03/05/2024
Aktualności

Szybka ścieżka leczenia onkologicznego w Lęborku to fikcja? Wina spada na COVID-19

Szybka ścieżka leczenia onkologicznego w Lęborku to fikcja? Wina spada na COVID-19

Mieszkaniec Lęborka, który potrzebuje skorzystać z szybkiej ścieżki onkologicznej w poradni chorób płuc, może natrafić na spore problemy w realizacji świadczenia na miejscu. Ze względu na sytuację pandemiczną i ograniczenia w wykonywaniu badań diagnostycznych, szybkie konsultacje i diagnozowanie  stają się niemożliwe.

reklama

Pacjenci z podejrzeniem nowotworu korzystają z pakietu onkologicznego – bez skierowania mają dostęp do diagnostyki onkologicznej i wizyt u specjalistów, leczenia bez limitów i z zachowaniem ściśle określonych krótkich terminów, w jakich poszczególne czynności mają zostać wykonane.

Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, zwaną potocznie kartą DiLO, otrzymał jeden z naszych czytelników. W ramach przysługujących mu praw, chciał skorzystać z wizyty w jedynej poradni chorób płuc w Lęborku, prowadzonej przez NZOZ Stary Browar – Centrum Medyczne Legionów. Niestety, w rejestracji dowiedział się, że najbliższy możliwy do realizacji termin konsultacji to kwiecień 2022 roku.

Dlaczego poradnia mimo kontraktu z NFZ oraz obowiązku realizacji szybkiej ścieżki leczenia onkologicznego, nie wywiązuje się z ustawowych krótkich terminów?

– Przyjmując kartę DiLO do realizacji, aby uzyskać jakiekolwiek finansowanie ze strony NFZ jesteśmy zobligowani do wykonania oraz uzyskania wyniku wraz z opisem badania diagnostycznego wysokospecjalistycznego w przeciągu maksymalnie 14 dni – informuje Piotr Muzykiewicz, manager i koordynator do spraw współpracy w NZOZ Stary Browar – Centrum Medyczne Legionów.

– Obecnie ze względu na sytuację pandemiczną i ograniczenia w wykonywaniu badań diagnostycznych typu Tomograf Komputerowy oraz Rezonans Magnetyczny przez podmioty współpracujące, tj. szpitale w pobliskich miejscowościach, jest to po prostu niewykonalne. Wpływ na to mają zasady podmiotów współpracujących, a także braki kadrowej w ich personelu radiologicznym. W obecnej sytuacji uzyskanie opisu badania jest możliwe po około 8 tygodniach od wykonania badania – dodaje Piotr Muzykiewicz.

reklama