Czy czołg IS 2 z parku Chrobrego zostanie usunięty? Na razie nic na to nie wskazuje, gdyż miasto nie otrzymało jeszcze odpowiedzi z Instytutu Pamięci Narodowej, że jest to pomnik propagujący komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Na początku lutego Urząd Miasta wystosował pismo do IPN z zapytaniem, czy czołg IS2 jest pomnikiem, który zgodnie z zapisami ustawy o IPN musi zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Do tej chwili odpowiedzi nie ma. Zainteresowane jednak lęborskim czołgiem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
– Otrzymaliśmy ofertę od Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, że chętni przejęliby od miasta wszystkie elementy militarne, które zostaną uznane przez IPN za pomniki propagujące komunizm – stwierdza Wojciech Jurak, architekt miejski. – Nie mamy jednak jeszcze odpowiedzi z IPN co do czołgu znajdującego się w parku Chrobrego, choć takie zapytanie wysłaliśmy na początku lutego. Oprócz tego to nie tylko my decydujemy o tym pomniku, gdyż miasto jest tylko dzierżawcą terenu gdzie stoi czołg IS2 ale sam pojazd jest własnością jednostki wojskowej w Lęborku. Jeśli już zapadnie jakaś decyzja w jego sprawie, to decyzję co dalej z nim robić, czy przekazać do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, czy też w inne ręce, zdecyduje wojsko.
Architekt miejski stwierdza również, że chociaż kołobrzeskie muzeum jest zainteresowane czołgiem, to nie ono decyduje, czy pomnik musi być usunięty, lecz IPN. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu ma prawdopodobnie „chrapkę” na radziecki czołg znajdujący się w Lęborku, gdyż jest to naprawdę rzadki okaz muzealny. Czołgów typu IS 2, jest już naprawdę niewiele, a jak przyznano w ratuszu, zainteresowani jego pozyskaniem byli nawet kolekcjonerzy militariów z zagranicy.
Adam Reszka