Wejherowo gościło w minioną sobotę przewodników PTTK z całego województwa. Okazją ku temu był Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Obchody wojewódzkie zorganizowało tym razem Starostwo Powiatowe w Wejherowie (Jacek Thiel, etatowy członek zarządu powiatu, Piotr Syrocki, naczelnik referatu kultury, sportu i turystyki oraz Ewa Wajs) przy wsparciu prezydenta miasta oraz Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK. Notabene ubiegłoroczne świętowali przewodnicy w Lęborku.
Patronatem honorowym obchody objęli: Mieczysław Strug, marszałek województwa pomorskiego, Gabriela Lisius, starosta wejherowski i Krzysztof Hildebrandt, prezydent miasta.
Salę konferencyjną starostwa wejherowskiego wypełnili przewodnicy ze swoimi władzami na czele, a ich uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, w tym burmistrzowie miast województwa, dyrektorzy placówek muzealnych itp.
Spotkanie rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia pamięci Lecha Zalewskiego (1938-2015), zasłużonego wieloletniego prezesa Oddziału Regionalnego PTTK w Gdańsku, organizatora turystyki, instruktora kształcenia kadr PTTK, przewodnika i pilota wycieczek zagranicznych, wielokrotnie nagradzanego za swoją działalność.
Gabriela Lisius powitała gości w miłych słowach, a mówiąc o rozwoju turystyki i branż, z nią związanych, wskazała na przewodników, od których pasji zależy, jak przedstawiają piękno i zalety Kaszub.
O wartościach turystyki w regionie mówiła również Marta Chełkowska, dyrektor departamentu turystyki i promocji Urzędu Marszałkowskiego województwa. Podziękowała przy tym za prowadzenie kursów petetekowskich.
W imieniu marszałka pomorskiego przekazała dyplom z wyrazami uznania dla Barbary Ząbczyk-Chmielewskiej, przewodniczącej Pomorskiej Federacji Przewodnickiej, przewodnika, pilota wycieczek, instruktora przewodnictwa i krajoznawstwa, kustosza sekcji historycznej Politechniki Gdańskiej.
W imieniu przewodników wystąpił Stanisław Sikora, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, prezes Zarządu Głównego PTTK w Gdańsku i gdańskiego koła przewodników oraz Ząbczyk-Chmielewska. Oboje gorąco podziękowali samorządowi wejherowskiemu za organizację imprezy, a potem wręczali medale PTTK i dyplomy samorządowcom i przewodnikom. Medale PTTK „Za pomoc i współpracę” otrzymali: starościna powiatu wejherowskiego i prezydent Wejherowa, a także Paweł Piwka, dyrektor Centrum Kultury FREGATA w Lęborku. Iwona Ptasińska i Zbigniew Bąkowski z Koła Przewodników PTTK w Lęborku otrzymali złote honorowe odznaki PTTK, a Brązową Honorową Odznakę PTTK – Małgorzata Staniszewska-Wronowska z tegoż koła. Dariusz Wasilczuk z Oddziału Przewodnickiego PTTK Malbork dostał Brązową Odznakę PTTK „Za pracę z młodzieżą”. Nie zliczyć dyplomów PTTK i pomorskiej federacji z podziękowaniami. Otrzymali je m.in.: Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, Stanisław Sikora, Beata Wrąbel i Tadeusz Salamon – przewodnicy lęborscy, Teresa Kowalska, szef koła przewodników w Wejherowie, jej kolega Leszek Spigarski, Wiesława Jasińska, Maria Hajler-Lepieszka, Jolanta Olszewska i Edward Szymański – przewodnicy słupscy.
– Chcemy, żeby nasza ziemia pomorska była znakomicie promowana przez nas – powiedział Sikora. – Jest nas na świecie kilkaset tysięcy przewodników, w tym 10 tysięcy w Polsce.
Z kolei prezes federacji wskazała na rolę Międzynarodowego Dnia Przewodnika, kiedy to można podsumować pracę przewodników, zasłużonych dla społeczeństwa, bo przekazujących nie tylko ciekawe informacje krajoznawcze. Bycie przewodnikiem to również praca społeczna w różnych formach. Dzień Przewodnika to także okazja dokształcania się przewodników, którzy robią to zresztą przez całe życie. Stwierdziła, iż takie spotkania zawierają każdorazowo elementy szkoleniowe.
