W Polsce z roku na rok przybywa pasjonatów aut zabytkowych. Jak dowodzą analizy finansowe – jest to hobby, na którym można całkiem dobrze zarobić. Trzy najczęściej poszukiwane modele w naszym kraju to Ford Mustang, Volkswagen Golf i Fiat 126.
Jak wynika z raportu KPMG, wartość rynku samochodów luksusowych w Polsce osiągnęła w 2016 r. około 8,5 mld zł. Według ekspertów rynek ten będzie zwiększał swoją wartość w przybliżeniu o 10% rocznie. Duże zainteresowanie autami zabytkowymi obserwuje się również w innych krajach europejskich. Na przykład w Wielkiej Brytanii cyklicznie odbywa się impreza Classic Motor Show, której pomysłodawcą i organizatorem jest wiodący ubezpieczyciel aut zabytkowych – firma Lancaster Insurance, oferująca dedykowaną usługę .
Dlaczego warto inwestować w samochody zabytkowe?
Samochody kolekcjonerskie gwarantują obecnie znacznie większe stopy zwrotu niż inwestycje w klasyczne instrumenty finansowe. Według Historic Automobile Group International, londyńskiej organizacji monitorującej wzrost wartości zabytkowych aut kolekcjonerskich, w ostatnim dziesięcioleciu stopa zwrotu z takich aut wzrosła o 500%. Była więc prawie dwukrotnie wyższa niż zwrot z inwestycji w sztukę i wina oraz niemalże sześciokrotnie przekroczyła zysk z zegarów.
Najcenniejsze samochody klasyczne
Inwestorzy najchętniej wybierają auta, o których marzyli, będąc dziećmi. Eksperci finansowi szacują, że to właśnie z tego powodu aktualnie najcenniejszymi samochodami zabytkowymi są sportowe auta z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia, produkowane w limitowanych seriach. Rekordową wartość osiągnął Ferrari 250 GTO – na aukcji w 2014 roku egzemplarz tego modelu został sprzedany za 38,1 mln dolarów. W 1962 roku, kiedy rozpoczęto produkować tę krótką serię pojazdów, model ten kosztował 18 tys. dolarów. Był jednak bardzo trudno dostępny – nie tylko z uwagi na znikomą liczbę egzemplarzy (seria liczyła 39 sztuk), ale też ze względu na to, że aby stać się jego posiadaczem, trzeba było posiadać osobistą zgodę Enzo Ferrariego. Według kolekcjonerów, odpowiednio wybrane auto klasyczne może przynieść nawet do 20% zwrotu w skali roku.
W Polsce w samochody zabytkowe kupują głównie osoby bardzo zamożne. W grupie tej duży odsetek (27%) obecnie nie inwestuje jeszcze w auta, ale planuje to zrobić w bliskiej przyszłości. Wszystko wskazuje na to, że jest to z pewnością rynek, który nieprzerwanie będzie się rozwijać.