Społeczne Gimnazjum Językowe w Lęborku przystąpiło w tym roku szkolnym do realizacji dwóch projektów unijnych z programu Erasmus +. Oba, zarówno ten anglojęzyczny, jak i ten w języku niemieckim mają urokliwe tytuły i bajeczne założenia tematyczne. Ten pierwszy, trzyletni pod hasłem „Rolling Stone” („Toczący się kamień”) już się toczy przez Łotwę, właśnie Polskę, Węgry, Rumunię, Turcję, Grecję, Włochy i Portugalię.
– Przez trzy lata będziemy pracować nad geomitologią, dziedziną wiedzy, zajmującą się badaniem mitów i podań różnych kultur, które opisują wydarzenia możliwe do wyjaśnienia za pomocą różnorodnych procesów geologicznych – wyjaśnia Joanna Woźniakowska, nauczyciel bibliotekarz, współautorka projektu (obok Bartosza Norka, Lucyny Racis, Donalda Robsona, Joanny Schodzińskiej i Ewy Ziętarskiej-Piotrowskiej. – Jest to nowa dziedzina badań interdyscyplinarnych, która łączy w sobie elementy geologii, antropologii, historii, mitologii i archeologii.
Projekt zawiera opowieść o przygodach meteorytu nazwanego Rolling Stone. Spadł on z kosmosu na Łotwę w listopadzie bieżącego roku i toczy się przez całą Europę, szukając po drodze geomitów, badając zmiany geologiczne, klimatyczne, migracje. Trwa to prawie trzy lata, by wreszcie w maju 2019 r. wpaść do Oceanu Atlantyckiego u brzegów Portugalii.
– W ciągu tego czasu meteoryt będzie poznawał kulturę, edukację i języki ośmiu państw europejskich – mówi Woźniakowska. – Wtedy powróci w kosmos lub zdecyduje się zostać w Europie, jeżeli stwierdzi, że to dobre miejsce. The Rolling Stone będzie wehikułem motywacji i inspiracji dla młodzieży europejskiej, aby doskonaliła język angielski i brała udział we wszystkich zadaniach projektowych.
Sedno projektu to kanwa dla pisanych przez gimnazjalistów mitów, z których każdy będzie związany z państwem ich autorów. Uczniowie każdego z państw partnerskich stworzą multimedialną, turystyczną mapę swojego kraju, śladami dziwnych geologicznych zjawisk. Efektem końcowym strony polskiej będzie wydanie e-booka projektu.
Tydzień od 14 do 19 listopada br. koordynatorzy projektu ośmiu wymienionych wyżej państw spędzili w Rydze, stolicy Łotwy. Starali się omówić w szczegółach założenia projektu harmonogram współpracy, wymianę młodzieży i nauczycieli, spodziewane efekty końcowe każdego z partnerów. Polskę reprezentowali Joanna Woźniakowska i Bartosz Norek, anglista. Każda delegacja pokazała filmy i prezentacje, przybliżające dany kraj, ukazujące szkołę, realizująca program i miasto, w którym ona funkcjonuje, a także system edukacji obowiązującej w każdym z ośmiu państw, uczestniczących w programie.
– Codziennie można było skosztować innych potraw regionalnych i wysłuchać ciekawych opowieści o danych szkołach – wspomina pani Joanna. – My zaserwowaliśmy tradycyjny polski smalec, pasztet z dzika, ogórki kiszone oraz dwa rodzaje typowego polskiego chleba na zakwasie. Nam najbardziej smakowały wędliny i sery portugalskie. Z łotewskich tradycyjnych potraw zapamiętaliśmy chyba najbardziej dziwny dla nas słodki deser – z chleba razowego.
Koordynatorzy gościli w Balozu Pilsetas Vidusskola pod Rygą, tj. w szkole łotewskiej, z którą współpracują.
– Mogliśmy wejść na zajęcia lekcyjne i trochę w nich uczestniczyć – opowiada pani Joanna. – W tej szkole były na każdym poziomie dwie równoległe klasy: łotewska i rosyjska. Każda miała wszystkie zajęcia w swoim języku. Jednak oficjalny język to zawsze łotewski. Ciekawe doświadczenie.
