Tablety kojarzone są przede wszystkim z rozrywką. Wydaje się to jednak zmieniać – coraz częściej w ich kontekście mówi się o walorach edukacyjnych. Dlatego przenośne urządzenia mobilne popularne są wśród studentów. Sprawdź, jakie modele spełnią oczekiwania tej grupy osób.
Zakup odpowiedniego tabletu jest prosty tylko pozornie. Jeżeli sprzęt ma służyć nauce, musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Dlatego – jeszcze przed wejściem w etap porównywania urządzeń – student powinien dokładnie określić swoje potrzeby i wymagania. Tutaj nie ma zatem miejsca na przypadkowe decyzje.
Kompatybilność z innymi urządzeniami
Chociaż , należy wziąć pod uwagę kompatybilność z innymi urządzeniami. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy tablet będzie jedynym sprzętem czy może będzie stanowił uzupełnienie komputera stacjonarnego? Warto zatem zwrócić na kompatybilność z innymi urządzeniami – po to, aby z łatwością przesyłać pliki między nimi.
System operacyjny
System operacyjny jest parametrem, który nieodłącznie wiąże się z powyższym podpunktem. W zależności od tego, jaki system operacyjny mają pozostałe urządzenia studenta, należy wybrać tablet z identycznym systemem.
Należy także wziąć pod uwagę, np. dostępność edukacyjnych aplikacji mobilnych ułatwiających życie każdego studenta. Może się bowiem okazać, że wymagane programy działają wyłącznie na urządzeniach z wbudowanym Androidem czy iOS. Nie powinno być jednak problemu z dostępem do pakietów biurowych czy oprogramowania pozwalającego na skanowanie notatek.
Przekątna i rozdzielczość
Korzystanie z tabletu powinno być maksymalnie wygodne. Dlatego istotną cechą może okazać się wielkość ekranu – większa wydaje się być lepszym rozwiązaniem, ale z drugiej to właśnie mniejsze urządzenia są poręczniejsze.
Obok przekątnej, ważną rolę odgrywa rozdzielczość – najlepiej 1280×800 pikseli. Nie bez znaczenia jest dobra widoczność ekranu pod różnymi kątami – tutaj polecane są matryce w technologii IPS.
Pamięć RAM
Pamięć RAM to parametr, który decyduje o wydajności urządzenia – im większa, tym sprawniej działające urządzenie. W przypadku, gdy sprzęt wykorzystywany w szerokim zakresie – na potrzeby nauki na studiach, warto zadbać o ilość dostępnej pamięci.
Wbudowany modem 3G lub LTE
Tablet wykorzystywany przez studenta powinien mieć wbudowany modem 3G lub LTE. Takie rozwiązanie jest bardziej ułatwi użytkowanie sprzętu na uczelni – pozwoli to uniezależnić się od wydziałowego bezprzewodowego internetu.
Czas pracy baterii
Długi czas pracy tabletu na jednym ładowaniu to istotny parametr z punktu widzenia studenta. Urządzenie wykorzystywane na uczelni powinno pracować maksymalnie długo, co zapewnia odpowiednia bateria.
Przed zakupem warto sprawdzić informację dotyczącą wydajności baterii. Im lepsza, tym dłużej student może pracować na urządzeniu bez konieczności częstego ładowania.
Jaki tablet wybrać?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – trzeba bowiem uwzględnić indywidualne potrzeby i preferencje. Każdy student powinien zatem już na wstępie określić swoje wymagania – ułatwi to podjęcie właściwego wyboru. Na pewno nie można decydować się na przypadkową ofertę – w przeciwnym razie może okazać się, że zakup w dłużej perspektywie użytkowania będzie zakupem niesatysfakcjonującym.