W ostatnich latach do Polski zawędrowało budownictwo zorientowane na minimalizację strat cieplnych oraz harmonijne współpracę z żywiołami natury. Standardy, które pozwalają uzyskać obiektowi miano energooszczędnego to jednak nie tylko więcej pieniędzy w domowym budżecie, ale także zwiększona trwałość poszczególnych komponentów projektu. Poniżej do spółki z ekspertami z branży nowego budownictwa przedstawimy Państwu kilka głównych powodów, dzięki którym decyzja budowy domu w tej formule będzie nie tylko ekonomiczna, ale także zgodna z duchem ekologii.
Ekologia
Na początek najlepiej powołać się na ilustrujący tezy przykład, stanowiący jedną z pierwszych rodzimych inwestycji, ocenionych przez NFOSiGW, jako warty etykiety „energooszczędny”. Chodzi oczywiście o osławione w branży , w budowie których zdecydowano się na wcielenie w życie idei wpisywania się obiektu w trendy związane z obniżaniem śladu węglowego przy jednoczesnym utrzymaniu energetycznej wydajności. Pierwszym z powodów, popychających ludzi w kierunku nabywania podobnych budynków, pozostaje zatem dbałość o planetę i lokalne środowisko.
Ekonomiczność projektu
Jeżeli chodzi o drugą myśl zwykle towarzyszącą chętnym do zakupu, jest to bez wątpienia chęć zaoszczędzenia na paliwie grzewczym – czymkolwiek by ono nie było. W domach energooszczędnych wszystko jest bowiem nastawione na zatrzymanie wytworzonego raz ciepła na dłużej. Weźmy na przykład system wentylacji zastosowany w realizacji projektów. Otóż z jednej strony zapewni nam on efektywną wymianę powietrza, z drugiej zaś przekonamy się, iż można odzyskać ciepło generowane przez domowników i piec w procesie tak zwanej rekuperacji. Do tego dołączyć możemy adekwatne umiejscowienie przeszkleń oraz prostotę bryły budowli i rozkładu pomieszczeń – im prostsze i bardziej pozbawione załomów, tym skuteczniejsze ogrzewanie.
Materiały i surowce
Trzecim argumentem, decydującym o popularności tego typu budownictwa, jest naturalnie otrzymanie projektu opartego o materiały najlepszej jakości, które niewątpliwie pomogą naszemu domowi starzeć się o wiele wolniej niż budynki konstruowane w tradycyjnej formule. Na tym polu warto wspomnieć o chociażby bardziej wydajnej stolarce okiennej, trzyszybowych przeszkleniach czy też murów, opartych na odpowiednio akumulujących temperaturę materiałach – chociażby bloczków betonowych H+H.
Ocieplenie gwarantujące mniejsze straty
Czwartą informacją, którą przywitamy z radością będzie natomiast fakt, że do utrzymania optymalnych warunków wewnątrz budynku będziemy potrzebowali o ponad połowę mniej kilowatów na metr kwadratowych w skali roku. Ten stan zawdzięczamy zaś zasadom kierującym układaniem materiałów termoizolacyjnych, a więc ocieplaniem murów granitowym styropianem już od najniżej położonych partii projektu a także odpowiednio gruba warstwa (ponad 30 cm) najlepszej jakości wełny mineralnej.
Projektowanie krajobrazu
Punkt piąty to natomiast infrastruktura wokół domów energooszczędnych. Nie zawsze inwestycja sięga tak szeroko, aby wpłynąć na rozsądny rozkład budynków, dróg i otoczenia, jednak dobrym ruchem będzie szukanie inwestycji zajmującej się nie tylko domami, ale również wszystkim tym, co je otacza.