04/05/2024
Aktualności

Dlaczego sztuczna biżuteria czernieje? Sprawdź, co zrobić, żeby zatrzymać ten proces

Stylowa, sztuczna biżuteria to doskonałe dopełnienie każdej kobiecej stylizacji. Panie uwielbiają ją za niepowtarzalny wygląd i za to, że mogą ją dowolnie zestawiać z ubiorem. Niestety, często właścicielki sztucznych kosztowności nie mogą się nią w pełni cieszyć, gdyż dodatki szybko czernieją i tracą swój pierwotny blask. Nie trzeba z niej jednak, wbrew pozorom, rezygnować. Wystarczy poznać przyczyny takiej reakcji biżuterii i dowiedzieć się, jak można jej zapobiec. Przeczytaj ten artykuł, a przekonasz się, że sztuczne dodatki mogą zawsze wyglądać doskonale.

reklama

 

Jeśli chcesz, żeby biżuteria nie czerniała, ogranicz jej kontakt z powietrzem

Jeżeli lubisz biżuterię i nosisz ją na co dzień, to zapewne wiesz, że nawet metal szlachetny, taki jak srebro, może czernieć, jeśli nie jest właściwie pielęgnowany. Nic zatem dziwnego, że sztuczne kosztowności również poddają się działaniu czynników zewnętrznych – dobrze, tylko jakich? Zazwyczaj za przyczernienie powierzchni danego dodatku odpowiada utlenianie, czyli mówiąc wprost, kontakt surowca z powietrzem, zwłaszcza wilgotnym. Szczególnie narażone są na nie: miedź, chrom i nikiel, czyli materiały często używane do produkcji sztucznej biżuterii. Ten ostatni niekiedy wchodzi też w reakcję z wrażliwą skórą właścicielki, powodując reakcję alergiczną. Dlatego coraz więcej producentów, w tym hurtownia biżuterii YVON, ogranicza lub zupełnie rezygnuje z obecności niklu w kosztownościach. A co Ty możesz zrobić, żeby Twoja własna biżuteria nie czerniała? Wystarczy dobrze o nią dbać.

 

Zwróć uwagę na to, jak przechowujesz swoją sztuczną biżuterię na co dzień

Dobrym pomysłem na to, by przez długi czas zachować piękny wygląd kosztowności ze sztucznych metali, jest unikanie jej kontaktu z wodą i detergentami. W miarę możliwości więc nie należy nosić jej podczas deszczu, a także zdejmować przed kąpielą czy wizytą na basenie. Nie bez znaczenia jest również to, jakich kosmetyków używasz i w jaki sposób. Jeżeli najpierw kompletujesz stylizację (łącznie z biżuterią), a dopiero później spryskujesz skórę perfumami lub włosy lakierem, lepiej będzie zmienić swoje przyzwyczajenia. Zawarty w wielu tego typu substancjach alkohol może przyspieszać proces czernienia biżuterii, zatem zakładaj ją zawsze na końcu, jak już perfumy lub lakier wyschną. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest przechowywanie sztucznych kosztowności. Doskonale nadaje się do tego zamykana szkatułka albo woreczek dostępny chociażby w YVON, oba wyściełane miękkim materiałem. Otwarte pojemniczki i wieszaki na biżuterię odpadają z prostego powodu – dają dostęp powietrza do biżuterii. Jeśli jest taka możliwość, wkładaj każdy element biżuterii do osobnej przegródki: to sprawi, że poszczególne kolczyki, naszyjniki czy bransoletki nie będą się o siebie ocierać.

reklama

reklama