Część oficjalną zakończył burmistrz Malborka Marek Charzewski, zapraszając przewodników na przyszłoroczne obchody „do siebie”.
Edukacyjną rolę pełniły prezentacje walorów turystycznych powiatu wejherowskiego.
Rozpoczął je Jacek Thiel, pracownik starostwa, a wiceprezes Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne” LOT prezentacją pt. „Przemysł czasu wolnego w powiecie wejherowskim”, najbardziej zaludniony w całym województwie. Bogatą wiedzę o „szlakach tematycznych jako produkcie, wpływającym na rozwój turystyki danego regionu ilustrowaną świetnymi zdjęciami przekazał Robert Lorbiecki, sekretarz gminy Choczewo, przewodniczący komisji kultury, sportu i turystyki Rady Powiatu Wejherowskiego.
– Turystyczne szlaki tematyczne coraz częściej są ważnym elementem wchodzącym w skład turystycznej infrastruktury danego regionu. W Polsce znajduje się wiele szlaków tematycznych, które umożliwiają poznanie kraju z konkretnej perspektywy: są szlaki architektury, szlaki związane z lokalnymi tradycjami czy rzemiosłem, szlaki wojenne, szlaki wiodące śladami wybitnych twórców lub szlaki związane z kulturą regionalną danego terenu – powiedział Lorbiecki. – Są one zatem doskonałym pomysłem na zwiedzanie, w zależności od zainteresowań przyjezdnych gości. To także znakomity pomysł na promowanie dziedzictwa kulturowego, którym może pochwalić się dany region.
Kolejno zaprezentował szlaki: dworów i pałaców północnych Kaszub – w powiatach: wejherowskim, lęborskim i puckim, militarny – w wejherowskim i puckim, „Szlak Kaszubskich Nut” – w Wejherowie, „Poczuj kaszubskiego ducha” – w gminie Linia, Stolemów – w gminie Gniewino, kulinarny i szlak dziedzictwa i rękodzielnictwa – w gminie Choczewo.
„Szlak Kaszubskich Nut” jako najnowszej atrakcji turystycznej Wejherowa” omówił Michał Jeliński, kierownik wydziału kultury, spraw społecznych, promocji i turystyki UM Wejherowa, zaś Anna Kuczmarska, przewodnik terenowy po kawowym poczęstunku poprowadziła gości i koleżeństwo tym szlakiem w dwugodzinnym spacerze po mieście, wykazując się bogatą w szczegóły wiedzą.
Pomorskie zajmuje II miejsce pod względem ilości potraw, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych ministerstwa rolnictwa. Wśród 174 produktów znalazły się trzy Perły Kulinarne z tej listy autorstwa gospodyń z gminy Choczewo. I tak na bogatym a wykwintnym wejherowskim stole z poczęstunkiem w Pałacu Przebendowskich na zakończenie imprezy znalazły się: kaczka po pomorsku (Perła 2007) autorstwa Katarzyny Zacharewicz, śledzie bałtyckie po rybacku (Perła 2011) Mirosławy Gabryszewskiej-Górczyńskiej, „Wianuszek gdański” (ciasto tortowe na maśle – Perła 2015) Haliny Łuc.
Do kosztowania tych i innych smakołyków zapraszała pani Mirosława z gospodarstwa agroturystycznego „Gawryś” i jej córka Renata Krauze, której przepyszne ciasta towarzyszyły „Wianuszkowi gdańskiemu”, również zachwycając smakiem.
– Obchody Dnia Przewodnika są bardzo ważnym świętem, na które czekamy przez cały rok, aby się spotkać w grupie przyjaciół – mówi Beata Wrąbel, przewodniczka z koła lęborskiego. – Mamy wtedy okazję do wymiany doświadczeń oraz wiedzy o swoim regionie. Przy okazji uroczystości przeprowadzane są interesujące wykłady, dzięki którym można poznać wiele ciekawostek oraz plany na najbliższe lata, dotyczące turystyki. Zwykle każdy region zaopatruje nas w takim dniu w materiały promocyjne. Również w starostwie wejherowskim wyłożone były różnego typu foldery, informatory i przewodniki i można było się nimi częstować.
Tak jak po zeszłorocznej porcji zachęty do zwiedzania powiatu lęborskiego, tak teraz warto się bliżej zapoznać z ofertą turystyczną wejherowskiego.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska