Tegoroczne wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego odbyły się 24 lutego br. w ratuszu w Pucku na zaproszenie burmistrz miasta Hanny Pruchniewskiej. Gości, w tym głównie przewodników pomorskich powitał Jan Piotrowicz, prezes Koła PTTK w Pucku oraz pani burmistrz.. Kol. Jan przedstawił krótki rys historyczny i geograficzny Ziemi Puckiej i miasta Pucka, liczącego sobie 670 lat i będącego pierwszym portem wojennym I Rzeczypospolitej. To właśnie tu od 1567 r. stacjonowała flota kaperska króla Zygmunta Augusta.
Do przewodników przemówiły poza panią burmistrz Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego – „wielki przyjaciel przewodników, Federacji i PTTK”., Wypowiadając się bardzo pozytywnie o pracy przewodnickiej, zaprosiła wszystkich do Gdańska na cykl wykładów o Niepodległej z okazji 100-lecia Niepodległości państwa.
Barbara Ząbczyk-Chmielewska, przewodnicząca Wojewódzkiego Samorządu Przewodników – Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK przypomniała, że spotkanie z okazji MDPT odbywa się po raz dziesiąty, że rolą przewodników, będących niejako ambasadorami swoich miejscowości, jest popularyzowanie Pomorza, stąd Puck i Ziemia Pucka jest kolegom dobrze znana i lubiana.
Jak zwykle na przewodnickich imprezach nie obyło się bez wykładów i prezentacji, poszerzających wiedzę na temat miasta i okolic. Dr Michał Starski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego mówił o rozplanowaniu miasta lokacyjnego w Pucku w świetle badań archeologicznych. Z kolei burmistrz Hanna Pruchniewska wygłosiła prelekcję na temat walorów turystycznych Pucka na tle Ziemi Puckiej oraz komentowała film pt. „Zwiększ apetyt na Puck” o walorach turystycznych Pucka na tle ziemi puckiej.
– Mam nadzieję, że wyjedziecie stąd państwo zakochani w Pucku – powiedziała.
Ważnym momentem dnia było wręczanie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym przewodnikom. M.in. odznaką Zasłużony Przewodnik PTTK za swoją pełną zaangażowania pracę na rzecz środowiska przewodnickiego oraz wkład w szkolenie nowych przewodników zostali wyróżnieni dwaj członkowie lęborskiego koła: Wiesław Budkowski i Stanisław Redzik. Przewodnicy puccy: Jan Piotrowicz, Jędrzej Cierniak i Elżbieta Radtke otrzymali dyplomy za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa przyznane przez Zarząd Główny PTTK.
Imprezę uatrakcyjniła kaszubska kapela Manijoce (Rafał Potrykus, Marek Zielke i Kacper, syn Rafała). Pan Rafał, grający na diabelskich skrzypcach uczył grać na tym instrumencie chętnych i częstował wszystkich tabaką, pokazując najlepszą metodę jej zażywania według puckiej szkoły.
Tradycyjnym punktem programu było zwiedzanie miasta: Starego Rynku z zaglądaniem do rodzinnych sklepów z tradycjami, muzeum, portu rybackiego i Manufaktury Szkła.
Poczęstunek w Ratuszu i rozmowy kuluarowe zakończyły wojewódzkie obchody.
– Jak co roku przewodnickie święto było okazją do podsumowania ubiegłorocznej działalności – mówi Ireneusz Krawiec, szef lęborskiego koła przewodników PTTK. – Cieszę się, że najważniejsze wyróżnienie dla przewodnika odznakę Zasłużony Przewodnik PTTK otrzymali nasi koledzy Wiesław Budkowski i Stanisław Redzik. W lęborskim kole kol. Budkowski jest członkiem PTTK z najdłuższym stażem, w tym roku minęło już 60 lat, od kiedy wstąpił do naszego Towarzystwa.
Przyszłoroczne wojewódzkie obchody zorganizuje Gniew.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska