Podsumowanie pierwszego semestru roku szkolnego 2015/2016 w Społecznym Gimnazjum Językowym połączyła Joanna Woźniakowska, bibliotekarz, autorka scenariusza i reżyser imprezy z programem artystycznym pt. „Żegluj”. Hasło wybrała nieprzypadkowo, ponieważ w szkole działała aktywnie sekcja żeglarska i sporo uczniów świetnie się w niej integrowało i sprawdzało pod żaglami. Kierował nią Marek Woźniakowski, komandor Klubu Wodnego LOK w Lęborku, instruktor żeglarstwa PZŻ, jachtowy sternik morski. Niestety, w tym roku działalność jej zawieszono, ale zainteresowani mają nadzieję, że na krótko. W ub. roku szkoła nawiązała kontakt z Akademią Morską w Gdyni i uczniowie chętnie uczestniczą w warsztatach, organizowanych przez wykładowców uczelni.
Imprezę rozpoczęto szantą „Żegluj”, która mówi o wyborach w życiu jako o sterowaniu łodzią poprzez morza do portu.
– Takim żaglowcem jest nasza szkoła […] Bo u nas jak na morzu, co chwile się coś dzieje, nie można się nudzić – powiedziała Magda Saczkowska, konferansjerka. – A jak żeglujemy, zobaczymy na filmie.
Pokazał on zajęcia koła żeglarskiego na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Inny film zaprezentował 20 uczniów na 3-dniowej konferencji astronomicznej „Meet the Space” w Krakowie, na którą szkoła została zaproszona dzięki Janowi Tarrarze z klasy II d i Borysowi Rzepie z II a. Zdobyli oni tytuł Finalistów Regionalnych na Europę, Afrykę i Bliski Wschód Naukowego Konkursu Google Science Fair 2015, zorganizowanego przez Google, Nationale Geographic, Scientific American i Virgin Galactic. Ich praca została zaliczona do 90 ogólnoświatowych projektów, mogących zmienić świat.
W minionym tygodniu szkołę odwiedzili amerykańscy piloci, a w lutym przez tydzień gościć będą wolontariusze z Tunezji i Tajlandii ze studenckiej organizacji AISEC; w najbliższym planie wypad na musical „Balladyna” wrocławskiego teatru muzycznego; gdzie więc czas na nudę…
Prezentację wyników konkursów i olimpiad, wręczanie dyplomów zwycięzcom oraz najlepszym uczniom poprzedziły popisy muzyczno-wokalne i taneczne, inspirowane tematem marynistycznym. Śpiewali: Julia Lis, Paulina Kosmala i Oliwia Kowalczuk. Akompaniowali: Julia Duwe, Stanisław Jank, Jakub Haczyk, Weronika Nycz, Zofia Klata, Małgorzata Krawczyk, Natalia Wańkowicz i Maciej Nowacki. Tańczyły dziewczęta z koła tanecznego pani Izy Kumpiń. Zapowiadali i komentowali: Magda Saczkowska, Agata Paszota, Julia Musianowicz, Zuzanna Gozdowska, Natalia Isio, Julia Godnicz i Jakub Laskiewicz.
W ośmiu wojewódzkich konkursach przedmiotowych na etapie szkolnym uczestniczyło 129 uczniów, 10 zakwalifikowało się do etapu rejonowego. W 9 multitestach spośród 84 uczestników 17 zdobyło wyróżnienia. Julia Godnicz zajęła IV miejsce w kraju z historii, a VII z języka polskiego, zaś VII miejsce z matematyki zajęli: Julia Duwe, Artur Kamieniecki i Dobromir Nowak. Spośród 20 uczestników olimpiad i konkursów dwoje przeszło do etapu wojewódzkiego: Julia Duwe (matematyka) i Artur Kamieniecki (historia).
Uczniowie SGJ mają też osiągnięcia sportowe. Najlepiej wypadła Alicja Rzepka, zdobywając III miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Ustce w pistolecie pneumatycznym i V m. w zawodach strzeleckich Polonia Cup w Wilnie.
Najwyższe średnie ocen wypracowali: Julia Godnicz 5,64, Artur Kamieniecki 5,5, Zofia Klata 5,43, Julia Musianowicz 5,43, Agata Paszota 5,36, Marcel Dybowski 5,36, Jakub Zielonka 5,31, Jakub Nastaj 5,31, Stanisław Jank 5,29.
Godzinne spotkanie zakończyła dyr. Ewa Magott, dziękując uczniom, nauczycielom i rodzicom, życząc udanych ferii, a po nich dalszej równie dobrej i jeszcze lepszej pracy.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska