Biblioteki w Polsce są coraz nowocześniejsze. Poza tradycyjnym zadaniem propagowania książki poprzez jej udostępnianie i wypożyczanie prowadzą rozmaite akcje, zachęcające czytelników do rozszerzenia umiejętności twórczej pracy. Jedną z takich propozycji jest projekt „Kodowanie w bibliotece”, realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, a finansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.
– Nasza biblioteka zakwalifikowała się do tego projektu jako jedna ze 113 bibliotek w Polsce – mówi Beata Czaja, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Łebie. – Celem tego projektu jest promowanie wizerunku bibliotek publicznych jako instytucji, zapewniających dostęp do twórczo realizowanej edukacji pozaformalnej, uzupełniającej kompetencje zdobywane przez dzieci i młodzież w szkołach.
Te zajęcia z podstaw programowania biblioteka będzie mogła prowadzić dzięki otrzymanym w tym celu trzem tabletom, trzem grom edukacyjnym Scottie Go! oraz trzem robotom Photon wraz z akcesoriami. Warto wybrać się do łebskiej biblioteki, żeby to zobaczyć i wypróbować, oczywiście po uprzednim umówieniu się z dyrekcją placówki.
Na razie do uczestnictwa w zajęciach z kodowania pani dyrektor ma zaprosić uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łebie.
– Chciałaby im pokazać, że bez komputera można się świetnie bawić, a poprzez zabawę – zdobywać wiedzę – wyjaśnia pani dyrektor. – Biorąc udział w zajęciach, młodzi łebianie nauczą się logicznie myśleć i skuteczniej rozwiązywać problemy, odkryją swoje pasje i zdolności, będą się dobrze bawić i miło spędzać czas w bibliotece, a w dłuższej perspektywie będą mieli szansę na znalezienie pracy odpowiadającej ich zainteresowaniom.
Pozyskany w projekcie sprzęt to pierwszy krok biblioteki ku nowym technologiom.
– Dzięki niemu oferta dla dzieci i młodzieży stanie się bardziej atrakcyjna i na pewno przyciągnie nowych użytkowników – dodaje pani dyrektor. – Programowanie nazywane jest czasami „trzecim językiem”, który oprócz ojczystego i przynajmniej jednego obcego warto znać, aby lepiej zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany. Ucząc się programowania, poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim bezpieczniej korzystamy z urządzeń i usług elektronicznych.
Takie akcje i programy sprawiają, że biblioteki są postrzegane przez mieszkańców, jako instytucje nowoczesne, otwarte na nowości i trendy w różnych zakresach, tym samym zdolne wzbogacać wiedzę i umiejętności swoich bywalców i sympatyków.
Tekst Iw. Ptasińska, fot. Beata Czaja