10/05/2024
Aktualności

Atom u bram powiatu lęborskiego

Atom u bram powiatu lęborskiego

W gminie Choczewo, kilkanaście kilometrów od granic powiatu lęborskiego, niecałe 20 km od Łeby i 30 km od Lęborka ma stanąć pierwsza w historii Polski elektrownia atomowa. O wyborze lokalizacji za zachód od miejscowości Lubiatowo i Kopalino poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

reklama

Co oznacza to dla nastawionych na turystykę nadmorskich gmin? Część mieszkańców obawia się utraty atrakcyjności turystycznej, spadku cen działek, inni z kolei liczą na wiele nowych miejsc pracy, podatki i inwestycje w lokalną infrastrukturę np. drogową.

Elektrownia atomowa to oprócz zalet jak tani prąd i bez emisyjność w jego produkcji to także zagrożenie potencjalną awarią i skażeniem radioaktywnym. Wiele osób wciąż pamięta katastrofę w Czarnobylu. Wada jest także konieczność zagospodarowania odpadów radioaktywnych.

Lokalizację „Lubiatowo-Kopalino” wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku bezprecedensowych w skali Polski bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

Dlaczego padło akurat na nadmorska lokalizację?  – Musiały zadecydować takie kwestie, jak dostępność infrastruktury, bo w przypadku takiej budowy mówimy na pewno o bardzo ciężkich elementach, które trzeba będzie przetransportować – mówił w rozmowie z money.pl Adam Rajewski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Dodaje, że ważna jest również też kwestia dostępności wody do chłodzenia.

Zgodnie z harmonogramem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej w 2022 roku ma nastąpić uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej dla elektrowni. Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora ma nastąpić w 2026 roku, a jego uruchomienie – w 2033 roku.

Według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku zanotowano rekordowe wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce — popiera ją 74% Polaków. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe od lat bada też poziom poparcia dla energetyki jądrowej wśród lokalnej społeczności. Wyniki ostatniej kampanii badawczej, realizowanej w październiku 2021 r. przez niezależny ośrodek badawczy PBS, pokazały, że 63% ankietowanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych analizowanych wariantów (Choczewo, Gniewino, Krokowa) popiera decyzję o planie budowy elektrowni jądrowej w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

reklama