Początek każdego roku wiąże się z rozliczeniem z urzędem skarbowym z dochodów uzyskanych w poprzednim. Jest to obowiązek każdego podatnika, a jego niespełnienie skutkuje sankcjami karno-skarbowymi. Oczywiście wielu z nas przeraża ilość formularzy, numerów, tabel i załączników, ale coraz bardziej popularny program do rozliczania PIT 2018 znacznie całą procedurę ułatwia.
Formularze i załączniki
Składając PIT-y 2017, program online pomoże nam również przygotować niezbędne załączniki do zeznania podatkowego. Większość Polaków rozlicza się za pomocą formularza PIT-37, a odpowiednie dodatkowe formularze uzupełniają dane, jakie w konkretnych tabelach wskazujemy. Całe rozliczenie możemy oczywiście złożyć w wersji papierowej, ale to prosty, intuicyjny i bezpieczny pomysł, by zrobić to szybko i bezbłędnie.
Spośród różnego typu łączników najczęściej składamy PIT/D. Jest on przeznaczony dla podatników, którzy dokonują odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego, kontynuacji systematycznego gromadzenia oszczędności, remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (lub lokalu) czy spłaty z odsetkami kredytu bankowego.
Ulgi i zobowiązania
Warto pamiętać, że małżonkowie rozliczający się razem składają jeden egzemplarz różnych załączników. Wielu podatników do swojego zeznania dołącza PIT/O, w którym wskazują korzystanie z ulg i odliczeń od dochodu lub od podatku. W tym formularzu nie wykazujemy jednak odliczeń na wydatki mieszkaniowe. Darmowy program PIT 2018 wskazuje, że w PIT/O wyliczamy ulgę na dzieci, ulgę internetową, ulgę rehabilitacyjną, ulgę z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, a także ulgę z tytułu oddania krwi, czy ulgę zagraniczną.
Ci podatnicy, których dzieci uzyskały dochody (z wyjątkiem dochodów z pracy, ze stypendiów oraz z rzeczy oddanych im do osobistego użytku) w poprzednim roku kalendarzowym, powinni wypełnić PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M. Ten formularz obejmuje dochody z rent krajowych i zagranicznych, dochody z najmu lub dzierżawy oraz dochody z praw majątkowych.
Formularze PIT wraz z załącznikami warto wypełniać online i składać przez Internet. Po pierwsze, jest to zdecydowanie prostsze rozwiązanie. Po drugie, niweluje ryzyko błędów rachunkowych. Po trzecie, gwarantuje szybszy zwrot podatku niż w przypadku wersji składanej tradycyjnie. Poza tym program automatycznie dobierze odpowiedni formularz i wskaże konieczne załączniki oraz pomoże je wszystkie poprawnie wypełnić. Warto przy tym pamiętać o przekazaniu 1% wybranej organizacji pożytku publicznego.