W Lęborku prawie 360 dzieci rozpoczęło naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych. To dla nich nowy etap życia i duże zmiany. Niektóre maluchy czekały na ten dzień z niecierpliwością, dla innych minie trochę czasu nim się przyzwyczają do nowego otoczenia.
Ale nie tylko maluchy poszły do klas pierwszych. Także uczniowie, powoli likwidowanych, gimnazjów poszli do klas pierwszych liceów, technikum i klas branżowych – wcześniej zawodowych, bo warto zaznaczyć, że reforma oświaty objęła nie tylko szkolnictwo podstawowe, ale także szkoły średnie. Więcej na ten temat w infografice.
Naukę w klasach pierwszych w szkołach średnich rozpoczęło około 729 uczniów. Lęborskie szkoły przyciągają młodzież nie tylko z naszego powiatu, ale są chętnie wybierane także przez uczniów z gmin ościennych.
564 osoby wybrały naukę w szkołach z klasami ogólnokształcącymi i technikum. 165 uczniów poszło do klas branżowych. W wielu wypadkach dyrektorzy szkół, gdzie są szkoły branżowe (Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych oraz Powiatowe Centrum Edukacyjne – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych) zapewniają, że uczniowie odbywają praktyki w lęborskich zakładach, dzięki czemu praktycznie tuż po skończeniu szkoły mają zagwarantowaną pracę.
Bardzo dużym powodzeniem cieszą są klasy mundurowe. W PCE-ZSP wszystkie klasy pierwsze technikum związane są nauką o tym profilu.
– Mamy dwie klasy pierwsze, tak zwane mundurowe, o profilu technik logistyki i klasę mieszaną technik budownictwa i inżynieryjno wojskowy – informuje Artur Obolewski, dyrektor PCE-ZSP. – nowością wprowadzoną w naszej szkole jest możliwość otrzymania przez uczniów klas trzecich mundurowych certyfikatu Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczniowie po ukończeniu naszej szkoły będą mieli ułatwiony dostęp do szkół oficerskich, a ostatnie pół roku nauczania będzie zaliczane do okresu odbycia służby wojskowej.
Dyrektor szkoły zaznacza jednak, że mimo kształcenia w klasach o profilu mundurowym, program nauczania jest taki jak w każdej innej szkole średniej.
– Nasza szkoła, to nie koszary – żartuje Artur Obolewski.
Oprócz techników PCE-ZSP kształci także uczniów w trzech klasach branżowych w takich zawodach jak: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, sprzedawca, fryzjer, kucharz i inne. Dzięki realizacji projektu Starostwa Powiatowego w Lęborku wykonano termomodernizację warsztatów szkolnych przy ul. Wojska Polskiego. Dużych zakupów dokonano także w samej szkole np. tablice multimedialne czy drukarka 3D.
– Obecnie w PCE-ZSP jest 21 klas, 12 technikum i 9 klas branżowych – mówi Artur Obolewski. – Oprócz tego prowadzimy nabór na bezpłatne Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla osób dorosłych, w takich zawodach jak: organizacja żywienia i usług gastronomicznych, projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami, prowadzenie działalności handlowej czy projektowanie fryzur. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dokształcić lub zmienić swój dotychczasowy zawód, by znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.
Adam Reszka
Źródło: http://ocdn.eu/