Co dalej z budową mostu na rzecze Kisewa i ronda na Drodze Wojewódzkiej 214 w Nowej Wsi Lęborskiej. Dlaczego inwestycja, która miała trwać 3 miesiące wydłuża się trzykrotnie? Co ze zniszczonymi drogami, którymi odbywają się objazdy? Przedstawiamy stanowisko Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.
– Jak wygląda obecnie sytuacja na budowie mostu i ronda?
– ZDW w Gdańsku: Na dzień dzisiejszy z uwagi na panujący mróz prace w ramach inwestycji wstrzymane. Jednakże, jak do tej pory, w sezonie zimowym Wykonawca prowadził prace, które nie są wrażliwe na temperatury w okolicach 0 C oraz opady deszczu i śniegu.
– Kiedy można spodziewać się zakończenia tej inwestycji id oddania do użytku?
– ZDW w Gdańsku: Na dzień dzisiejszy zgodnie z podpisanym aneksem terminowym, roboty budowlane mają się zakończyć do 30.03.2018r. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zamierza wystąpić o pozwolenie na użytkowanie obiektu mostowego jeszcze przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych. W tym celu Wykonawca kompletuje dokumenty, niezbędne do złożenia wniosku przez ZDW w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Gdańsku.
– Dlatego prace budowlane aż tak się wydłużają?
– ZDW w Gdańsku: Na wydłużenie terminu realizacji przedmiotowej inwestycji nałożyło się kilka kwestii. Po pierwsze niekontrolowany napływ wody pod ciśnieniem do wykopu, który uniemożliwił wykonanie posadowienia obiektu mostowego w założonej technologii. Stąd opóźnienie w budowie mostu. Po drugie, potrzeba korelacji prac związanych z budową gminnej kanalizacji sanitarnej z robotami drogowymi w zakresie budowy ronda.
Ponadto, w trakcie realizacji przedmiotowej inwestycji, ekrany akustyczne, których ustawienie przy rondzie zakłada realizowany projekt, zaczęły wzbudzać kontrowersje wśród mieszkańców, których posesje graniczą z budowanym rondem. W związku z tym, mając na uwadze interes społeczny oraz fakt, iż budowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku infrastruktura ma służyć mieszkańcom Nowej Wsi Lęborskiej, podjęto decyzję o wystąpienie o zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która to nałożyła obowiązek ustawienia przedmiotowych ekranów. Niestety procedura zmiany decyzji środowiskowej jest czasochłonna. Na dzień dzisiejszy posiadamy już wszystkie niezbędne opinie i czekamy na zmianę decyzji środowiskowej, kończącej postępowanie.
– W wyniku tej inwestycji w znacznym stopniu zostały zniszczone okoliczne drogi (często osiedlowe), na których odbywa się ruch zastępczy. Czy do Państwa także wpływają skargi od mieszkańców? Czy w wyniku tak bardzo przedłużających się prac gmina może wystąpić o odszkodowanie w celu naprawy zniszczonych nawierzchni dróg?
– ZDW w Gdańsku: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku dokłada wszelkich starań w celu sprawnej i prawidłowej realizacji robót budowlanych w ramach przedmiotowego kontraktu. W ramach realizacji przedmiotowego kontraktu Wykonawca miał obowiązek zawrzeć odpowiednie umowy ubezpieczenia z tytułu szkód, które mogą zaistnieć w związku z realizacją kontraktu. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku jest w stałym kontakcie zarówno z władzami Gminy, Powiatu jak i Zarządem Dróg Powiatowych w Lęborku. Przekazaliśmy kopię zawartej przez Wykonawcę umowy ubezpieczenia wszystkim zainteresowanym jednostkom. Dodatkowo Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków w kwocie 100 tyś zł na poczet naprawy dróg powiatowych i gminnych , którymi poprowadzony został objazd.
Adam Reszka