30/11/2023
Kultura

Największe atrakcje Maroka – na wakacje 2021

Największe atrakcje Maroka – na wakacje 2021

Maroko słusznie kojarzy się z Afryką, jednak kraj ten leży niemal u stóp Europy, wystarczy przekroczyć Cieśninę Gibraltarską. Mimo to myliłby się ten, kto by uważał, że w Maroku znajdziemy europejskie wpływy. Tu niepodzielnie rządzi afrykański klimat, kulutura, tradycja i kuchnia. Zapraszamy w niezwykłą podróż do Maroka.

reklama

Maroko – położenie

Jak na kraj północnej Afryki Maroko nie jest duże. Leży na północno-zachodnim krańcu kontynentu. Linia brzegowa niemal w całości znajduje się nad Oceanem Atlantyckim, częściowo tylko sięgając nad Morze Śródziemne.

W kraju dominuje klimat śródziemnomorski, co oznacza ciepłe i suche lata, zimą temperatury są umiarkowane. Od czerwca do września trzeba spodziewać się upałów. Jeśli chcesz wybrać się na urlop w tym terminie zarezerwuj wycieczkę do Maroko na www.itaka.pl.

Maroko – słynne miasta

Niewątpliwie najsłynniejszym miastem Maroka jest Casablanka. Rozsławił ją film z Humpreyem Bogartem i Ingrid Bergman, który dziś określany jest mianem kultowego. Jednak wiele wskazuje na to, że miasto zyskałoby sławę i bez filmu. To największe miasto Maroka liczy blisko 3,5 miliona mieszkańców i jest największym ośrodkiem przemysłowym i kulturowym. Tu także znajduje się największy port morski. W mieście warto zobaczyć Meczet Hasana II, Starą i Nową Medynę, malowniczy bulwar nadmorski oraz bardzo nowoczesne Nowe Miasto.

Marrakesz – magiczne miasto, które przyciąga najwięcej turystów. Dlaczego magiczne? Bo mimo braku dostępu do morza (kto nie chciałby się poopalać w afrykańskim słońcu u stóo oceanu?) cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przybyszów z całego świata.

reklama

To właśnie tu można trafić na prawdziwy arabski suk – tradycyjny bazar w Medynie, czyli handlowej dzielincy miasta. Kupić można wszystko, począwszy od rękodzieła, poprzez lokalne przyprawy, wełnę, skończywszy na dziełach sztuki ludowej. Jest typowo afrykańsko, kolorowo, pachnąco i bardzo głośno.

W mieście nie brak typowo turystycznych zabytków: meczetów, grobowców, pałaców. W opozycji do nich stoją nowoczesne biurowce, luksusowe hotele i drapacze chmur. Marakesz jest pełen kontrastów i może dlatego jest tak bardzo lubiany.

Maroko – co zobaczyć

Maroko to nie tylko słynne miasta i porty. To także szereg atrakcji, które można zobaczyć podróżując po kraju.

Wodospad Ouzoud – znajduje się na rzece Wadi, około trzech godzin samochodem od Marrakeszu. Jest wielopiętrowy i bardzo malowniczy. Idealne miejsce na zrobienie romantycznej pamiątkowej fotki.

Farbiarnia skór w Fezie – widok naprawdę niezwykły i wart odrobiny samozaparcia, bo zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Wrażliwszse osoby mogą obserwować prace w farbiarni przez okno sklepu lub kawiarni. Kto będzie miał odwagę wejść do środka na pewno znajdzie pracownika chętnego oprowadzić go i wszystko pokazać za drobną opłatą.

Chefchaouen – miasto słynące przede wszystkim z niebieskich elewacji. Wygląda to bardzo malowniczo i nieco idyllicznie.

Wąwóz Tudra – miejsce doskonale znane miłośnikom wspinaczki skałkowej. Kto nie lubi się wspinać, może uprawiać trekking. Przez wąwóz przepływa rzeka, co wygląda bardzo malowniczo. Wąwóz można zwiedzać samodzielnie lub poprosić o pomoc kogoś miejscowego. Widoki warte są każdych pieniędzy.

Wydmy w Erg Chebbi – czyli po prostu wycieczka na pustynię. Widok bardzo spektakularny, dodatkowo można pojeździć na sankach po piachu. Obowiązkowo trzeba zobaczyć zachód słońca i przejażdżkę na grzbiecie wielbłąda. Kto się odważy zanocować na pustyni, może liczyć na niezwykle rozgwieżdżone niebo.

Jebel Toubkal – najwyższy szczyt Maroka, liczy sobie 4167 m n.p.m. Wspinaczka nie musi należeć do najłatwiejszych, bo szczyt jest dość wysoki, ale warto zaplanować sobie trekking na jego zboczu. Oglądane z tej perspektywy góry Atlas nie mają sobie równych.

(Artykuł partnera)

reklama