Ogrzewanie elektryczne to mniej popularna metoda ogrzania domu, głównie ze względu na obawy związane z wysokim rachunkiem za prąd.

Na rynku budowlanym można spotkać kilka polecanych rozwiązań, które umożliwiają ogrzewanie domu prądem, a przy okazji nie rujnują finansów mieszkańców. Stosuje się je przede wszystkim do ogrzewania
Piece akumulacyjne
Jedną z pierwszych propozycji są piece akumulacyjne. Ogrzewają jedynie pomieszczenie, w którym są umieszczone. Piec tego typu pobiera prąd w tańszej taryfie G12, a oddaje w postaci ciepła, w czasie obowiązywania droższej taryfy G11.
Piec taki jest zautomatyzowany. Steruje fazami ładowania, czyli nagrzewania i rozładowywania, zatem oddawania ciepła do pomieszczenia.
We wnętrzu stalowej obudowy pieca akumulacyjnego znajduje się materiał, który utrzymuje ciepło nawet do 500° C.
Piec pobiera, a następnie akumuluje ciepło w czasie fazy ładowania, natomiast oddaje w fazie rozładowania. Tańsze, a zarazem bardziej proste w obsłudze są piece z rozładowaniem statycznym. Ciepło jest w tym przypadku wypromieniowane na zewnątrz, przez obudowę.
Część modeli wewnątrz pieca posiada pionowy kanał, do którego napływa od dołu zimne powietrze, a ogrzane unosi się do góry.
Moduł konwekcyjny oraz akumulacyjny mogą pracować jednocześnie. Przy uruchomieniu modułu konwekcyjnego ciepło uzyskiwane jest od razu, natomiast w drugim przypadku przepływ powietrza wymuszony zostaje przez wentylator, a wylot ciepłego powietrza umiejscowiony jest na dole pieca.
Przy zakupie pieca konwekcyjnego należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia jakie będzie ogrzewać oraz na zapotrzebowanie na ciepło. Za duży piec będzie bardziej kosztowny, a zapasu mocy nie da się przechować na później.
Grzejniki elektryczne
Wyróżnia się dwa rodzaje grzejników elektrycznych, konwekcyjne i promiennikowe. Oba rodzaje nie dysponują zdolnością gromadzenia ciepła.
Grzejniki elektryczne posiadają zazwyczaj termostat, który reguluje temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Termostat może być cyfrowy z wyświetlaczem lub elektromechaniczny. Część modeli posiada możliwość współpracy z programatorem czasowym, który reguluje temperaturę chociażby w zależności od pory dnia.
Jeśli w budynku jest kilka grzejników elektrycznych, mogą być one obsługiwane za pomocą jednego sterownika. Całościowo taka instalacja może być nadzorowana za pomocą pilota.
Płyty grzejne
Płyty grzejne oddają ciepło za pomocą promieniowania. Wyróżnia się dwa rodzaje płyt. Pierwszy to płyta stalowa lub szklana, na której nadrukowany został obwód elektryczny. Płyta z zewnątrz pokryta jest emalią. Płyta taka może nagrzać się nawet do temperatury 180 °C.
Drugi rodzaj to płyta kamienna. Płyta tego typu nagrzewa się od przewodu elektrycznego, który jest zatopiony w masie ceramicznej, która pokrywa kamienną płytę od strony ściany. Grzejnik tego typu bardzo dobrze akumuluje ciepło. Najczęściej występują płyty marmurowe oraz granitowe.
Grzejniki olejowe
Grzejniki olejowe mogą być pomocne w przypadku, gdy chcemy dogrzać pomieszczenie. Mają postać płyty gładkiej lub rowkowanej. Istnieje kilka modeli, od wolnostojących, do powieszenia na ścianie.
Powierzchnia grzejnika szybko osiąga wysoką temperaturę. Zgromadzony w grzejniku olej szybko się nagrzewa i należy uważać na gorący grzejnik, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. W grzejnikach żeberkowych znajduje się więcej oleju, w związku z tym wolniej stygną.
Temperaturę reguluje się za pomocą termostatu. Gdy zostanie osiągnięta żądana temperatura, termostat się wyłączy, natomiast gdy olej wystygnie, włączy się ponownie.
Największą wadą grzejników olejowych jest fakt, że szybko nagrzewa się ich powierzchnia co sprawia, że łatwo o oparzenie.