Stany Zjednoczone Ameryki – lata 30 XX wieku. Dynamiczny rozwój ekonomii, a tym samym motoryzacji sprawia, że na ulicach miast pojawia się coraz więcej pojazdów. O ile w nowo powstających dzielnicach i osiedlach można zaplanować więcej miejsca dla postoju przybywających samochodów, o tyle ciasno zabudowane centra miast zaczyna dotykać problem niedoboru miejsc parkingowych. Każdy chce dojechać swoim autem do sklepu lub urzędu, ale okazuje się, że miejsca są już od rana pozajmowane przez pracowników tych placówek. Klienci i petenci, którzy chcieliby załatwić w kilka chwil swoją sprawę, muszą kluczyć po zatłoczonych uliczkach w poszukiwaniu miejsca do pozostawienia swoich pojazdów. Tracą niejednokrotnie więcej czasu na samo znalezienie wolnego miejsca postojowego, często i tak odległego od celu, niż potrzebują na same sprawunki. Niektórzy zostawiają pojazd blisko interesującego ich punktu , ale w miejscach zabronionych i tym samym narażają się na otrzymania mandatu za niewłaściwe parkowanie.
Oklahoma City – rok 1935. Komisja do spraw nasilenia ruchu w Izbie Handlu Oklahoma City zwraca uwagę na fakt blokowania zdecydowanej większości miejsc w centrum przez pracowników, którzy na cały dzień pozostawiają zaparkowane auta na najbardziej pożądanych stanowiskach. Jeden z członków komisji wpadł na pomysł, aby za każdą godzinę postoju pobierać opłatę parkingową. Postanowiono wprowadzić urządzenia, które będą pobierały opłaty godzinowe z góry.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wprowadzenie opłat za parkowanie przy pomocy automatów do pobierania pieniędzy i odliczania czasu pozostałego do końca postoju bardzo szybko uwolniło miejsca w centrum i dało równe szanse zaparkować każdemu, kto miał taką potrzebę. Kolejną gratyfikacją z tytułu wprowadzenia opłat za parkowanie stały się też, oczywiście, wpływy do miejskiej kasy – zarówno z tytułu opłat za postój, jak i mandatów dla niepłacących. Parkometry bardzo szybko rozprzestrzeniały się na kolejne ulice Oklahoma City i miasta Stanów Zjednoczonych.
Polska – rok 1985. Ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca daje Gminie możliwość wprowadzenia opłat za postój na drogach, które nie są drogami krajowymi. Zgodnie z dzisiejszym brzmieniem ustawy Strefę Płatnego Parkowania ustanawia się w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów na obszarach dotkniętych deficytem miejsc postojowych.
Łeba – rok 2017. Rada Miasta Łeby, w drodze uchwały, ustanawia Strefę Płatnego Parkowania w północnej części miasta i wzdłuż obu obwodnic. W sezonie wakacyjnym tereny te są oblegane przez turystów, których z roku na rok przybywa. Zdecydowana większość odwiedzających decyduje się na przyjazd własnym samochodem co, w niewielkim nadmorskim miasteczku, na okres dwóch miesięcy powoduje kilkudziesięciokrotne wzmożenie ruchu oraz zapotrzebowania na postój na ulicach. Nie trudno odgadnąć, że przyjeżdżający letnicy chcą zakwaterować się najbliżej plaży. To samo tyczy się jednodniowych wizyt – przyjemnie zaparkować najbliżej wody i nie nosić parawanu przez pół miasta. Taka tendencja, bardzo oczywista i łatwa do zrozumienia, powoduje jednak problem z równym dostępem do parkingów dla wszystkich użytkowników dróg. Często zdarzało się, że parkujący pozostawiali swoje auta na drodze, przy pensjonacie w pobliżu plaży, na dłuższy okres. Kilkukrotne kluczenie po najbliższych uliczkach zazwyczaj i tak kończyło się koniecznością pozostawienia auta nawet kilkaset metrów dalej. Takich miejsc na terenie całego miasta było całe mnóstwo. Sklepy, kawiarnie, restauracje i oczywiście tereny przy plażach. Pierwszy sezon funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Łebie pokazał, że ma ona sens i zdecydowanie widać efekty wymuszenia rotacji parkujących pojazdów. Zdecydowana część gości, klientów, turystów a także mieszkańców i pracowników wolała wybrać postój poza SPP, a tym samym dać możliwość odpłatnego pozostawienia pojazdu tym, którzy tego naprawdę potrzebowali.
