05/05/2024
Aktualności

Strażackie podsumowanie walki z żywiołem w Kamieńcu

Strażackie podsumowanie walki z żywiołem w Kamieńcu

Strażacy podsumowali sześciodniowa walkę z żywiołem na składowisku tekstylnych odpadów w Kamieńcu w gminie Cewice. W gaszenie ogromnego pożarem zaangażowani byli strażacy z całego Pomorza.

reklama

Pożar sprasowanych bel materiałów tekstylnych wybuchł 28 października i objął powierzchnię 2 400 m2 i kubaturę 21 600 m3. Masę składowanego materiału oszacowano na 6 tysięcy ton. W celu ugaszenia płonących materiałów całą pryzmę rozebrano przy użyciu ciężkiego sprzętu, przewieziono w drugie miejsce składowania i ponownie przelano wodą.

Rozpoznanie pożaru prowadzono z wykorzystaniem drona obsługiwanego przez Grupę Operacyjną KW PSP z Gdańska. W pierwszej fazie działań gaśniczych dostarczanie wody realizowano przez dowożenie jej z dwóch punktów czerpania wody usytuowanych na rzece Bukowina w odległości 3 i 6 km. Ze względu na przewidywane działania długotrwałe zdecydowano się na wybudowanie 3 kilometrowej magistrali wodnej złożonej z dwóch odcinków węży W-110. Stan jakości powietrza był monitorowany przez mobilne laboratorium Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Gdyni, stężeń niebezpiecznych dla mieszkańców i ratowników w miejscu działań nie stwierdzono. 6 dnia ciągłej akcji gaśniczej i po zużyciu ok 24 000 m3 wody ugaszono palącą się pryzmę. 

Oficjalne podziękowania do osób i instytucji w gaszenie pożaru złożył wójt gminy Cewice Jerzy Bańka podkreślając dobrą współpracę i ogromne zaangażowanie:

„Przez sześć kolejnych dni 47 zastępów straży pożarnej  z województwa pomorskiego, w tym duża grupa strażaków z powiatu lęborskiego walczyła z pożarem. Był to bardzo trudny i pracowity czas. Dlatego składam wyrazy wdzięczności i uznania za poświęcenie i determinację podczas akcji gaśniczej wszystkim strażakom z Państwowej Straży Pożarnej oraz  Ochotniczych Straży Pożarnych. Stając w obliczu zagrożenia, po raz kolejny udowodniliście, że można na Was polegać i nie bez przyczyny jesteście powodem do dumy dla całej społeczności. Wszystkim strażakom życzę wyłącznie udanych akcji, abyście zawsze wracali do najbliższych w zdrowiu i poczuciu spełnionego obowiązku. Dziękuję za Waszą bohaterską postawę.

Słowa podziękowania za pomoc w działaniach gaśniczych kieruję również do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku i Wojskowej Straży Pożarnej w Siemirowicach. Udział profesjonalnie działających funkcjonariuszy umożliwił przeprowadzenie skutecznych działań ratowniczo – gaśniczych. Dla Państwa być może są to rutynowe czynności, ale dla nas obywateli, mieszkańców Gminy Cewice, w efekcie takich działań rośnie poczucie bezpieczeństwa z jednoczesnym wzrostem zaufania dla funkcjonariuszy policji i wojska.

Dziękuję także Pani Dyrektor wraz z zespołem z Zespołu Szkół w Cewicach i mieszkańcom Gminy Cewice za dostarczanie posiłków dla ratowników oraz pracownikom Urzędu Gminy w Cewicach za okazany profesjonalizm w sytuacji kryzysowej” – czytamy w pisemnym podziękowaniu.

W akcję gaśnicza zaangażowane zostały następujące jednostki: KW PSP Gdańsk, KW PSP Chojnice, KP PSP Lębork, JRG Lębork, OSP Cewice, OSP Lębork, OSP Łebunia, OSP Nowa Wieś Lęborska, OSP Pieski, OSP Potęgowo, JRG Kartuzy, OSP Przodkowo, OSP Sierakowice, OSP Szymbark, OSP Somonino, JRG Wejherowo, OSP Bolszewo, OSP Choczewo, OSP Luzino, OSP Łęczyce, JRG Kościerzyna, JRG Gdańsk, JRG Nowy Dwór Gdański, JRG Gdynia Śródmieście, JRG Gdynia Cisowa, JRG Słupsk, JRG Gdańsk Orunia, JRG Gdynia Wielki Kack, JRG Gdańsk Oliwa, JRG Puck oraz Wojskowa Straż Pożarna z Siemirowic.

reklama
reklama