Już niebawem głosowanie nad projektami do Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Zachęcamy do głosowania w dniach 1-14 października br. w zorganizowanych punktach wyborczych oraz przez Internet na stronie www.projekt.obywatelskilebork.pl
Jednym z pomysłów na ubogacenie i urozmaicenie przestrzeni naszego miasta jest wspomniany już przez nas projekt pt. „PSI PARK. Spotkania i Spacery”. Zrodził się on – jak podkreślają jego autorki – ze zwykłej potrzeby jaką miałyśmy my i nasi znajomi właściciele psów – nie ma w naszym mieście bezpiecznego miejsca, gdzie mogłybyśmy spuścić nasze psy ze smyczy, żeby się pobawiły i pobiegały. Z takich też zapewne m.in. powodów w innych miastach zaczęto tworzyć wybiegi dla psów i psie parki. Jeśli pojawi się u nas takie miejsce, Lębork wpisze się na długą listę miast przyjaznych psom i ich właścicielom. Okazją, aby się pojawił jest właśnie Budżet Obywatelski, do którego zgłosiłyśmy nasz projekt.
Od początku w przygotowaniach niezbędnej dokumentacji do tegoż projektu wspierało nas cennymi radami Stowarzyszenie „Lęborski Budżet Obywatelski”. Otrzymałyśmy też kilka ważnych listów referencyjnych popierających tak ważną ideę, jaką jest stworzenie przestrzeni spotkań dla właścicieli i ich czworonogów. Dziękujemy bardzo za dobre i mobilizujące słowa: Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii p. dr Wojciechowi Trybowskiemu; przewodnikom Psów Służbowych Komendy Policji w Lęborku: st.asp. Mariuszowi Brzeskiemu i st.sierż. Bartłomiejowi Świtka; p. Marcie Długowolskiej – mgr inż. zootechniki, trenerowi psów; oraz p. Magdalenie Grygo – dyplomowanej dogoterapeutce.
Wsparcie, jakie otrzymaliśmy zmobilizowało nas jeszcze bardziej, aby tę ważną inicjatywę doprowadzić do szczęśliwego finału. Wiemy bowiem, że na pewno przyczyni się ona do większej integracji mieszkańców oraz bezpiecznego przebywania psów na terenie zamkniętym. Podział na strefy dla szczeniaków i młodych psów oraz dla psów dorosłych, zapewni tym pierwszym bezpieczeństwo oraz konieczną w tym wieku socjalizację; dorosłym psom natomiast pozwoli na codzienną ilość swobodnego ruchu połączonego z możliwością realizacji zadań szkoleniowo-treningowych.
PARK będzie bowiem wyposażony nie tylko w dodatkowe oświetlenie i ławki dla mieszkańców, ale także w szereg ciekawych urządzeń służących do podnoszenia sprawności fizycznej naszych psów. Będą to m.in. pochylnie, podesty, obręcze i płotki do przeskoków, a także tunele i slalomy. Nieodzownym elementem PSIEGO PARKU będą także kosze na psie odchody i dystrybutory na woreczki. Jeśli wystarczy środków na realizację zadania w ramach BO, to mamy też propozycję, aby obecne w parku Michalskiego kosze na odchody nieco inaczej zlokalizować i doinwestować je w bardzo pojemne dystrybutory na woreczki. Temat zachowania porządku po psach, to jednak przede wszystkim kwestia odpowiedniej kultury. Daleko nam do tego, by wszyscy właściciele psów przejawiali poczucie obowiązku sprzątania po swoich pupilach. Tworząc PSI PARK chcemy mocno uczulać na ten problem i mamy nadzieję, że z biegiem czasu odsetek dbających o porządek w mieście będzie rósł.
