Prace przy budowie pierwszego certyfikowanego przez PZL stadionu lekkoatletycznego Lęborku dobiegają ku końcowi. Za około miesiąc zostanie on oddany do użytku i cieszyć się z niego będą zapewne nie tylko uczniowie zespołu Szkół Mechniaczno-Informatycznych.
Tymczasem na ostatniej sesji Rady Powiatu zdecydowano o nadaniu imienia nowopowstającemu obiektowi. Zarządu Powiatu Lęborskiego, na wniosek szerokiego grona absolwentów Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń w Lęborku wystąpił z wnioskiem o nadanie mu imienia Zygmunta Lisieckiego.
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, powszechną praktyką jest nadawanie ważnym obiektom sportowym imienia wybitnych sportowców i w ten sposób uhonorować osobę tak zasłużoną dla rozwoju sportu w Lęborku.
Zygmunt Lisiecki urodził się 23 listopada 1908 r. w Orenburgu na Uralu, a zmarł 26 stycznia 1972 r. Był długoletnim dyrektorem Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń, sportowcem, a także wybitnym działaczem sportowym.
W 1921 r. przyjechał z rodzicami z Taszkientu do Kalisza. Należał do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, w którym zaczął uprawiać lekkoatletykę: sprint, rzut oszczepem, skok w dal, trójskok. Startował także w zawodach bokserskich, dodatkowo grał w tenisa ziemnego. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Szczuczynie Nowogródzkim pracował, jako nauczyciel wychowania fizycznego i języka polskiego na kresach: w Żyrmunach, a następnie w Lidzie. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r., a następnie w konspiracji niepodległościowej. Był zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej.
16 sierpnia 1953 r. Zygmunt Lisiecki objął stanowisko dyrektora Państwowego Liceum Pedagogicznego w Lęborku. Funkcję tę pełnił do likwidacji tej formy szkół w1970 r. Sport odgrwał w szkole ogromną rolę, a dyrektor jako trener, działacz i sędzia międzynarodowy w LA i łyżwiarstwie szybkim, usportowienie placówki mocno animował i wspierał.
W latach 1956-1960 za kadencji Zygmunta Lisieckiego stworzono w szkole kompleksowy obiekt sportowy, w którego skład wchodziły: boiska kortowe do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki oraz bieżnia lekkoatletyczna. Na stadionie sportowym przy obecnym ZSM-I odbywało się wiele imprez sportowych, m.in. międzypaństwowe mecze zapaśnicze, międzynarodowe mecze siatkówki, ogólnopolskie zawody w podnoszeniu ciężarów, międzyokręgowe mecze bokserskie juniorów, mecze bokserskie Pogoni Lębork, wyścigi kolarskie.
Jako wybitny działacz LA, Zygmunt Lisiecki został wyróżniony w książce Jana Geberta „Z Gdańskich boisk i stadionów”. Był także autorem artykułów z zakresu praktyki i teorii sportu, recenzował wydawnictwa z tego zakresu. Uznając jego wyjątkowe zasługi dla kultury fizycznej i sportu nadano mu tytuł i przyznano odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”.
Przypomnijmy:
Szacunkowa wartość wybudowania stadionu lekkoatletycznego to blisko 2,2 mln zł. Projekt jest realizowany przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej w wysokości 46,6%.
Będzie to pierwszy w powiecie lęborskim stadion lekkoatletyczny posiadający certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na stadionie będą mogły być rozgrywane oficjalne zawody lekkoatletyczne (okręgowe, lokalne, szkolne, mityngi ogólnopolskie w wybranych konkurencjach).
W ramach projektu zostaną wybudowane miedzy innymi: bieżnia lekkoatletyczna i dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej, boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą, skocznie do skoku w dal i wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, „siłownia pod chmurką”,
Stadion będzie ogólnodostępny, na stadionie zainstalowane zostanie nowoczesne oświetlenie LED, system Internetu bezprzewodowego oraz system nagłośnienia.
Adam Reszka