21/05/2024
Aktualności

Patryk Pytlak i Michał Szałek w Pogoni

Patryk Pytlak urodzony w Słupsku 26-letni pomocnik to pierwszy transfer Pogoni przed sezonem 2016/2016 w III lidze. Mierzący blisko 180 centymetrów zawodnik ma być wzmocnieniem naszej ofensywnej formacji. W meczach sparingowych trener Walkusz wystawiał go na lewym skrzydle.

reklama

Pytlak swoją karierę rozpoczynał w Żakach 98 Ustka. Kolejnym klubem w karierze był Gryf 95 Słupsk. Od juniorów do seniorów na Zielonej spędził 6 sezonów, grając docelowo w III lidze. W rundzie wiosennej 2011/2012 zamienił Słupsk na Kołobrzeg. W Kotwicy także grał na poziomie III ligi. W barwach tego klubu rozegrał 11 spotkań zdobywając 2 bramki. Po półrocznej grze w Kołobrzegu Pytlak trafił do II-ligowej Bytovii Bytów, gdzie miał okazję poznać trenera Walkusza. Zapewne ta znajomość zaowocowała tym, że były już zawodnik Gryfa Słupsk zagra w barwach Pogoni. W Bytowie zagrał tylko w trzech spotkaniach ligowych oraz jednym pucharze.

Kolejnym klubem było Pomorze Potęgowo. Po wycofaniu Pomorza z ligi Pytlak postanowił wrócić do Słupska. W ostatnim sezonie, zresztą nie najlepszym dla Gryfa który zaliczył spadek do 4 ligi, Pytlak spędził na boisku 1305 minut, na co złożyło się 17 spotkań, z tego 16 w pierwszej „11″. Zdobył dwie bramki oraz 6-krotnie został ukarany żółtą kartką.

W nowym, trzecioligowym sezonie w naszych barwach zagra Michał Szałek. Analizując przebieg kariery tego piłkarza i recenzje jakie przez lata towarzyszą zawodnikowi, można śmiało powiedzieć, że zakontraktowanie Szałka do lęborskiej drużyny jest naszym letnim hitem transferowym. Defensywę Pogoni czeka solidne wzmocnienie, a gra zawodnika w meczach sparingowych potwierdza jego wysoki poziom.

Mierzący 190 cm, 27-letni defensor urodził się w Szczecinie, jednak swoją karierę rozpoczął w KP Police, którego jest wychowankiem. W rozgrywkach 3 ligi zadebiutował jako 18-latek grając w Chemiku przez dwa sezony 2007/2008 i 2008/2009 zaliczając 63 mecze i strzelając 1 gola. Jego występy zaowocowały testami m.in. w GKS-ie Bełchatów, Widzewie, Lechii czy konsultacji kadry Polski U-21 prowadzonej przez trenera Zamilskiego.

W sezonie 2009/2010 trafił również do trzecioligowca. Tym razem był to Gryf Słupsk, gdzie rozegrał 28 spotkań w których strzelił 6 bramek. Jego dobra gra została zauważona przez trenera Walkusza, który ściągnął go do Bytowa. Bytovia kompletowała silną kadrę, która miała walczyć o awans do 2 ligi. Obecność Michała Szałka miała im w tym pomóc. W sezonie 2010/2011 był on podstawowym graczem i rozegrał 27 meczów w pierwszym składzie, przy okazji zdobywając 3 gole. Sezon 2011/2012 rozpoczął już w 2 lidze spędzając na boisku 2685 minut (31 meczów). Na jego koncie znalazło się także 5 trafień. W lutym 2012 roku podczas 8. edycji Bytowskich Piłkarskich Oskarów Walkusza Michał Szałek odebrał główną nagrodę „Grand Prix” dla najlepszego zawodnika.

Jesień 2012 zaczynał już w Chojnicach (II liga), chciał zmienić otoczenie. Jednak w Chojniczance nie został na dłużej. 15 spotkań i 2 bramki to jego dorobek w tym klubie. Po przerwie zimowej wrócił z powrotem do Bytowa. Tu podobnie jak w Chojnicach zagrał w 15 meczach ligowym kończąc sezon z jednym trafieniem.

Z Bytowa Michał Szałek trafił do Głogowa. W Chrobrym spędził półtora roku. W sezonie 2013/14, będąc podstawowym zawodnikiem, miał spory udział w awansie zespołu na zaplecze T-Mobile Ekstraklasy. Wtedy też zdobył swojego jedynego gola i zagrał w 29 meczach ligowych. Po tym sukcesie stracił jednak miejsce w składzie. W rundzie jesiennej w 2014 w I lidze zagrał tylko w ośmiu spotkaniach ligowych i pucharowych, w połowie z nich jako zmiennik.

Wiosnę rozpoczął już w trzecioligowym Bałtyku Gdynia, występując w 15 spotkaniach, wszystkie zaczynając w pierwszym składzie.
W sezonie 2015/2016 przeniósł się z Gdyni do Koszalina (mieszka w Słupsku). W Gwardii zagrał w 28 meczach ligowych na poziomie 3 ligi zdobywając przy tym 5 bramek.

Co skłoniło rosłego obrońcę do gry w Pogoni Lębork? – Jestem tu za sprawą trenera Walkusza. Grałem u niego 3 lata i wiem, że można z nim robić fajne rzeczy. Doświadczyłem tego w Bytowie, chce to powtórzyć w Lęborku.

Pytany o charakterystykę nowego obrońcy trener Walkusz nie szczędzi pochwał. – Lewa, prawa noga, dobra gra głową, umiejętność zdobywania bramek, inspirator kontrataków, stałe fragmenty gry – opisuje zalety Szałka trener.

Podsumujmy zatem dorobek nowego obrońcy:
 

  • 1 liga – 5 spotkań
  • 2 liga – 90 spotkań/9 bramek
  • 3 liga – 161 spotkań/15 bramek

red

reklama

reklama