Na najbliższy poniedziałek (3 października) w wielu miastach na terenie całego kraju zapowiedziano akcje protestacyjne pn. „Czarny protest” wobec zaostrzaniu przepisów aborcyjnych, które planuje wprowadzić obecny rząd. Ogólnopolski protest, jak się okazuje wspiera też wielu mężczyzn, którzy w wielu przypadkach będąc też pracodawcami, są gotowi dać tego dnia wolne paniom, by mogły aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu.
Również w naszym mieście znalazła się grupa zdeterminowanych kobiet, które mają odwagę powiedzieć „zdecydowane NIE” i wyrazić swoje niezadowolenie związane z ryzykiem zaostrzania przepisów aborcyjnych a tym samym „przedmiotowym” traktowaniem płci pięknej. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem i wsparciem kobiet w tym proteście proszone są o przyjście 3 października na Plac Pokoju w Lęborku, na godz. 19.00 – ubrane na czarno.
Informacje o "lęborskim" czarnym proteście znajdą Państwo na profilu facebookowym "Czarny protest Lębork". Na chwilę oddawania tego artykułu Państwu do zapoznania się swój udział w proteście deklarowało 150 osób.
– Jestem kobietą i zamierzam walczyć o nasze prawa. Mam nadzieję, że tego popołudnia również wiele lęborczanek „wyjdzie z domów” aby zawalczyć o swoje naturalne prawo jakim jest prawo do stanowienia o samej sobie i do decydowania o własnym ciele. – mówi Pani Patrycja, inicjatorka „Czarnego protestu” w Lęborku. – Oczywiście nie popieram aborcji w 100%. Chcę tylko aby pozostały w mocy obecne zapiski prawa mówiące o tym że, aborcja będzie dopuszczalna jedynie w trzech kwalifikowanych przypadkach – dodaje Pani Patrycja.
Do tej pory przesłanki, które pozwalały na aborcje wymienione były w ustawie z dnia 7 stycznia 1993 roku „ o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. ” . Aborcja jest więc legalna w takich przypadkach jak:
– ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
– badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
– zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu).
Występowanie okoliczności określonej w pkt. 3 stwierdza prokurator, pozostałe dwa lekarz inny niż przeprowadzający zabieg, chyba że ciąża zagraża bezpośrednio życiu kobiety.
Tekst. Michał Sałata