Miniony trzydniowy weekend spędziło 105-osobowe grono na jubileuszowym X Ogólnopolskim Forum Przewodników 2020. Jak zwykle ludzie byli z całego kraju i jak zwykle: działo się. Organizatorzy postarali się wypełnić koleżeństwu czas bogatym repertuarem obrad, warsztatów i wycieczek po stolicy. Wszystko było ciekawe. Wszystko – świetnie fachowo zorganizowane i dopięte na tzw. ostatni guzik. Uczestników podzielono na dwie grupy: z czerwonymi plakietkami – Panny, niebieskimi – Jednorożce. Skąd te nazwy? Otóż z herbu Nowego Miasta, części śródmieścia Warszawy.
Gości w sali obrad powitała kol. Martyna Serafin, reprezentująca Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Mazowieckiego, a uroczystego otwarcia Forum dokonała kol. Swietłana Koniuszewska, przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK. W otwarciu wzięły udział: władze naczelne PTTK – kol. kol. Jerzy Kapłon, Marian Jurak, Dariusz Kużelewski, prezes Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK kol. Natalia Wojtyra oraz reprezentujący współorganizatora kol. Paweł Terlecki – prezes Zarządu Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK. Udział wzięła również p. Danuta Bogucka, reprezentująca SPOŁEM Warszawską Spółdzielnię Spożywców Śródmieście, partnera Forum.
Zabierający głos prezesi rzucali różne uwagi i hasła, z których ciekawie wybrzmiała informacja kol. Jerzego Kapłona o powiększeniu grona przewodnickiego o przewodników kajakowych, narciarskich itp.
– Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni – powiedziała p. Danuta Bogucka, rozwijając temat współpracy na rzecz społeczności miejskiej.
Piotr Wierzbicki został wyróżniony dyplomem ZG PTTK, a wiceprezes ZG PTTK Marian Jurak wręczył Honorowa Brązową Odznakę PTTK Marcinowi Tyslerowi.
Kol. Jacek Delert podsumował kolejno wszystkie poprzednie fora: w Białymstoku, Międzyzdrojach, Katowicach, Olsztynie, Chęcinach, Opolu, Łodzi i Sanoku i przypomniał wiodące tam tematy. Zagadnienia związane z kształceniem przewodników w realiach XXI w. podjęto po raz pierwszy w Katowicach., zwracając uwagę na prace i znaczenie przewodnika turystycznego. Na forum łódzkim tematem wiodącym był „Film w pracy przewodnika”.
Kol. Martyna zakończyła te wystąpienia sympatycznym stwierdzeniem: „Naszym zadaniem jest, byście poznali Warszawę lepiej, ale też byście zakochali się w Warszawie”.
Sesję rozpoczął Marcin Tysler, tytułując swój wykład znacząco słowami piosenki: „Wiadoma rzecz – stolica i każde słowo zbędne” i mówił o stołeczności w ujęciu historycznym z mnóstwem ciekawostek. Jacek Delert zatytułował swoją prelekcję cytatem z Wiecha: „W Warszawie, uważa pan, się żyje” i skupił się na „wyzwaniach dla przewodnika w wielkim mieście”, które żyje, zmienia się na naszych oczach układ komunikacyjny, powstają nowe obiekty i to narzuca konieczność stałego dokształcania się przewodników. Włodzimierz Pawelczyk mówił bardzo dowcipnie o słynnych warszawiakach: Sokratesie Starynkiewiczu, Franciszku Fiszerze, Grzesiuku, wcale nie pochodzących z Warszawy, a Piotr Wierzbicki o dziejach warszawskiego browarnictwa, czemu towarzyszyła degustacja lokalnych piw.
Cztery wieczorne godziny to „Warsaw by Night” z podziwianiem bajecznie oświetlonych ogrodów pałacu-muzeum w Wilanowie pod nazwą „Królewski Ogród Światła” i spacer po Starówce.
