20/05/2024
Aktualności

Problem z ciśnieniem wody? Zastosuj hydrofor

Problem niestałego ciśnienia wody dotyczy w głównej mierze domów jednorodzinnych,  częto także letniskowych. Rozwiązanie w postaci zestawu hydroforowego sprawdzi się zatem przede wszystkim w tego rodzaju obiektach mieszkalnych, ale również w sytuacji zraszania ogrodów, czy tez podlewania szklarni. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i o czym warto pamiętać decydując się na zestaw hydroforowy?

reklama

Hydrofor – czym jest i jak działa?

Hydrofor to urządzenie, które ma za zadanie zapewnienie i utrzymanie stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. W przypadku domowych zestawów hydroforowych, gdzie woda tłoczona jest na potrzeby domowników, a także w celu zraszania i podlewania roślinności w ogrodzie lub w szklarni, konieczne jest, by zadbać o czystość, nieagresywność i brak jakichkolwiek zanieczyszczeń tłoczonej przez zestaw hydroforowy wody.

Hydrofor to tak naprawdę pewien zestaw, gdyż zbudowany jest często z wielu pomp, a także zbiornika ciśnieniowego oraz presostatu, będącego czujnikiem różnicy ciśnień. Często elementem wchodzącym w powyższy zestaw są również zawory, między innymi odcinające, zwrotne oraz bezpieczeństwa. Gdzie szukać niezawodnego sprzętu w tym zakresie? Najlepsze hydrofory znajdziesz na http://www.saga.info.pl/hydrofory-automaty-wodociagowe/. Jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju rozwiązanie, pamiętaj, że wybrany zestaw należy zawsze montować w po­mieszczeniach suchych, przewiewnych i zabezpieczonych przed działaniem mrozu. 

Mimo wielu skomplikowanych elementów składowych, zasada działania zestawów hydroforowych jest całkiem prosta. Otóż pompa włącza się i zestaw hydroforowy podejmuje pracę w sytuacji, gdy ciśnienie w zbiorniku obniży się do ustalonej wartości, wynikającej z wcześniejszego poboru wody. Pompa będzie pracować tak długo, jak długo będzie trwał pobór wody. Po zaprzestaniu poboru, ciśnienie wzrośnie, a zbiornik przeponowy zostanie uzupełniony wodą.

Czy i kiedy powinieneś zastanowić się nad rozwiązaniem w postaci hydroforu?

Zestawy hydroforowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w:

  • mieszkalnych domach jednorodzinnych i letniskowych,
  • zraszaniu ogrodów i podlewaniu szklarni,
  • zakładach i punktach usługowych o stosunkowo niewielkiej skali działalności,
  • gospodarstwach rolnych.

Tego typu rozwiązanie sprawdza się głównie w sytuacji, gdy następuje częsty, lecz stosunkowo krótkotrwały pobór wody w niewielkich raczej ilościach. Zestawy hydroforowe znakomicie nadadzą się do pracy w systemach zasilania w wodę nie tylko z sieci wodociągowej, ale także pochodzącą ze studni, źródeł, strumieni, a także zbiorników z deszczówką, co sprawdza się na przykład podczas podlewania roślinności i upraw i jest rozwiązaniem zarówno praktycznym, wygodnym, jak i ekonomicznym. Jesli masz problem z utrzymaniem stałego ciśnienia wody, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach budynku, zestaw hydroforowy to w takiej sytuacji rozwiązanie idealne. Polecane zarówno w przypadku zaopatrywania domu w wodę pitną, jak i nawadniania ogrodów.

reklama

reklama