reklama

Zakończyły się główne prace na Lęborskim Węźle Przesiadkowym. Jego wizytówką jest wyremontowana lokomotywka przed budynkiem dworca.  Lęborski Węzeł Przesiadkowy to połączenie różnych form transportu: kolejowego, samochodowego, autobusowego, rowerowego i pieszego. To nowe parkingi w tym rowerowe, dworzec autobusowy, wiaty rowerowe, tunel pod torami i plac przed dworcem – a także nowe jezdnie, ścieżki rowerowe i chodniki wraz z oświetleniem i kanalizacją deszczową. Wszystko to umożliwia wygodną, bezpieczną i przyjazną środowisku komunikację i pozwala łatwo zmienić środek transportu w trakcie podróży.

reklama

Inwestycję, która zmieniła oblicze rejonu dworca kolejowego odwiedził Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna. Była to dobra okazja by w gronie samorządowców: burmistrza i jego zastępców, radnych miejskich i wojewódzkich oraz osób zaangażowanych w inwestycję oraz eksploatację podsumować wieloletnie działania. Budowa węzła przesiadkowego to największa inwestycja prowadzona w Lęborku w ostatnich latach. Koszt całego projektu wyniósł ponad 39 mln złotych. Jego realizacja nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w wysokości ponad 28 mln zł.  

Transportowa inwestycja odmieniła okolice dworca PKP i pobliskich ulic oraz poprawiła komfort pasażerów komunikacji kolejowej i autobusowej. W ramach wielomilionowej inwestycji zagospodarowany został rozległy teren przydworcowy. Nowością są miejsca postojowe typu kiss & ride o ograniczonym czasie postoju 3 minut dla wysiadających lub wsiadających pasażerów. Wybudowano około 2 kilometrów ścieżek rowerowych. Dla rowerów powstały specjalne zadaszone wiaty. Pojawiło się też wiele miejsc parkingowych dla samochodów. Autobusy lokalnych, krajowych i międzynarodowych przewoźników od sierpnia korzystają z wybudowanych 9 peronów oraz autobusowych parkingów.

W okolicach dworcowych część skrzyżowań zastąpiły bezpieczne ronda: Dworcowa – Warszawska, Wojska Polskiego – Warszawska, Dworcowa – Sienkiewicza. Wyremontowana i udrożniona aż do Wojska Polskiego została ulica Dworcowa. Takie rozwiązanie wyprowadzi część ruchu z ul. Warszawskiej i Boh. Monte Cassino, a dworzec PKP uzyska nowe, alternatywne połączenie. Zmiany objęły Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Stawek w parku przebudowany został na przepływowy zbiornik retencyjny. Na całym obszarze Węzła Przesiadkowego zamontowane zostanie nowe oświetlenie – 130 nowoczesnych lamp ledowych co pokazuje skalę transportowego przedsięwzięcia. Ważnym elementem nowego węzła przesiadkowego była budowa tunelu pod torami łączącego dworzec PKP z ulicą Żeromskiego wraz z parkingami. Zakład Komunikacji Miejskiej pozyskał z dofinansowaniem unijnym 5 nowoczesnych autobusów marki Solaris.

Projekt objęty był dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Cały projekt to koszt 39.179.008,98 zł, wydatki kwalifikowalne to 38 140 693,71 zł, a dofinansowanie to kwota 28 246 776,98 zł, czyli 74,06 % wydatków kwalifikowalnych.

Komentarze
Szukasz idealnego miejsca na nowy dom?
Zadzwoń! tel. 606 281 357