Miniony wtorek minął miłośnikom malarstwa na wernisażu w Młodzieżowym Domu Kultury. Twórcy Stowarzyszenia TAK zaprezentowali dorobek ostatnich kilku miesięcy na dorocznym Wiosennym Salonie Wystawowym. Wystawa obejmuje 28 obrazów i 6 rzeźb. Zaaranżowały ją Halina Krzewniak, prezes TAK wraz z członkami stowarzyszenia. Tematyka prac dowolna, ale dominowały nastrojowe pejzaże i kwiaty. Dało się zauważyć od razu kilka abstrakcji autorstwa Haliny Krzewniak, Jadwigi Niedbałej i Aldony Lis oraz nieco folkowe kompozycje Zdzisława Grajpera. Wśród zaskakujących technik plastycznych zwracały uwagę kropkowania Stanisławy Dawidowicz. Pomimo różnorodności prac i czy barwnych obrazów (Aliny Walkusz, Leokadii Michalec, Hanny Chmielińskiej), kontrastujących z beżami, bielą i szarościami (Haliny Krzewniak i Róży Ellwart-Lis), wystawa tworzyła całość, oddając charakter i indywidualność twórców.
– Pojawiło się kilka bardzo dobrych prac i wiele przyzwoitych kompozycji, zarówno w dziedzinie malarstwa, jak i rzeźby; mam na myśli sympatyczną sowę Zdzisława Grajpera i abstrakcyjną formę przestrzenną Lucjana Terleckiego. Znana pomorska malarka Anna Dajnowicz, gość wernisażu, wyraziła uznanie dla postępów, poczynionych przez członków naszego stowarzyszenia, a jest w dziedzinie plastyki autorytetem – mówi pani Halina. – Gdybym miała odnieść się do swojego malarstwa, to muszę wyznać, że jest ono wyrazem zmęczenia przejaskrawionymi neonowymi barwami, zalewającej nas komercji, kakofonią barw, przesadą. Zdarzało mi się bawić kolorystką, teraz jednak szukam umiaru i moje prace emanują spokojem. Każdy z nas ma prawo tworzyć tak, jak czuje i to właśnie robimy, czego dowodem są prace Olka Stolickiego, Danuty Zięć, Danuty Gacek, Ali Łagi czy rysunki Mirosława Stielera. Artystą się bywa, ale twórcą jest się bez względu na wymiar dzieła… Zapewnię przy tym, że być razem i tworzyć – to jest to.
Autorów wystawionych prac przedstawiały kolejno prezes Krzewniak i Alina Walkusz, wiceprezes stowarzyszenia, mówiąc pokrótce o ich dorobku artystycznym i wręczając – wraz z Alicją Zajączkowską, doradcą burmistrza i radną sejmiku wojewódzkiego – okolicznościowe dyplomy. Członkowie TAK z kolei podziękowali swoim prezeskom oraz Teresie Szczepańskiej, dyrektor MDK bukietami kwiatów.
Jak to w tradycji MDK, wernisaż był też okazją do popisu osiągnięć i talentu uczniów emdekowskich. Minikoncert dali wokaliści Aneta Suchta i Piotr Sadkowski z akompaniamentem Tadeusza Formeli (klawisze) i Sylwestra Kustusza (gitara). Magdalena Januszewska zaś z Zespołu Tańca Sportowego LUZ 2 pod kierunkiem Teresy Szczepańskiej zaprezentowała swoje umiejętności gimnastyczne.
– Cieszą mnie takie wernisaże, a w tle piękna muzyka, dobra piosenka i sympatyczny nastrój licznej widowni – mówi Alicja Zajączkowska. – Jest to bardzo budujące, że osoby w dojrzałym wieku znajdują swoje pasje po zakończeniu kariery zawodowej czy też realizują je równolegle z pracą zarobkową.
Alina Walkusz z TAK, równocześnie wicedyrektor MDK zaprosiła gości wernisażowych na tradycyjny poczęstunek. Ponadto zaprasza chętnych do oglądania wystawy w godzinach pracy placówki.
Imprezę obfotografowała Katarzyna Duak, fotograf MDK i TAK, dokumentująca wszystkie wydarzenia organizowane w placówce. Szczęśliwie doceniana jest przez swoje szefowe.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska