06/05/2024
Aktualności

Znają świetnie historię ziemi lęborskiej

W minioną środę w finale XVI Konkursu Wiedzy o Historii Ziemi Lęborskiej wyłoniono zwycięzców. Są nimi: Agnieszka Suszko ze Szkoły Podstawowej  nr 8 oraz Sandra Walkusz z Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Drugie miejsca zajęli: Maksymilian Majdański z SP w Łebieniu i Jakub Kossewski z Gimnazjum w Łebieniu, zaś trzecie: Aleksandra Gosz z SP nr 3 i Wiktoria Wiejak z Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Drużynowo zwyciężyła SP nr 8 i Gimnazjum nr 1.

reklama

Opiekunkami uczniów tych szkół są: Wioletta Baranowska (SP 8) i Marzena Kurzydło (Gim.1).

– Na wynik drużynowy składają się wyniki indywidualne trzech uczniów, którzy otrzymali największą ilość punktów oraz punkty za prezentację w Power Point – informuje Podskarbi i Kronikarz bractwa Bogusława Bobrucka. – Jury najbardziej podobała się prezentacja SGJ: wystąpili w niej uczniowie, poprzebierali się, podkład muzyczny był również, pismo stylizowane na średniowieczne. 

Nagrody ufundował i wręczał burmistrz Lęborka. Za pierwsze miejsce – tablety, za drugie i trzecie – powerbanki. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali dyplomy i upominki, a nauczyciele-opiekunowie zwycięzców: repliki kubka, który archeolodzy wykopali w Lęborku.

Konkurs prowadził Senior Kapituły Marcin Ramczyk, a w jury zasiadali: Namiestnik Kapituły Małgorzata Biela, Bogusława Bobrucka oraz Zbigniew Namiotko.

Finał odbył się w Sali Rajców lęborskiego ratusza.

Bractwo pragnie podziękować uczniom i nauczycielom za czas poświęcony na przygotowanie do udziału w konkursie – mówi Bogusława Bobrucka. – Panu dyrektorowi Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych za umożliwienie skorzystania z auli na przeprowadzenie części pisemnej konkursu, a panu burmistrzowi za udostępnienie Sali Rajców, jak również za ufundowanie nagród.

Konkurs organizuje Lęborskie Bractwo Historyczne już od lat 16, jak wskazuje cyfra tegoż aktualnie przeprowadzonego. Przygotowują go: Marcin Ramczyk,  Małgorzata Biela oraz Bogusława Bobrucka. Pytania do konkursu piszą również inni członkowie bractwa: Zbigniew Namiotko, pp. Kotłowscy. Pisywał je również św. pamięci Andrzej Barański.

Celem konkursu, jak zapisane jest w regulaminie, „jest popularyzowanie regionu historycznie nazywanego ziemią lęborską, jego przeszłości i teraźniejszości, pogłębianie wiadomości o miejscu zamieszkania, krzewienie wiedzy historycznej i kulturowej regionu, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży lokalnego patriotyzmu oraz umiejętności dostrzegania walorów historycznych i kulturowych swojego regionu”.

Konkurencja odbywa się w dwu etapach. Pierwszy, pisemny, odbył się 8 czerwca br. 37 uczniów podstawówek i gimnazjów odpowiadało na 38 pytań z zakresu starożytności, w tym tematu odkryć archeologicznych w Czarnówku oraz średniowiecza. W tym roku po raz pierwszy zakres materiału konkursowego zawężono do dwu epok. Po pięcioro uczniów z każdego typu szkół wytypowano do etapu drugiego, pisemnego, czyli finału. Maksymilian Majdański z SP w Łebieniu, Joanna Balińska, Agnieszka Suszko i Alicja Gajda z SP nr 8 w Lęborku oraz  Aleksandra Gosz  z SP nr 3 w Lęborku oraz Sandra Walkusz i Wiktoria Wiejak z Gimnazjum nr1 w Lęborku, Jakub Kossewski i Maciej Miazek z Gimnazjum w Łebieniu oraz Jakub Laskiewicz ze Społecznego Gimnazjum Językowego w Lęborku walczyli o miano zwycięzcy finału. Wyniki zostały podane jeszcze tego samego dnia na stronie LBH. Wszyscy uczestnicy I etapu oraz opiekunowie-nauczyciele historii otrzymali od bractwa ostatni 38 numer „Biuletynu Historycznego”, w którym zamieszczone są publikacje prezentujące znanych mieszkańców Lęborka, których sylwetki przybliżyli prelegenci zeszłorocznej konferencji z okazji XX-lecia LBH pod hasłem „Ci, którzy tworzyli naszą przeszłość”.

