29 kwietnia br. uruchomione zostaną nowe trasy pociągów dalekobieżnych kategorii Express InterCity Premium (EIP). Mieszkańcy Lęborka będą mogli dojechać do Warszawy, Krakowa i Kołobrzegu nie tylko bezpośrednio i w komfortowych warunkach, ale przede wszystkim dużo szybciej.
Dzięki nowej trasie Kołobrzeg – Kraków dla szybkich pociągów dalekobieżnych Pendolino podróżowanie z Lęborka do kluczowych miast Polski stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i – co bardzo ważne – zaoszczędzi podróżującym sporo czasu. Pociąg z Lęborka do Kołobrzegu będzie kursował w godzinach wieczornych od poniedziałku do piątku i w niedziele, pokonując trasę w czasie 1h52min. Przejazd do Warszawy (przez Trójmiasto, Malbork i Iławę) zajmie lęborskim podróżnym 3h58min, a do Krakowa (kontynuując wspominaną trasę) dotrą oni w 6h32min (szczegółowe informacje dotyczące rozkładu jazdy i czasu postojów na poszczególnych stacjach znajdziemy dzięki wyszukiwarkom internetowym, na przykład GoEuro).
Komfort podróży superszybkim Pendolino
Z informacji podanych przez PKP Intercity (http://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pendolino-jedzie-do-jeleniej-gory-i-kolobrzegu.html) wynika, że wraz z początkiem wiosny do dyspozycji podróżujących będą dwie trasy nowoczesnych pociągów Pendolino: Warszawa – Jelenia Góra – Warszawa i Kraków – Warszawa – Kołobrzeg – Kraków. Wczesnymi godzinami porannymi pociąg będzie wyruszał z Jeleniej Góry i docierał do Warszawy Wschodniej w 5h50min, jadąc przez Wałbrzych, Wrocław, Opole i Częstochowę. Obecnie trasa ta zajmuje podróżnym 9h56min. Z Kołobrzegu do Krakowa, przez między innymi Lębork, Trójmiasto i Warszawę, dotrzemy w 8h27min (dzisiaj pociągi pokonują tę drogę w 11h33min).
Ceny biletów na przejazd pociągiem EIC z Warszawy do Kołobrzegu i z Warszawy do Jeleniej Góry zaczynać się będą od 79 zł, a z Krakowa do Kołobrzegu pojedziemy już od 100 zł – kwoty te dotyczą biletów zakupionych z wyprzedzeniem w ramach oferty „Super Promo” lub „Wcześniej Taniej”. Warto zaznaczyć, że od cen promocyjnych w dalszym ciągu można będzie odliczać ulgi, w tym studenckie i uczniowskie.
Pogłoski, które stały się faktem
Pogłoski o przedłużeniu trasy składu Pendolino z Krakowa aż do Kołobrzegu, a tym samym o włączeniu w jego trasę stacji w Lęborku, krążyły w gazetach i na portalach informacyjnych już od dłuższego czasu. Budziły one entuzjazm wśród mieszkańców Lęborka, ponieważ uruchomienie trasy oznaczałoby, że połączenie miasta ze stolicą byłoby dogodniejsze, bardziej komfortowe i oszczędzałoby czas. Zmiana ta miała być wprowadzona w grudniu 2015 roku wraz z planowaną zmianą rozkładu jazdy. Przedstawiciele PKP Intercity nie komentowali tych wieści. W grudniu uruchomiono nowe połączenia dla pociągów ED250 Pendolino, ale na trasach Gliwice – Katowice – Warszawa Wschodnia i Bielsko Biała – Gdynia. Lębork musiał poczekać.
Nowoczesne włoskie pociągi dużej prędkości ED250 kursują w Polsce od 14 grudnia 2014 roku w kategorii pociągów Express InterCity Premium, dzięki podpisanej trzy lata wcześniej umowie między przewoźnikiem PKP Intercity a przedsiębiorstwem Alstom Transport. Umowa obejmowała dostawę 20 siedmioczłonowych pociągów czwartej generacji New Pendolino. Trzeba dodać, że polska wersja tego modelu pozbawiona jest mechanizmu wychylnego. Jak podało PKP Intercity, brak wychylnego pudła spowodowany jest tym, że element ten sprawdza się na trakcjach krętych, tymczasem trasy polskie mają prostą geometrię toru. Poza tym dochodziła jeszcze kwestia ceny, która (wliczając utrzymanie składu) byłaby o 10% wyższa. Maksymalna dopuszczalna prędkość na polskich trasach dla „wahadełka” wynosi 200 km/h, choć w warunkach testowych pociągi Pendolino rozwinęły prędkość 293 km/h, bijąc tym samym rekord.