18/05/2024
Aktualności

Mieszkańcy Łeby mówią: właściciele dyskotek utrudniają nam życie

Mieszkańcy Łeby uskarżają się na hałas z klubów i dyskotek. Stwierdzają, że głośna muzyka utrudnia wypoczynek im, jak i przebywających u nich turystom. Najgorsza sytuacja jest w centrum miasta przy ul. Morskiej i Wojska Polskiego. Z prośbą o interwencje zwrócili się do Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku.

reklama

„Szanowny Panie Komendancie! – czytamy piśmie do Komendanta Policji  w Lęborku. – Jesteśmy przedsiębiorcami i mieszkańcami Łeby. Od wielu lat zajmujemy się obsługą turystów. Prowadzimy pensjonaty, kawiarnie i restauracje. Staramy się to robić zawsze najlepiej jak potrafimy, postępując etycznie przy poszanowaniu gości i sąsiadów. Niestety, od lat niektóre osoby prowadzące w Łebie w formie dyskotek działalność gospodarczą w sposób rażący nadużywają dobrych obyczajów i jesteśmy przekonani – również prawa. Mówimy o trzech dyskotekach, które zlokalizowane są na skrzyżowaniu ulic: Wojska Polskiego i Morskiej. Kluby te bezceremonialnie zakłócają ciszę nocną, przekraczając wszelkie normy hałasu. Ponadto zachowanie uczestników tych dyskotek, a także ich pracowników urąga przyzwoitości i ewidentnym łamaniem prawa. Wydaje się, że są to poczynania, które w stosunku do innych podmiotów gospodarczych można określić, jako złośliwe.”

I tutaj mieszkańcy wskazują na wystawianie głośników na zewnątrz lokali, hałaśliwe przemarsze i przejazdy w celach reklamowych z wykorzystaniem głośników czy megafonów. Łebianie uważają także, że obsługa „dyskotek” jest często pod wpływem alkoholu a nawet narkotyków.

W obronie mieszkańców stanął także łebski Senator RP Kazimierz Kleina, który stwierdza, że mieście brak odpowiednich służb mundurowych, które zajęłyby się tym tematem.

Pan Senator zwracaj uwagę, że jest to problem nie tylko Łeby, ale wielu nadmorskich kurortów, gdzie brakuje policjantów, gdzie komisariaty (czy posterunki) zamykane są o 15.30, gdzie z kilkutysięcznych miasteczek w szczycie sezonu tworzą się tłoczne miasta – informuje nas Bartłomiej Zambrzycki z biura Senatora Kazimierza Kleiny. – W ocenie Senatora to jest nie tylko konkretny przykład braku odpowiedniego nadzoru w służbach, ale również skutek wieloletnich zaniedbań ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Senator proponuje przegrupowanie funkcjonariuszy i przekazanie za tym odpowiednich środków z miejsc, z których mieszkańcy wyjeżdżają na wczasy (jak np. Warszawa) do miejscowości wczasowych.

Odpowiedzi mieszkańcom Łeby udzieliła rzecznik prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku asp. sztab. Magdalena Zielke.

– Stan etatowy Komisariatu Policji w Łebie wynosi 16 etatów policyjnych, w tym 2 wakaty – informuje asp. sztab. Magdalena Zielke. – Zarówno w sezonie letnim, jak i poza nim w komisariacie nie funkcjonuje służba dyżurna. Służby zewnętrzne dysponowane są przez służbę dyżurną KPP w Lęborku. Mając na uwadze konieczność wzmocnienia i wsparcia Komisariatu Policji w Łebie, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku na czas sezonu letniego 2019 roku skierował podległych policjantów do pełnienia służby w ramach dyżurów zdarzeniowych na I i II zmianie (również w weekendy) tj. w godz. 6.00-14.00 i 14.00-22.00 wraz z obsługą zdarzeniową w porze nocnej w ramach dyżurów domowych.

Jak informuje rzecznik prasowa KPP w Lęborku w sezonie Łebę wzmacnia 12 funkcjonariuszy OPP w Gdańsku. Ze statystyk wynika, że liczba przestępstw społecznie uciążliwych w nadmorskim kurorcie spada. Od początku sezonu, czyli od20 czerwca, policjanci na terenie działania Komisariatu Policji w Łebie podjęli 442 interwencje, z czego 130 dotyczyło zakłóceń ładu, porządku publicznego i spoczynku nocnego.

Policjanci podejmujący interwencje w Łebie, napotykają jednak pewne przeszkody. O ile otrzymają zgłoszenie o zakłóceniach, to osoby zgłaszające nie chcą podać swoich danych, w obawie, że druga strona dowie się, kto na nich doniósł.

– Z treści artykułu 51 Kodeksu Wykroczeń wynika jednoznacznie, że zakłócanie porządku, spokoju publicznego, spoczynku nocnego musi dotyczyć przynajmniej jednej osoby postronnej, a osobą postronną nie jest funkcjonariusz Policji będący na służbie – dodaje asp. sztab. Magdalena Zielke.

red

reklama

reklama