Uroczą imprezę przygotował Młodzieżowy Dom Kultury w ramach Święta Niepodległości w środę 14 listopada w swojej placówce. W pierwszej części Teresa Szczepańska, dyrektor MDK w towarzystwie Zofii Biskupskiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i sekretarza miasta Krzysztofa Króla wręczała dyplomy i nagrody dzieciom za pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Dla Niepodległej” (protokół komisji konkursu zamieściliśmy w całości 6 listopada br.). Miłą niespodzianką były szczególne nagrody MBP dla zdobywców pierwszego miejsca w swojej kategorii wiekowej: kubki z nadrukiem zwycięskich prac. Pani Zofia osobiście wręczyła je kolejno: Julii Dułak lat 4,5, Viktorii Wikariusz lat 6, Dominice Irytowskiej lat 8, Gracjanowi Kwapińskiemu lat 8, Laurze Laszuk lat 9, Kai Moczyło lat 12, Liliannie Jasińskiej lat 15, Zofii Bonemberg lat 13, Julianowi Walochowi lat 13 oraz Wiktorii Ramczykowskiej lat16.
Dyrektorka wraz z Beatą Synowiec wręczyła również nagrody oraz medale za I i II miejsce zdobyte przez dzieci emdekowskie w Pomorskim Konkursie Plastycznym „Bajki filmowe babci i dziadka”. Dyplomy z podziękowaniami za prowadzenie młodych i najmłodszych plastyków otrzymali też nauczyciele.
Tancerki z zespołu LUZ Teresy Szczepańskiej w strojach łowickich powiodły poloneza, do którego odtańczenia dyrektorka zachęciła zebrane dzieci i ich rodziców.
Druga część imprezy to oryginalna inscenizacja kawiarenki artystycznej w czasie międzywojnia z piosenkarkami i zespołem instrumentalistów. Tło stanowiła prezentacja na dużym ekranie kroniki, ukazującej Warszawę i jej mieszkańców, paradujących również w automobilach i na spacerach. O Warszawie lat 20. i 30., w szczególności o modzie i aktorach, ukazywanych na ekranie różne ciekawostki przedstawiła pani dyrektor, podobnie jak wokalistki stylowo ubrana.
Szlagiery z filmów popularnych gwiazd estrady, takich jak Tola Mankiewiczówna, Loda Niemirzanka czy Ordonka śpiewały Iwona Juchniewicz i jej córka Klaudia, uczennica klasy I LO, świetnie wczuwając się w rolę. W repertuarze miały: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Odrobina szczęścia w miłości”, „Ada to nie wypada” i9 „Już nie zapomnisz mnie”. Muzyczny wtór zapewnił Sylwester Kustusz z Jakubem Fokczyńskim (gitary) i Stanisławem Jankiem (perkusja).
– Zaproszenie do udziału w tym programie przyjęłam z przyjemnością – powiedziała Klaudia Juchniewicz. – Od pięciu lat śpiewam w MDK. Zaczęłam od gospelu u pana Tadeusza Formeli, a potem przestawiłam się na rocka u pana Sylwestra Kustusza. Żaden gatunek muzyczny nie jest mi obcy i każdy lubię.
Na pytanie, czy zamierza studiować w tym kierunku Klaudia odparła, że raczej nie, gdyż bardziej interesuje ją filologia iberyjska, a z uwagi na urodę miasta chce studiować na Uniwersytecie Wrocławskim.
Na parkiecie charlestona odtańczył zespół LUZ w składzie: Agata Kleba, Marcelina Kwidzińska, Roksana Naczk i Wiktoria Smentoch.
Gwoździem imprezy było wspólne śpiewanie piosenki o niesfornej Adzie i nauka charlestona.
Autorką aranżacji sceny i wystawy jest Alina Walkusz, nauczyciel plastyki i wicedyrektor MDK.
– Wspaniale, że udało nam się zrealizować ten projekt – powiedziała Teresa Szczepańska. – Inspiracją do przygotowania scenariusza była Hanka Ordonówna, która była jedną z najsłynniejszych gwiazd polskiego kabaretu, a jednocześnie tancerka, piosenkarka, aktorka i malarka. Film niemy odszedł do lamusa, a film dźwiękowy szukał aktorów utalentowanych w wielu dziedzinach. Ostatecznie wybraliśmy piosenki różnych wykonawców. Całość spięła stylizacja z lat 20. i 30. Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować nasz projekt tak wymagającej lęborskiej publiczności.
Słodki poczęstunek do kawy i herbaty z okolicznościowym tortem stylizowanym na polską banderę zakończył ten miły wieczór.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska