W gminie Cewice są rzymianie, w Łebie Morsy, w Lęborku Bractwo Rycerskie, a w gminie Wicko będzie… Husaria. Z pomysłem założenia grupy rekonstrukcyjnej wyszli mieszkańcy gminy Wicko.
Poczet Husarski Gminy Wicko – taką nazwę wstępnie wybrano dla powstającej grupy, które chce działać jako stowarzyszenie.
– Jeśli ktoś chciałby się do nas przyłączyć, czy to do grupy rekonstrukcyjnej czy też jest tylko pasjonatem husarii, zapraszamy w nasze szeregi – mówi jeden z załozycieli grupy. – Chcemy zarejestrować grupę, jako stowarzyszenie, dzięki czemu będzie nam łatwiej działać. Mamy wsparcie od wielu osób, między innymi od Lęborskiego Bractwa Historycznego oraz doktora Radosława Sikory z Lęborka, autora takich książek jak „Fenomen husarii”, „Niezwykłe bitwy i szarże husarii” czy „Husaria Rzeczypospolitej”. Najlepsze jest, że nawet nie wiedzieliśmy, że taka osoba, można powiedzieć autorytet, mieszka blisko nas.
Plany założycieli Pocztu Husarii Gminy Wicko są ambitne, jednak wszystko zależy od tego, czy uda się zdobyć odpowiednie środki. Strój husarza, odpowiadający wymogom epoki, to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Są już jednak chętni, którzy chcą pomóc, chęć wsparcia wyraził właściciel Ośrodka Jeździeckiego Senny w Nowęcinie Jan Jurkiewicz. Dzięki temu husarze będą mogli trenować jazdę konną i uczestniczyć w paradach i pokazach.
– Liczymy na pomoc przy organizacji stowarzyszenia i muszę powiedzieć, że jak na razie nastawienie wszystkich osób, z którymi dotychczas rozmawiałem, jest bardzo pozytywne – dodaje nasz rozmówca. – Myślę, że wynika to z tego, że takich grup rekonstrukcyjnych jest w Polsce mało, a husaria wszystkim kojarzy się z najlepszym okresem naszego państwa.
Więcej o powstającej grupie husarzy z Wicka można znaleźć na ich profilu na facebooku: https://www.facebook.com/Poczet-husarski-Gminy-Wicko-272341243182361/?fref=ts