Wszystkie najistotniejsze aspekty funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania dostępne są w treści uchwał Rady Miejskiej w Łebie na stronie www.prawomiejscowe.pl
Poniżej prezentujemy wyciąg najistotniejszych informacji, które będą przydatne w tegorocznej edycji sezonowej Strefy Płatnego Parkowania na terenie Gminy Miejskiej Łeba:
1. Opłaty za postój w SPP pobiera się jedynie w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 wg następujących stawek:
a) pierwsze pół godziny 1,50 zł
b) drugie pół godziny 1,50 zł
c) druga pełna godzina 3,50 zł
d) trzecia pełna godzina 4,00 zł
e) czwarta i każda kolejna pełna godzina 3,00 zł
Oznacza to, że płacąc za godzinny postój o godzinie 19:45 w czwartek nasze auto ma ważną opłatę aż do 8:45 w piątek, gdyż automat nie wydaje reszty, a od godziny 20:00 do 8:00 postój jest bezpłatny.
2. Osobom zameldowanym na pobyt stały w Strefie Płatnego Parkowania przysługuje możliwość zakupu karty abonamentowej, której koszt to 100zł na cały okres funkcjonowania strefy w danym roku.
3. Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje na ulicach wymienionych w regulaminie (załącznik do uchwały RM) od 1 czerwca do 15 września włącznie.
4. Bilet kupiony w parkomacie SPP jest ważny na całym jej obszarze. Można opłacić kilkugodzinny postój w jednym z urządzeń i przez ten okres przestawiać auto w obrębie Strefy bez wnoszenia dodatkowych opłat.
5. Kiedy już dojdzie do znalezienia za wycieraczką zawiadomienia o naliczeniu opłaty dodatkowej (50 zł), nie należy wpadać w rozpacz, wyrzucać pokwitowania ani o nim zapominać. Najlepiej niezwłocznie udać się z zawiadomieniem do Biura Strefy Płatnego Parkowania pamiętając o tym, że:
a) opłata 50zł uiszczona w terminie 3 dni od dnia jej naliczenia (włącznie – czyli dziś, jutro, lub pojutrze) zostaje pomniejszona do kwoty 20zł,
b) opłata ulega anulowaniu, jeśli okażemy bilet zakupiony w okresie krótszym niż 5 minut od chwili wystawienia wezwania,
c) jeśli nasza sytuacja nie zostanie wyjaśniona w biurze SPP zawsze przysługuje prawo reklamacji, którą należy wnieść do Burmistrza Miasta Łeby w terminie 14 dni od chwili nieuiszczenia opłaty za postój.
d) wniesienie reklamacji nie wpływa w żaden sposób na termin 3 dni, w którym można uiścić opłatę dodatkową. Jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona negatywnie to do zapłaty będzie już 50zł a w przypadku dalszego nieopłacenia zostaną wszczęte kolejne procedury dochodzenia należności mogące tę kwotę jeszcze zwiększyć.
Po obserwacjach, które były intensywnie prowadzone w pierwszym sezonie funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania, zaproponowano kilka rozwiązań mających usprawnić funkcjonowanie SPP w tym:
a) rozszerzenie Strefy o kolejne, zatłoczone, ulice co, oprócz uspokojenia na nich sytuacji parkingowej, dałoby również przywilej zakupu kart abonamentowych ich stałym mieszkańcom.
b) Wprowadzenie płatności mobilnych – odpłatność telefonem komórkowym / smart-fonem dawałaby możliwość opłacania postoju bez konieczności udawania się do parkomatu. Takie rozwiązanie wyeliminowałoby konieczność troszczenia się o to, ile czasu zostało jeszcze na bilecie.
c) Uchylenie zwolnienia z odpłatności za postój w strefie dla osób posiadających kartę parkingową w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 prawo o ruchu drogowym t.j. z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U. z 2017 roku Poz. 1260), gdyż takie zwolnienie nie gwarantuje w żaden sposób zabezpieczania dostępu do miejsc postojowych osobom niepełnosprawnym a tylko doprowadzało do licznych praktyk nadużycia takiego przywileju. Wprowadzenie takiej zmiany wymusiłoby również na osobach niepełnosprawnych rozważne korzystanie z miejsc w strefie – również tych zastrzeżonych, których liczba miała się zwiększyć przeszło dwukrotnie.
Powyższe postulaty nie zostały niestety pozytywnie rozpatrzone przez radnych i na sesji Rady Miasta w dniu 25 kwietnia 2018 projekt uchwały wprowadzający powyższe usprawnienia został odrzucony.
Podsumowując, chcąc parkować na ulicach Miasta Łeby w zbliżającym się sezonie wakacyjnym należy przygotować monety na opłaty i zapoznać się z lokalizacjami parkomatów na terenie miasta. Najistotniejszymi zmianami, które można będzie odczuć będzie wprowadzenie miejsc postojowych na wyremontowanej ul. Pocztowej oraz wzdłuż ul. Jachtowej a także przeniesienie lokalizacji Biura Strefy Płatnego Parkowania. Nowe miejsce obsługi interesantów pozostaje jednak obecnie nieznane, prosimy śledzić informacje na naszej stronie internetowej i facebooku.
tekst. Adam Chojaczyk, UM Łeba