30/11/2023
Aktualności

Powiat lęborski w projekcie Innowacyjne Drogi Samorządowe

Powiat lęborski w projekcie Innowacyjne Drogi Samorządowe

Nowe technologie budowy dróg trafia do powiatu lęborskiego. Zarząd Dróg Powiatowych w Lęborku pozytywnie przeszedł weryfikacje i dołączył do projektu Innowacyjne Drogi Samorządowe realizowanego przez krajowego potentata spółkę Orlen Asfalt popularyzującego wśród samorządów  najnowocześniejsze technologie budowy dróg. 

reklama

„Orlen Asfalt rozpoczyna współpracę z pięcioma jednostkami samorządu terytorialnego, które zostały objęte autorskim programem Innowacyjne Drogi Samorządowe. Celem projektu jest popularyzacja najnowocześniejszych technologii budowy dróg, które przełożą się na ich trwałość” – oznajmiła spółka Grupy Orlen. Jak podano w informacji, do udziału w projekcie chętni zgłaszali się poprzez stronę www.innowacyjnedrogi.pl, a dla uczestniczących w nim jednostek samorządu terytorialnego Orlen Asfalt przygotował szereg szkoleń oraz możliwość współpracy przy realizacji inwestycji drogowych.

„Kapituła Programowa po szczegółowym zapoznaniu się z przesłanymi zgłoszeniami wybrała do współpracy pięć jednostek: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, Zarząd Dróg Powiatowych Lęborku, Powiat Pruszkowski, Gminę Miasto Płock, Urząd Miasta Włocławek” – przekazał Orlen Asfalt. Zapowiedział, że „zwieńczeniem projektu będzie przyznanie podmiotom tytułu Ambasadora w Programie Innowacyjne Drogi Samorządowe, który ma być potwierdzeniem postawy proinnowacyjnej i wysokiej świadomości oraz dbałości o zapewnienie najwyższej jakości dróg na podległym sobie obszarze”.

„Popularyzacja najnowszych technologii budowy dróg, które po prostu przełożą się na ich trwałość, to najważniejszy cel, jaki sobie postawiliśmy” – powiedział m.in. prezes Orlen Asfalt Marek Pietrzak, cytowany w komunikacie spółki. Zwrócił przy tym uwagę, jak ważne jest zainteresowanie samorządów budową nowoczesnych, najwyższej jakości dróg, które będą spełniały swoją funkcję jak najdłużej.

„Na tym etapie mogliśmy wyróżnić pięć samorządów i gratuluję tym, które zostały objęte programem. Liczymy na owocną współpracę i już wkrótce przystąpimy do realizacji kolejnych etapów programu” – oświadczył Pietrzak.

Orlen Asfalt przypomniał, że tytułem Ambasadora nagrodził dotychczas Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, którego – jak podkreślił – jednym z wielu osiągnięć jest powszechne stosowanie jednej z najnowocześniejszych na świecie technologii asfaltów wysokomodyfikowanych typu HiMA – Highly Modified Asphalt. „Główną zaletą tego typu produktu jest zapobieganie spękaniom nawierzchni, deformacjom trwałym w postaci kolein oraz zwiększenie wytrzymałości warstw asfaltowych. Asfalty wysokomodyfikowane są szczególnie przydatne do zastosowań w nawierzchniach długowiecznych, które prawidłowo zaprojektowane i wykonane mogą służyć nawet do 50 lat, bez konieczności przeprowadzania głębokich remontów – wyjaśniła spółka.

Jak informuje Orlen Asfalt, w którym całościowy pakiet udziałów należy do PKN Orlen, spółka ta jest jednym z największych w Polsce i Europie Środkowej dostawców lepiszcza asfaltowego wykorzystywanego do produkcji nawierzchni drogowych.

reklama
POLECAMY
 
close-link