19/05/2024
Aktualności

Matematyka w muzyce

Uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Lęborku wraz nauczycielką matematyki Anitą Kondej poprzez projekty i  wystawy na holu głównym szkoły pokazywali piękno matematyki. Wcześniejsze wystawy: matematyka w literaturze i w sztuce także cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

reklama

Na czym polega niezwykły związek matematyki i muzyki? Dla przeciętnego odbiorcy muzyki matematyka i muzyka należą do dwóch odrębnych, może nawet antagonistycznych porządków. Matematyka stoi na czele nauk ścisłych, będących domeną ludzkiego umysłu. Natomiast muzyka jest sztuką, odnosi się bezpośrednio do naszych emocji. Powszechny jest pogląd, że muzyka jest formą spontanicznej ekspresji, wolną od sztywnych reguł i norm. Łączenie muzyki z matematyką, nie jest czymś nowym.

Przykładem może tu być Euklides, który podał uzasadnienie poglądu o wzajemnym przyporządkowaniu liczb i dźwięków, a także wskazał na istotne motywy takiego ujęcia. Rozpatrywano wówczas podstawową cechę dźwięku – jego wysokość, a jej zmiany mogły być dokonywane poprzez „dodawanie” lub „odejmowanie ruchu”, co również miało wyraz liczbowy i świadczy o odniesieniu całego zagadnienia na grunt matematyczny.

Platon omawia kolejno arytmetykę, geometrię, astronomię i muzykę, podkreślając ich przydatność oraz wzajemne zależności. W szczególny sposób podkreśla związek muzyki z astronomią, który jednak jest natury matematycznej.

Także u Arystotelesa spotykamy się z matematycznym rozumieniem muzyki, która znalazła swoje miejsce w ogólnej klasyfikacji dyscyplin filozoficznych, obejmujących wówczas podstawowy zespół nauk.

Muzyczne twierdzenie Pitagorasa, działania w zbiorze liczb niewymiernych, geometria kompozycji, muzyczne łamigłówki, kombinatoryka, czyli ile to jest „12!”, Mozart i matematyka – to zagadnienia, ktorym gimnazjaliści poświęcili szczególną uwagę.

red

reklama

reklama