29/03/2024
Aktualności

Przeciwdziałali przemocy w rodzinach

Przeciwdziałali przemocy w rodzinach

Na terenie powiatu lęborskiego w drugiej połowie 2021 roku realizowany był projekt „Aktywni Anty Przemocy”. Przygotowany przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku program otrzymał dotację z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Jego całkowity koszt wyniósł 19.660zł.

reklama

W ramach projektu przeprowadzono wiele działań profilaktycznych i edukacyjnych na rzecz poprawy sytuacji osób zagrożonych zjawiskiem przemocy w tym: 

– szkolenie on-line dotyczące aspektów psychologicznych przemocy w rodzinie, przeznaczone dla specjalistów z resortów: pomocy społecznej, a w szczególności członków gminnych zespołów interdyscyplinarnych, pedagogów szkolnych, nauczycieli, policji oraz organizacji pozarządowych. W 8 -godzinnym szkoleniu udział wzięło 50 osób.

– warsztaty umiejętności rodzicielskich – „Szkoła dla rodziców”, przeznaczone dla mieszkańców powiatu lęborskiego, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym – cykl 10 spotkań. Zajęcia odbyły się przy współudziale pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku. Uczestnicy otrzymali poradnik: „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Z tej formy pomocy skorzystało 15 osób.

– gra edukacyjna w plenerze pn.: „Rodzina w plenerze” propagująca prawidłowe formy spędzania wolnego czasu, integrację członków rodziny, właściwe komunikowanie się. Impreza dla rodzin zorganizowano w Nowęcinie i była to jednocześnie impreza integracyjna skupiająca rodziny objęte wsparciem w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Lęborku, ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Więcej Radości” z Wicka, z Sołectwa Roszczyce oraz z Sołectwa Nowęcin.

– powiatowy konkurs fotograficzny „Uśmiechnij się”, który skierowany do uczniów szkół podstawowych i placówek opiekuńczo-wychowawczych z powiatu lęborskiego. Jego celem było pokazanie różnych aktywności, pozytywnych działań i „mocy”, które sprawiają, że świat staje się bezpiecznym i przyjaznym miejscem, wolnym od przemocy i krzywdzenia. W konkursie wzięło udział 40 uczniów z 14 szkół i z placówki opiekuńczo-wychowawczej.

– nagrano filmiki edukacyjne z udziałem ekspertów: przewodniczącej zespołu interdyscyplinarnego, przedstawiciela policji i pedagoga szkolnego. Płyty z filmikami przekazano do instytucji i placówek niosących pomoc osobom uwikłanym w przemoc na terenie powiatu lęborskiego;

– opracowano poradnik o charakterze informacyjno-praktycznym pt.: „Vademekum AntyPrzemocy w Powiecie Lęborskim”, który na bieżąco rozpowszechniany jest wśród instytucji i mieszkańców powiatu lęborskiego.

reklama
POLECAMY
 
close-link