W miniony weekend poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu Talenty Gminy Wicko 2018. Finalistów było 10, ale wygrać mogła tylko jedna osoba, a była nią… 9-letnia Aleksandra Grzegorczyk, która zachwyciła jury recytując wiersz „Mucha i karaluch”.
W tym roku po raz pierwszy finał odbył się pięknie przystrojonej sali Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wicku (wcześniejsze edycje odbywały się na stadionie sportowym w Charbrowie). Po raz pierwszy uczestniczy byli oceniani, której przewodniczącą jury była Edyta Herbuś, trzykrotna Mistrzyni Polski Formacji Tanecznych i dwukrotna zdobywczyni Pucharu Polski Formacji Tanecznych.
Śpiew, taniec, recytowanie – te właśnie kategorie były prezentowane przez młodych wykonawców (wiek uczestników od 6 do 14 lat). Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Grzegorczyk za recytację wiersza „Mucha i karaluch”. Drugie miejsce zajęła 6-letnia Lena Reczulska za inscenizacje taneczną a miejsce trzecie 14-letnia Oliwia Nieścior za taniec współczesny.
Pozostali uczestnicy tego konkursu to: Karina Karpus, Dobrosława Laskiewicz, Zuzanna Wicka, Wiktoria Buszman, Anna Sanocka, Julia Białasińska i czteroosobowy zespół młodych tancerek „Świetliki”.
Jury przed wyłonieniem finalisty odbyło długą ponad 40minutową naradę. Edyta Herbuś, przewodnicząca jury stwierdziła, że zadanie nie było łatwe.
– Wrażenia z konkursu bardzo pozytywne – stwierdziła gwiazda tańca latynoamerykańskiego. – Zastanawiałam się nad tym, w jaki sposób, poza tym, że będę jurorem i wskażę osoby, które dzisiaj zasłużyły na wyróżnienie, pomóc tym młodym artystom. Stąd też moje seminarium, jak należy zachować się na scenie, do czego przygotować się przed występem, na czym się skupić i mam nadzieję, że to pomogło i będzie dla nich jakąś wskazówką w przyszłości.
Od autora
X edycja konkursu Talenty Gminy Wicko za nami. Szkoda tylko, że z udziału w nim zrezygnowały osoby starsze i młodzież. Jeszcze kilka lat temu swoje talenty pokazywali wszyscy mieszkańcy gminy – malowanie obrazów, rzeźbiarstwo, haftowanie, fotografia, gotowanie, występy kabaretów a może coś innego?
Widać, że dzieci mają więcej odwagi i nie boją się pokazać światu swoich talentów. Brawa dla nich. Dorosłym natomiast życzymy więcej odwagi, bo talenty jakieś na pewno mają.
Adam Reszka