Jesteśmy częścią natury, jednak często o tym zapominamy. Tymczasem tak samo, jak wdrażamy rozwiązania proekologiczne we własnych domach, powinniśmy wprowadzić je również w przestrzeniach biurowych. Chroniąc środowisko naturalne, dbamy jednocześnie o wizerunek firmy.
Zasoby naturalne nie są nieograniczone, a kolejne tony śmieci wymuszają powiększanie już istniejących wysypisk lub tworzenie nowych – warto zastanowić się nad tymi kwestiami nie tylko w kontekście własnego domu, lecz również miejsca pracy. O ile w domach od lat aktywnie segregujemy odpady czy też wdrażamy rozwiązania proekologiczne (na przykład w postaci paneli słonecznych czy odzyskiwania wody z deszczówki), o tyle przestrzenie biurowe często są w takim myśleniu pomijane. Tymczasem dane Głównego Urzędu Statystycznego są co najmniej alarmujące – w samym roku 2016 zebrano w Polsce ponad 11,6 mln ton odpadów komunalnych. Aż 1,76 mln ton śmieci zostało wygenerowanych przez handel, mały biznes, instytucje i biura. Jeśli w porę nie zareagujemy, w niedługim czasie sami zasypiemy się odpadami, a zasoby naturalne się skończą. Rozwiązania prośrodowiskowe dla przestrzeni biurowych to nie tyle trend, co wręcz konieczność.
Biuro zielone – czyli jakie?
Jednym z istotnych wyróżnień, o które obecnie może ubiegać się właściciel firmy, to certyfikat „Zielone Biuro”. Stanowi on potwierdzenie tego, iż dana firma spełnienia parametry ważne ekologicznie. Posiadanie certyfikatu „Zielone Biuro” wiąże się z prestiżem i pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, budując wizerunek firmy innowacyjnej, odpowiedzialnej i przyjaznej środowisku. Warto przy tym zauważyć, iż świadomość ekologiczna pracowników przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji poprzez racjonalną gospodarkę surowcami, energią, wodą i odpadami. To niesie ze sobą wymierne korzyści finansowe. Jak czytamy w raporcie „Zdrowe zielone biura” (2018), „biuro zielone” zmniejsza negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko, jednocześnie podnosząc komfort codziennej pracy.
Pierwszy krok ku ekologii: segregacja
Praca biurowa, mimo że w obecnych czasach maksymalnie skomputeryzowana, nadal wiąże się z codzienną produkcją mnóstwa odpadów. Do kosza trafiają m.in. zużyte przybory biurowe, paski dokumentów przepuszczonych przez niszczarkę, żarówki, baterie, puste opakowania papierowe i plastikowe, puszki po napojach czy odpady biodegradowalne. Aby rozwinąć w pracownikach nawyki ekologiczne, warto zacząć od tego, co już jest im znane z domu – od segregacji śmieci. Warto zauważyć, że pojemniki na śmieci wcale nie muszą szpecić przestrzeni biurowej. Firma proponuje wprowadzenie do przestrzeni biurowych prostych, eleganckich stojaków, na których mocuje się kolorowe worki do segregacji śmieci. Stojaki te wyposażone są w lekko toczące się koła, ułatwiające przemieszczanie; wyposażone są przy tym solidną podstawę i dwa sprężynowe ramiona, utrzymujące worek stabilnie na miejscu. Równie stylowym rozwiązaniem są stojaki obudowane, wykonane z perforowanej metalowej blachy, która kryje worek i zabezpiecza przechodniów przed wystającymi z pojemnika przedmiotami.
Mądre drukowanie i inne rozwiązania
Rozwiązania ekologiczne dla biur nie ograniczają się do segregacji odpadów. To również mądre gospodarowanie surowcami, na przykład papierem, którego tony trafiają do kosza, mimo że mogłyby jeszcze zostać wykorzystane, a także rozsądne eksploatowanie drukarek, skanerów i innych urządzeń biurowych. Warto też zauważyć, że ekologiczne rozwiązania powinny dotyczyć nie tylko środowiska, lecz także pracowników – udostępnienie im miejsca do przechowywania rowerów czy zaplecza sanitarnego, by można było wziąć prysznic, to niemal punkt obowiązkowy nowoczesnej firmy.
Etykietka biura zielonego, nastawionego proekologicznie to wizerunek, do którego warto dążyć. Stanowi on bowiem nie tylko dowód poczucia współodpowiedzialności firmy za środowisko naturalne, lecz również innowacji, które ta firma wdraża.