Na jakie elementy składowe polisy trzeba zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie dla samochodu firmowego? Co wchodzi w zakres ochrony pojazdu? Dowiedz się, co ma znaczenie dla firm ubezpieczeniowych oferujących polisy właścicielom aut służbowych.
Z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej, samochód firmowy dla zazwyczaj pojazd , który spełnia kilka warunków. Jednym z nich jest zarobkowe użytkowanie pojazdu, co można stwierdzić dzięki fakturom wystawianym za przewóz osób lub towarów. Pojazd taki może być używany specjalistycznie, np. do nauki jazdy. Znaczenie ma także to, czy jeżdżą nim pracownicy firmy, a nie tylko właściciel oraz czy w dowodzie rejestracyjnym w polu dotyczącym posiadacza znajduje się nazwa przedsiębiorstwa (lub leasingodawcy), a nie nazwisko osoby fizycznej.
Użytkownik
W przypadku floty pojazdów (czyli minimum 10 aut, według większości towarzystw ubezpieczeniowych) stawki OC i AC zazwyczaj są uśredniane, a składka jest jednakowa dla wszystkich pojazdów. Ryzyko szkody szacowane jest na podstawie przyjętych kryteriów – np. statystycznego użytkownika i wartości pojazdu. Najczęściej jest tak, że im większą liczba pojazdów, tym niższa marża, na jaką można liczyć. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy w firmie jest jedno lub kilka aut, przy czym można wskazać konkretnego użytkownika każdego pojazdu. Wówczas składkę szacuje się na podstawie informacji dotyczących konkretnego kierowcy.
W przypadku aut służbowych warto też skorzystać z pakietu AC i assistance, dzięki którym zyskuje się natychmiastową pomoc w razie wypadku drogowego lub kradzieży. Ubezpieczyciel może zapewnić też kierowcy auto zastępcze, pomoc medyczną czy dowóz paliwa.
Oddzielna grupa ubezpieczeniowa
Taksówkarze są traktowani przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako oddzielna grupa kierowców. Mogą oni znaleźć oferty dopasowane zarówno do kierowcy działającego na własny rachunek, jak i do korporacji taksówkarskiej. Przykładowe propozycje można znaleźć na stronie . W ofercie ubezpieczenia warto uwzględnić także zdarzenia takie, jak zbite szyby, kradzież, dewastację lub zanieczyszczenie wnętrza pojazdu albo nawet pożar. Zakres ochrony powinien obejmować jednak nie tylko samą taksówkę, ale i kierowcę oraz pasażerów – na wypadek zdarzeń, które mogą mieć miejsce z winy osoby kierującej pojazdem. Wypadki drogowe czy kolizje to okoliczności, które są wpisane w tego typu działalność i stanowią czynnik ryzyka, jaki biorą pod uwagę ubezpieczyciele. Jest to ważne tym bardziej, że w Polsce spotkać można wiele taksówek – chociażby w samej Warszawie jest ich ponad 11,5 tysiąca (źródło: ).
Koszty ubezpieczenia auta firmowego można wliczyć w działalność przedsiębiorstwa pod warunkiem, że jego wartość nie przekracza 20 000 euro.