Lęborskie koło przewodników powiększyło swoje szeregi. W związku z tym na zebraniu w miniony czwartek Przemysław Mikusiński, były teraz honorowy prezes koła i wiceprezes Zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Słupsku Tadeusz Krawczyk odebrali przyrzeczenie przewodnickie. Po czym nowym przewodnikom zostały wręczone legitymacje.
Kto jeszcze nie zaopatrzył się w blachę, czyli odznakę koła, mógł to po zebraniu zrobić. Projekt tzw. blachy przewodnickiej przedstawił kol. Ireneusz Krawiec w listopadzie ub. roku na zebraniu wyborczym, wtedy nowo wybrany prezes koła. Ma ona wyjątkowo kształt nie koła, a nawiązuje do odznaki przedwojennej organizacji turystycznej Wanderer, działającej w Lęborku i ziemi lęborskiej. Zawiera ona oficjalny herb miasta.
Jednym z tematów spotkania było omówienie minionych tegorocznych akcji oraz terminarz najbliższych wydarzeń. Takimi są przewodnickie zaduszki, organizowane przez koło puckie i jubileusz 66-lecia Koła Przewodników PTTK w Gdańsku.
– Bardzo cieszę się, że powiększyło się nasze grono – mówi Ireneusz Krawiec. – Jak widać po krótkim sprawozdaniu z mijającego sezonu, sporo robimy. Jeżeli będzie nas więcej, to będzie łatwiej. Tym bardziej, że z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w 2018 roku (21 lutego) planujemy przybliżyć Lębork jego mieszkańcom w specjalnej imprezie krajoznawczej. Szczegóły tej imprezy przekażemy w roku przyszłym, mam nadzieję, że też na stronach Waszego portalu.
Wiadomo już, iż koleżanki i koledzy przewodnicy będą gratis oprowadzać chętnych bliższego poznania miasta, szczególnie młodzież.
Prezes odczytał regulamin Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK, która to jest wybierana na 4 lata przez Krajową Konferencje Przewodników Turystycznych PTTK. Do jej zadań należy „fachowe doradztwo związane z realizacją celów i zadań PTTK w dziedzinie przewodnictwa turystycznego […], kształtowanie polityki w zakresie przewodnictwa turystycznego, koordynacja działalności przewodnickich komisji oddziałowych i klubów”. Wśród tych zadań istotne jest szkolenie instruktorów przewodnictwa zgodnie z opracowanymi i obowiązującymi w PTTK programami, egzaminowanie i nadawanie im uprawnień, prowadzenie ich ewidencji. Komisja także powołuje i nadzoruje pracę kapituły odznaki „Zasłużony Przewodnik PTTK”.
Dalej była mowa o Krajowym Samorządzie Przewodników Turystycznych reprezentującym środowiska przewodników PTTK, co wynika z potrzeb środowiska i przewodników zrzeszonych w kołach, klubach i oddziałach przewodnickich. M.in. jego „misją jest budowanie silnego środowiska przewodników turystycznych PTTK”, „podnoszenie jakości usług przewodnickich poprzez doskonalenie kadry przewodnickiej”, „reprezentowanie interesów przewodników turystycznych PTTK na forum krajowym i międzynarodowym”, współpraca z polskimi i zagranicznymi stowarzyszeniami przewodnickimi, „rozwijanie turystyki i krajoznawstwa poprzez opracowywanie i dystrybucję wydawnictw turystyczno-krajoznawczych, szkoleniowych, a także dotyczących opieki nad zabytkami oraz ochrony środowiska w zakresie związanym z przewodnictwem”, „wspieranie działań w zakresie ochrony zawodu przewodnika turystycznego, warunków pracy i ochrony praw autorskich wypowiedzi przewodnickiej”. Wreszcie w ostatnim punkcie 9 powiedziane jest, że celem komisji jest „promowanie działalności kół przewodnickich z danego terenu oraz inicjowanie powstawania nowych kół”.
Jak przewodnicy pracują nad poszerzaniem wiedzy o swoim regionie i całym kraju widać podczas każdej wy cieczki z przewodnikiem PTTK. Dlatego też chętnie uczestniczą sami jako turyści w zlotach przygotowywanych przez różne koła w całej Polsce, by pogłębić swoją wiedzę o kraju i jego bogactwie kulturowym w najszerszym znaczeniu tego słowa.
Tekst i fot. Iw.Ptasińska