Plan utworzenia PSIEGO PARKU pojawił się już przy okazji pierwszej edycji BO w 2014 r. Nie był on naszego autorstwa. Wówczas jednak nie zyskał on wystarczającej liczby głosów. Wierzymy gorąco, że tym razem będzie inaczej. Akcje które podejmujemy, jak na przykład cotygodniowe zorganizowane wspólne spacery z psami po mieście, mają pomóc w zdobyciu jak największego poparcia. W ostatnią sobotę 3 września odbył się pierwszy taki spacer. Na naszym fanpage’u na facebook’u utworzyłyśmy wydarzenie zatytułowane „Pierwszy spacer do PSIEGO PARKU” i zaczęłyśmy zapraszać znajomych (filmik z naszego spaceru: https://www.youtube.com/watch?v=IiYSZnYK-Ck). Dlaczego taka właśnie nazwa tego wydarzenia? Bo właśnie celem pierwszego spaceru były odwiedziny miejsc, które wskazujemy jako planowaną lokalizację naszego PARKU. Na spacerze spotkało się jedenaście psiaków i ich właścicieli. Niektórzy przyszli całymi rodzinami, więc było nas jak na pierwszy raz całkiem sporo. Start był na Placu Pokoju, dalej Staromiejską do Parku Michalskiego – tam psiaki trochę pohasały. Pomysł Psiego Parku w tej lokalizacji wszystkim się spodobał. Niektórzy podsunęli nam też kilka rozwiązań, które dołączyliśmy do finalnego formularza o realizację projektu.
Atmosfera była świetna, pojawiły się nowe znajomości – w końcu jak powstanie PSI PARK, będziemy się tam spotykać i zacieśniać więzi. Warto więc zacząć już teraz. Podobne spacery planujemy organizować w każdą sobotę września. Za każdym razem zaplanujemy inną trasę. Informacje na ten temat będą pojawiać się na www.facebook.com/psiparklebork.
Wracając jednak do lokalizacji PSIEGO PARKU, jej określenie wcale nie było takie łatwe. Trzeba było wziąć pod uwagę wiele za i przeciw, aby umiejscowić PARK na planie miasta. Dużo zależało od przeszkód prawnych, które przekreślały wiele ze wskazanych przez nas miejsc. Przełomowym wydarzeniem było spotkanie w Ratuszu, na które zostałyśmy zaproszone 31 sierpnia br. Wówczas w szerokim gronie urzędników wraz z w-ce burmistrz p. Alicją Zajączkowską na czele, wyjaśniliśmy wszystkie kwestie dotyczące najkorzystniejszej dla mieszkańców lokalizacji PSIEGO PARKU.
Ostateczny głos padł na Park Michalskiego. Ta lokalizacja bowiem posiada szereg zalet. Każdego dnia od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych odwiedza to miejsce duża liczba mieszkańców z psami. Jest to także w centrum miasta, możemy się czuć bezpiecznie. Wybrany fragment parku ma dużą powierzchnię – ok. 3300 m2. Teren jest ładny i zagospodarowany pod względem zieleni, co zmniejszy koszty inwestycji. Poza tym wymaga tylko częściowego ogrodzenia, dzięki temu także bardzo zaoszczędzimy. Do tego przychodząc w to miejsce z psem, nasze dzieci mogą bezpiecznie bawić się na placu zabaw – rodzinny spacer z dziećmi i psem do parku stanie się przyjemnością. Natomiast dzięki oszczędnościom na zagospodarowaniu zieleni i tylko częściowemu ogrodzeniu, możemy większe środki przeznaczyć na sprzęty do zabawy i tresury psów – zainwestujemy w sprzęty z dłuższym okresem gwarancji i pozwalające na długotrwałą eksploatację.
Miłym zaskoczeniem było dla nas, kiedy w trakcie wspomnianego spotkania dowiedziałyśmy się, że powstały już w Ratuszu wstępne plany utworzenia podobnych wybiegów dla psów w innych częściach Lęborka. Kiedy i z jakich funduszy będą zrealizowane te plany, nie wiemy. Ale to tylko świadczy o tym, że potrzeby społeczne tej ogromnej rzeszy mieszkańców – właścicieli czworonogów nie jest naszym włodarzom obojętna i w planach zagospodarowania obszarów miejskich także dla nich znajdzie się godne miejsce. My chcemy tym potrzebom wyjść naprzeciw już dziś, stąd nasz projekt w ramach BO na rok 2017. Czy nam się uda? Wierzymy w to gorąco.
A jeśli się uda, wówczas wzrośnie nie tylko zadowolenie samych psów, ale przede wszystkim ich właścicieli. Spotykać się tam bowiem będziemy nie tylko przy okazji codziennych spacerów, ale także przy okazji zorganizowanych psich pikników. Wszystko zatem przed nami.
Agnieszka Otrząsek i Iwona Klawikowska – autorki projektu