W sobotę ponadsześciogodzinna wycieczka ph. Warszawa wielkomiejska to objazd dwoma autokarami po stolicy. Grupę Jednorożców prowadzili Dorota Wójcik i Szymon Bijak. Podczas objazdu co dzielnica to inna piosenka i pakiet informacji. I tak na Czerniakowie szła piosenka Grzesiuka, bo tu miał swoją knajpkę, a na Saskiej Kępie Maryla śpiewała „Małgośkę”. Z Mostu Świętokrzyskiego widać było popularną Syrenkę, ale ze miała to być szklana rzeźba na środku nurtu Wisły, to pewnie mało kto spoza Warszawy wiedział. W ten sposób od ogółów do szczegółów można było przypomnieć sobie wycieczki po stolicy, jeśli dawno się tu nie było. Wokół Dworca Centralnego szklane domy: widok znany z telewizyjnych dzienników. Potem Wola, Powązki i Powązki Wojskowe – panteon narodowy, Żoliborz, ulubiona dzielnica artystów: Staszczyka, Niemena. Naprzeciwko Fortu Legionów Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Temat stale się przewijający to zagłada warszawskich Żydów. Ponad 300 tys. wywieziono do Treblinki, m.in. 200 dzieci z Domu Sierot z Januszem Korczakiem. Poza poznawaniem miasta przez okna autokaru wycieczka objęła też spacer po Starówce i obejrzenie zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Duży walor poznawczy miała wizyta w Ministerstwie Zdrowia w Pałacu Paca z podziwianiem tego, co się zachowało, tego, co odrestaurowano i zejściem żelaznymi stopniami oryginalną kręconą klatką schodową dla służby pałacowej swego czasu. Oprowadzała nas kol. Jolanta Senator. Bardzo interesujące było wnikliwe zapoznanie się z luteranizmem w kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Trójcy. O tym wszystkim opowiadał kol. Marcin Tysler. Także o obrazie Stefana Norblina „Luter na Sejmie w Wormacji”. W historię XVIII-wiecznej świątyni wpisał się 15-letni Fryderyk Chopin.
Po wycieczce krótki relaks i już warsztaty w dwu grupach. Temat dla pierwszej to „Oprowadzanie osób z niepełnosprawnościami”, dla drugiej: „Neutralność w języku przewodnika”. Pierwszą grupę prowadziły Anna Bogucka i Kamila Wróblewska, drugą – Oliwia Wołkowicz i Agnieszka Pietrzak. Ten panel o unikaniu krążących stereotypów i nieakceptowalnych kolokwialnych określeń, gafach językowych dawał do myślenia, szczególnie że przewodnik ma do czynienia każdorazowo z inną grupą osób różnych profesji i w różnym wieku.
Dzień zakończył wieczór integracyjny z tańcami, podsumowaniem forum, rozdaniem nagród konkursowych i dyplomów z podziękowaniami. Największe brawa dla organizatorów: Joanny Lipińskiej i Marcina Tyslera oraz Martyny Serafin, Jacka Delerta, Włodka Pawełczyka, nie mniejsze dla przewodników, którzy po stolicy uczestników oprowadzali. Gwoździem zabawy był tort jubileuszowy z fajerwerkami.
Niedzielne wycieczki objęły temat getta i „Warszawski street art”, czyli spacer po Muranowie z oglądaniem murali tematycznie związanych z historią miasta i dzielnicy. Pierwsza wycieczka z kol. Marianem Nowickim, druga z kol. Jackiem Dudą, wielce dowcipnym.
Wielkim plusem forum były smakowite posiłki i piękna pogoda, co widać na zdjęciach, a co wzmacniało przyjacielski charakter imprezy. Na następne forum zaprosił Kraków.
Miasta, których przedstawiciele wzięli udział w Forum: Białowieża, Białystok, Bielsko-Biała, Brzeg, Bydgoszcz, Częstochowa, Dobczyce, Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Gliwice, Grudziądz, Istebna, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Jelenia Góra, Koszalin, Kraków, Krościenko n. Dunajcem, Lębork, Lublin, Łowicz, Łódź, Malbork, Międzyzdroje, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olsztyn, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostróda, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Ryga (Łotwa), Sanok, Słupsk, Sosnowiec, Toruń, Trzebiatów, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wisła, Wrocław, Żarnów.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska