W czwartek 26 kwietnia oficjalnie otwarto w lęborskim szpitalu nową poradnię medycyny pracy oraz zaprezentowano nowoczesny sprzęt jaki zakupiono w ramach ministerialnego projektu na doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku zrealizował projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt.: „Doposażenie w sprzęt medyczny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SPS ZOZ w Lęborku mające na celu poprawę jakości i efektywności systemu ratownictwa medycznego w powiecie Lęborskim. Na 63 wnioski złożone w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia lęborski szpital zajął 16 miejsce. Umowę na realizację projektu podpisano w grudniu ubiegłego roku. Na realizację projektu szpital wydał kwotę 1.828.200 (z czego dofinansowanie wyniosło 1.289.672 zł). Za tę kwotę do SOR-u zakupiono m.in. nowe wyposażenie, takie jak: aparat USG czy aparat do znieczulania (każde z tych urządzeń kosztowało ponad 360 tys.zł), lampę do TK – ponad 300 tys. zł oraz m.in.: gastroskop, kolonoskop, respirator stacjonarny, respirator transportowy, kardiomonitor, defibrylator i inne.
Nowy sprzęt bardzo się przyda, bo jak podała dyrektor SPS ZOZ w Lęborku Lidia Kadłubańska, Szpitalny Oddział Ratunkowy tylko w ubiegłym roku przyjął prawie 25.900 pacjentów głownie z powiatu lęborskiego i powiatów ościennych.
Z jakimi problemami zgłaszają się najczęściej pacjenci na SOR? Najczęściej są to stany związane z ciążą – ponad 2500, urazy kończyn – ponad 1500, bóle jamy brzusznej oraz bóle w klatce piersiowej – po ponad 800 przypadków. Średni czas przyjęć w SOR w 2017 r. to 1 godz. 38 minut.
O ile większość pacjentów jest w stanie dojechać do szpitala samodzielnie, to w ponad 6200 przypadkach do chorego musiały wyjeżdżać Zespoły Ratownictwa Medycznego. Obecnie lęborski szpital dysponuje 4 karetkami: 1 specjalistyczną i 3 podstawowymi. Dwie z nich stacjonują w Wicku i oraz w sezonie letnim (lipiec – sierpień) w Łebie.
W czwartek 26 kwietnia oprócz prezentacji realizacji projektu zakupu sprzętu dla SOR oficjalnie otwarto także nową poradnię medycyny pracy.
– Musieliśmy wypełnić szybko powstałą lukę w tej dziedzinie, odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie społeczne, a także na zapotrzebowanie pracodawców, na których zgodnie z ustawą spoczywa obowiązek przeprowadzania badań okresowych i profilaktycznych pracowników – mówiła podczas otwarcia poradni Lidia Kodłubańska, dyrektor SPS ZOZ w Lęborku – Już na dzień dzisiejszy zawarliśmy prawie 700 umów z dużymi i małymi zakładami pracy, szkołami i wieloma innymi podmiotami. Tak duże zainteresowanie spowodowało potrzebę adaptacji nowych pomieszczeń i stąd poradnia zafunkcjonowała w obecnej odsłonie.
Jak podkreśliła dalej dyrektor szpitala, żadne, nawet najlepiej zaplanowane przedsięwzięcie nie ma prawa dobrze funkcjonować bez odpowiedniej kadry, ale również bez należytej dbałości o personel ze strony kadry zarządzającej. Na obecny moment poradnię będzie obsługiwało 4 lekarzy specjalistów. Nowo otwarta poradnia dysponuje również laboratorium i nowoczesnym aparatem rentgenowskim.
– Dobrze, że taka poradnia miała szansę powstać w lęborskim szpitalu, ponieważ rozwiązała problem powstały po zniknięciu jednego z podmiotów świadczących podobne usługi do tej pory. Jednym z zadań powiatu jest zapewnienie zabezpieczenia mieszkańców w dostęp do usług medycznych w zakresie zapewniającym zabezpieczenie społecznych potrzeb. Doskonała współpraca z panią dyrektor szpitala w tym zakresie i jej niemal wizjonerskie spojrzenie i umiejętność dobrej identyfikacji potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu, gwarantują, że tym potrzebom sprostamy – stwierdziła Teresa Ossowska – Szara, lęborski starosta.
W uroczystym otwarciu nowej poradni uczestniczyli również: Witold Namyślak, burmistrz Lęborka wraz z zastępcą burmistrza, Marianem Kurzydło, wicestarosta lęborski Elżbieta Godderis, przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorcy, którzy m.in. przyczynili się do wsparcia prac remontowych prowadzonych na oddziałach dziecięcym i geriatrycznym.
red