W etapie ustnym uczniowie mogli wybierać pytania o różnym stopniu trudności za 1.3 lub 5 pkt.

– Pani od historii ogłosiła w klasie ten konkurs i po przemyśleniu w domu zgłosiłam się – mówi Agnieszka Suszko, uczennica V e. – W eliminacjach szkolnych wzięło udział kilkanaścioro uczniów, pisząc test. Przeszłam do pierwszego etapu miejskiego razem z czterema dziewczynkami i jednym chłopakiem. Też był test pisemny. Ucieszyłam się, że zakwalifikowałam się do finału, chociaż wiedziałam, że będzie dużo nauki. Dostałam sporo książek z biblioteki i różne informacje od pani. Na początku brałam pytania ze średniej półki, a potem już te trudne. Najtrudniejsze dla mnie było pytanie o materiał, z jakiego wykonane były kolie wydobyte w Czarnówku i pytanie o datę dzienną powstania Związku Pruskiego, bo roczną pamiętałam dobrze. Nagroda za pierwsze miejsce bardzo mnie ucieszyła, bo miałam kiedyś tablet, ale zepsuł się po roku. Mam nadzieję, że temu się to nie zdarzy.

Miło porozmawiać z mądrymi, chętnymi do bogacenia swojej wiedzy dziećmi.

Do konkursu przygotowywałam się praktycznie od stycznia – mówi gimnazjalistka  Sandra Walkusz z III a. – Historią Lęborka interesuję się jednak już od ładnych paru lat. Jeżeli chodzi o przygotowanie, bazowałam głównie na materiałach, udostępnionych przez panią Marzenę Kurzydło. W całej swej szczerości – właściwie to Jej zawdzięczam pierwsze miejsce w konkursie. Co do samego uczestnictwa… Poziom pytań był, definitywnie i bezsprzecznie, wysoki. Pytania o chociażby ilość zamieszkiwanych działek około 1400. roku zdecydowanie potrafiły „zamurować” znaczną część uczestników. Oczywiście, między takimi „kolosami” znalazły się również pytania nieco łatwiejsze – przykładowy patronat szpitala za Bramą Słupską w 1409 roku brzmi strasznie, lecz rzeczywiście nie należał do pytań zbyt wymagających. Jeżeli chodzi o nagrody, podarowane przez burmistrza Lęborka, jestem bardzo zadowolona. Głównym ukoronowaniem miejsca pierwszego było ufundowanie tabletu firmy Lenovo. Miejsca drugie i trzecie mogły natomiast cieszyć się wysokiej jakości PowerBankami.

LBH „myśli” o zmianie formuły konkursu.

Dwa lata temu zorganizowaliśmy historyczną grę terenową dla MOPS-u. Uczestnikom bardzo się podobała taka forma spędzenia wolnego czasu. Zespoły były kilkuosobowe, często były to rodziny, wspólnie wykonywali zadania. Było między innymi krzesanie ognia, strzelanie z łuku, rozpoznawanie ziół, stawianie namiotu – opowiada pani Bogusia. – Chcemy w przyszłym roku zorganizować podobną grę w ramach konkursu, tyle że w zadania wpleść pytania dotyczące historii. Szkoły będą reprezentowały kilkuosobowe zespoły. Marcin Ramczyk, po zakończeniu tegorocznego konkursu, ogłosił, że w 2017 roku konkurs będzie miał inny charakter. My teraz myślimy, planujemy, zapisujemy pomysły, dyskutujemy …

Tekst Iw. Ptasińska
Fot. Bogusława Bobrucka

reklama

reklama