W minioną sobotę 23 lutego br. zamek w Gniewie opanowali przewodnicy Pomorza w myśl zawołania miasta i gminy „Opanuj Gniew”, ponieważ świętowali wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
Imprezę rozpoczęto powitaniem przed zamkiem i wystrzałem z zabytkowej armaty. Natomiast oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Adam Laska, prezes Koła Przewodników w Gniewie i burmistrz miasta Gniewu Maciej Czarnecki, obaj w bogatych strojach szlacheckich z epoki.
Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego – „wielki przyjaciel przewodników, Federacji i PTTK”, jak zwykło mówić się o niej – w ciepłych słowach mówiła o przyjaznej atmosferze, jaką tworzą przewodnicy, o emocjach, jakimi się kierują i jakie przekazują swoim słuchaczom-turystom. To oni potrafią zachęcić do przyjazdu do miejsc, po których oprowadzają wycieczki. Barbara Ząbczyk-Chmielewska, przewodnicząca Wojewódzkiego Samorządu Przewodników – Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK powitała serdecznie władze Gniewu i koleżeństwo przewodnickie. Przypomniała, że MDPT ustanowiła w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych w Nikozji na Cyprze. Na Pomorzu odbywa się po raz jedenasty. Wg założenia ten dzień ma pokazać społeczności i władzom lokalnym możliwości i umiejętności przewodników, zaprezentować, kim przewodnicy są, jaką stanowią społeczność, jakie zadania realizują. Zaakcentowała, że przewodnicy to integrujące się stale środowisko, szkolące się, uczące, poznające wciąż nowe miejsca, po których potem oprowadzają wycieczki.
– Od nas zależy, jaki obraz wyniesie turysta z miejsca, jakie mu przewodnik pokazuje, oprowadzając po czasie i przestrzeni – powiedziała przewodnicząca federacji, uważając, że jeśli przewodnik jest sam zafascynowany miejscem, tym samym umie przekazać tę fascynację turystom i dodała: – Ten dzień jest wielowymiarowy.
Wspomniała o uczestnictwie przewodników w imprezach, jakie koło gniewskie organizuje. Przypomniała o powstaniu pomorskiej federacji, która obchodzi w tym roku 20-lecie, a ponieważ przez cały ten czas wspiera federację dyr. Marta Chełkowska, wręczyła jej okolicznościowe podziękowanie. Następnie z pomocą Jana Kiśluka z koła lęborskiego, wiceprzewodniczącego federacji wręczała kolejno dyplomy zasłużonym koleżankom i kolegom i współpracującym z federacją instytucjom. M.in. kołu wejherowskiemu za zorganizowanie w ub. roku zlotu federacji i Muzeum Piaśnickiemu za prezentację i świetne materiały tematyczne dla przewodników, kołu puckiemu za organizowanie majówek, zaduszek przewodnickich i czerwcową pielgrzymkę kutrową. Szefowa federacji podziękowała też Janowi Kiślukowi i Tadeuszowi Krawczykowi z lęborskiego koła za aktywność i działalność regionalną. Nagrody wręczono zasłużonym przewodnikom gniewskim i gniewskim seniorom przewodnickim: Danucie Goździkowskiej, Zdzisławowi Mielke i Bogdanowi Halmanowi.
– Ich wiedza jest większa niż z Wikipedii – zażartowała Ząbczyk-Chmielewska. – Potrafili ją przekazać kolejnym pokoleniom przewodnickim.
Wśród zaproszeń na różne iwenty ciekawie brzmi zaproszenie koła wejherowskiego na ogólnodostępną imprezę pod hasłem „Pałace północnych Kaszub”. Hanna Śliwa-Wielusiak zaprosiła na zlot elbląski i rejs statkiem z Gdańska do Elbląga 6 kwietnia. Przy okazji kol. Kiśluk zaprosił na Sejmik Krajoznawczy 31 marca do lęborskiego ratusza.
Życzenia koleżeństwu złożył Dariusz Dębski z Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK.
Kasztelan Zamku gniewskiego Jarosław Struczyński miał interesującą prezentację o walorach ziemi gniewskiej i zadaniach rekonstruktorów, co pokazała rekonstrukcja bitwy pod Gniewem. W dniach 9-11 sierpnia w Gniewie odbędą się husarskie turnieje w ramach Polskich Dni Husarskich. O Republice Gniewskiej, najmniejszym państwie świata mówił Marek Kordowski, ilustrując wykład archiwalnymi zdjęciami. Dr hab. Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w prezentacji pt. „Kultura materialna w Gniewie” skupiła się na temacie badań i wykopalisk w kościele pw. św. Mikołaja i tu podjęła niebanalny temat materiałów odzieżowych, w tym oryginalnych jedwabi wydobytych z pochówków. Ponad tysiąc fragmentów jedwabiu świadczy o bogactwie miasta, bo tak kosztownie odzianych chowano kiedyś tylko szlachetnie urodzonych, rzadziej bogatych mieszczan. Do grobu ubierano zmarłych kilkuwarstwowo, stosując 7-8 warstw, nawet zimowe kontusze. Stanowisko archeologiczne w Gniewie jest bardzo bogate. Znaleziono licznie wstążki, koronki, wianki, kwiaty sztuczne, wkładane zmarłym dzieciom do rąk, pasy pokutne, w dobrym stanie ubiory z oryginalnej rzadkiej materii pochodzącej z Azji i z Francji.
Przewodników pozdrowił i zapewnił o przychylności starostwa tczewskiego dla działalności turystycznej Bogdan Badziąg, członek Zarządu Powiatu Tczewskiego. Następne wojewódzkie obchody MDPT odbędą się w przyszłym roku w Tczewie.
Organizatorzy zaprosili na zwiedzanie miasta i takich ciekawych miejsc, jak Muzeum Kapsli, a na koniec na poczęstunek w namiocie na placu zamkowym z widokiem na Wisłę.
– Przewodnicy gniewscy uważają, że obchody wojewódzkie MDPT były imprezą udaną – powiedział Adam Laska, prezes Koła Przewodników PTTK Gniew. – Dobrze spełniły zadania promocji miasta oraz były miłym spotkaniem w gronie koleżanek i kolegów przewodników z całego województwa pomorskiego w ilości ponad 120 osób.
Z pewnością koleżeństwo przewodnickie zgadza się z tą trafna oceną, bo o tym świadczyły ciepłe słowa pożegnań.
– Miło jest spotkać, przynajmniej raz do roku koleżeństwo ze wszystkich kół przewodnickich województwa pomorskiego – uważa Ireneusz Krawiec, szef lęborskich przewodników. – Spotykamy się rzadko, bo na co dzień pracujemy z turystami. Samorządowy ruch przewodnicki, który zaczęliśmy 20 lat temu na Pomorzu, rozwija się znakomicie. W ubiegłym roku zostały powołane samorządy we wszystkich województwach. Fajnie od czasu do czasu być w dobrym towarzystwie
Tekst Iw. Ptasińska
Fot. Ireneusz Krawiec, Iwona Ptasińska i Maria Szaniewska