Prowadzisz firmę? Zatem z pewnością wiesz, że potrzebujesz stałego dostępu do gotówki. Czy oszczędności lepiej trzymać na firmowy rachunku bankowym, czy może na lokacie?
Większość przedsiębiorców decyduje się założyć firmowy rachunek bankowy. Problem jednak w tym, że taki nie jest oprocentowany. W rezultacie trzymając pieniądze na firmowym rachunku, nie jest możliwe ich pomnożenie.
Jesteś pewien, że w najbliższym czasie nie będziesz potrzebował firmowych oszczędności? Czas zatem zdeponować je na lokacie bankowej. To świetny sposób, aby szybko pomnożyć firmowe oszczędności. Gdzie najlepiej założyć lokatę?
Lokata dla przedsiębiorców? Takiej nie założysz w każdym banku
Lokaty bankowe to produkty najczęściej dedykowane klientom indywidualnym. Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że takiego produktu nie znajdziesz w ofercie każdego banku. Najlepiej, abyś szukał atrakcyjnych propozycji w bankach mających rozbudowaną ofertę właśnie dla właścicieli przedsiębiorstw i spółek. Przykładem takiego banku na polskim rynku jest Idea Bank.
W ofercie wspomnianego banku znajdziesz co najmniej kilka lokat, które mogą założyć przedsiębiorcy. Taką jest choćby Lokata Gotówkowa-Biznes (https://www.ideabank.pl/dzialanosc-gospodarcza-lokata-gotowkowa-biznes). Zdeponowane środki będą oprocentowane 2,50% w skali roku, o ile jednak pieniądze wpłacisz na posiadane w tym banku konto, korzystając z innej usługi – Mobilnego Wpłatomatu. Nie korzystasz jeszcze firmowego rachunku bankowego? W Idea Banku założysz takie bezpłatnie.
Jeżeli chodzi o minimalną kwotę, dla której możesz założyć lokatę, to jest to 1 000 zł. Umowa lokaty jest podpisywana na okres 3 miesięcy. W zależności od twoich preferencji, lokatę możesz założyć zarówno w wybranym oddziale banku, telefonicznie, jak i online.
Czym się kierować, deponując oszczędności firmy na lokacie bankowej?
Czy jako klient indywidualny zakładałeś kiedyś lokatę bankową? Jeżeli tak, to z pewnością wiesz, że uwagę należy zwrócić na:
- długość trwania umowy – im krócej, tym lepiej, bo środki mogą być ci pilnie potrzebne, możesz również znaleźć bardziej atrakcyjną ofertę i z niej skorzystać,
- wysokość oprocentowania – im wyższe oprocentowanie, tym więcej zarobisz,
- minimalny i maksymalny limit środków, które możesz zdeponować na lokacie – wyższa kwota oznacza, że odsetki, czyli zysk z lokaty, będzie wyższy.
Powyższe informacje to zupełne minimum, bo uwagę możesz też zwrócić m.in. na rodzaj oprocentowania czy konieczność skorzystania z dodatkowych produktów oferowanych przez bank.
Gdy będziesz pilnie potrzebował środków – co wiąże się ze zerwaniem umowy?
Umowę o założenie lokaty powinieneś podpisać tylko wówczas, gdy masz pewność, że środki, które zostaną na niej zdeponowane, nie będą ci w najbliższym czasie potrzebne. Ponieważ jednak w biznesie bywa również, powinieneś mieć świadomość, że zerwanie umowy wiąże się z tym, że nie otrzymasz wypracowanych już odsetek, czyli zysku. Kapitał bank powinien zwrócić ci w całości na wskazany przez ciebie numer rachunku bankowego. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami, dobrze tę kwestię poruszyć w rozmowie z pracownikiem banku.