Podczas uroczystego apelu w tej szkole z okazji Święta Odzyskania Niepodległości na Łotwie, 17 listopada, wystąpił szkolny zespół folklorystyczny. Jest to bardzo ważne dla nich święto. Cały dzień wszyscy nosili przypięte do ubrań kotyliony w barwach narodowych, nawet wieczorem w klubie młodzieżowym. Podczas wizyty przygotowawczej w Rydze rozstrzygnięty został finał konkursu na logo projektu. Wybór nie był prosty, ponieważ nauczyciele z poszczególnych krajów przedstawili po trzy najlepsze projekty swoich uczniów. Ostatecznie metodą głosowania postawiono na propozycję ucznia z Grecji.
W marcu przyszłego roku uczniowie SGJ wyjadą z wizytą do partnerskiej szkoły w Rzymie, a wizyta uczniów z Włoch, Węgier i Portugalii oraz nauczycieli z Rumunii, Grecji, Turcji, Łotwy jest zaplanowana na wrzesień 2017 r.
Niemieckojęzyczny projekt „Vier Länder – ein Meer“, czyli „Cztery państwa – jedno morze”, w ramach programu Erasmus + Edukacja Szkolna Akcja 2 Partnerstwa Strategiczne, koordynuje Katarzyna Klata, germanistka, której pomaga Ksenia Kozłowska, również germanistka. Uczniowie SGJ już 1 września rozpoczęli jego realizację we współpracy z młodzieżą szkół partnerskich z Niemiec, Finlandii i Łotwy. Zakończenie przewiduje się na 31 sierpnia 2018 r.
– Wspólne działania uczniów z czterech państw dotyczyć będą zasobów Bałtyku i wybrzeża morskiego – mówi koordynatorka. – Jako wynik projektu powstaną między innymi: film o życiu rybaków w języku angielskim, słownik morski w pięciu językach, album z rysunkami o tematyce morskiej, kalendarz tematyczny i płyta z muzyką relaksacyjną z dźwiękami morza.
Współpraca partnerska rozpoczęła się sympatycznie, bo w Łebie podczas pierwszego międzynarodowego spotkania uczniów i ich koordynatorów, zaangażowanych w realizacji projektu. W spotkaniu wzięło udział 15 uczniów SGJ, po 10 uczniów z Niemiec i Łotwy oraz 13 uczniów z Finlandii. Od 25 do 30 września br. pracowano pilnie nad wytyczonymi zadaniami. W rezultacie powstały pierwsze zarysy słownika morskiego w pięciu językach: polskim, niemieckim, angielskim, łotewskim i fińskim.
– Dzięki uprzejmości pana Ludwika Greczki, kierownika wybudowanego za środki unijne Centrum Sprzedaży Ryb w Łebie, członka-założyciela Lokalnej Grupy Działania Dorzecze Łeby, uczniowie przeprowadzili wywiady z rybakami z Łeby – dodaje pani Katarzyna. – Młodzież, podzielona na grupy międzynarodowe, przygotowała pytania do wywiadów w języku polskim, niemieckim i angielskim. Oczywiście z rybakami rozmawiano po polsku, a wybrani uczniowie tłumaczyli ich odpowiedzi na język niemiecki i angielski, tak by obcokrajowcy mogli aktywnie uczestniczyć w warsztatach projektowych. Uczestnicy projektu interesowali się zwłaszcza codziennym życiem rybaków i specyfiką ich zawodu. Pytali, czy zawód rybaka jest trudny, jakim sprzętem należy dysponować, by był on opłacalny, ile jest kutrów rybackich w Łebie i jakie ryby łowi się w Bałtyku. Zebrali również ogromną ilość materiału fotograficznego, który wykorzystają do dalszej pracy nad projektem.
Atrakcją dla zagranicznego gremium była wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego na ruchome wydmy. Przy okazji zrobiono spacer po Porcie Jachtowym. Jeden cały bardzo urozmaicony rozrywkami dzień spędziła młodzież w Sea Parku w Sarbsku. Kolejne międzynarodowe spotkanie projektowe planowane jest w kwietniu 2017 r. w Ventspils na Łotwie, następne we wrześniu 2017 r. w Stralsundzie w Niemczech, a ostatnie na wiosnę 2018 r. w Pori w Finlandii. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.
Tekst Iw. Ptasińska
Fot. Joanna Woźniakowska i Bartosz Norek oraz Jakub Nastaj