech budynków wielorodzinnych. Trzy budynki otrzymały już finansowanie z Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. Na wsparcie finansowe czeka czwarty budynek przy ul. Stryjewskiego. 

Oddanie lokali mieszkalnych odbędzie się w latach 2023 i 2024.

reklama